אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

למערכת ערוץ 7 הגיע מקרה נוסף של אזרח מבוגר שקיבל למכשיר הטלפון שלו הודעה המבקשת ממנו למסור את כל פרטי כרטיס האשראי שלו על מנת לקבל חבילה העושה דרכה אליו.

האזרח קיבל את ההודעה בה מופיע לוגו הצבי של דואר ישראל ובה נכתב כי על מנת שהחבילה המיועדת אליו תצא לדרך עליו לשלם סכום פעוט של 7.99 שקלים, אלא שעל מנת לבצע את התשלום על הלקוח ללחוץ על קישור המוביל לעמוד רישום פרטים מלאים.

בין הפרטים שהאזרח נדרש למלא היו שמו המלא, כתובתו המלאה, כתובת הדואר האלקטרוני שלו וכל פרטי כרטיס האשראי שלו. כל זאת על מנת שיוכל לשלם את 7.99 השקלים שיוכלו "לשחרר" את החבילה הממוענת אליו. בהודעה לא נכתב כל פרט בדבר זהותו של שולח ה"חבילה" שבדרך.

נוסח ההודעה והפרטים להם נדרש היה חשוד בעיני האזרח שלא ציפה לחבילה כלשהי שאמורה להגיע אליו בדואר, והוא לא מילא את הפרטים שנדרש ופנה לערוץ 7 על מנת לבדוק אם אכן מדובר בשירות תמוה של דואר ישראל או בעוקץ נוסף. בדיקה מהירה גילתה כי אכן מדובר בעוקץ לכל דבר ותכלית מסירת פרטי האשראי נועדה ככל הנראה למשיכת סכומי כסף גדולים בעתיד.

דוברת דואר ישראל מסרה כי "מדובר בעוקץ בהחלט. פעם מתחזים לדואר, פעם לחברת הסלולר שלך (להרחבת חבילת הגלישה...), בכל פעם משהו אחר. אנחנו ומערך הסייבר מזהירים, משטרת ישראל חוקרת את המקרים השונים וחברת האשראי מבטלת את הכרטיס וברוב המקרים מזכה על החיובים".

הדוברת מציינת בתגובתה כי דואר ישראל מזהיר באתר הדואר וברשתות החברתיות את האזרחים בישראל ממקרים דומים ומוסיפים מספר טיפים להתגוננות:

"הדבר הראשון שצריך לבדוק, כמו במקרים רבים של הודעות מתחזות: האם ההודעה מנוסחת באופן מוזר/עילג? האם הכתובת בקישור מובילה לאתר Israel Post או לכתובת לא מוכרת?

וספציפית לגבי חבילות מהדואר: האם אני בכלל מצפה לחבילה? האם יש צורך בתשלום לטובת השחרור שלה מהמכס/גורם אחר? כאן הבדיקה מאוד פשוטה. ההמלצה שלנו היא תמיד לבדוק באתר דואר ישראל או באפליקציית הדואר, האם מספר הפריט שמופיע בהודעה (עוד טיפ: אין מספר פריט? זו בטוח לא הודעה מהדואר...) הוא בכלל חבילה אמיתית שבדרכה אליכם.

מעתיקים ומדביקים את מספר הפריט בשדה 'מעקב משלוחים', ובמידה והתשובה היא שמספר הפריט לא תקין או שלא קיים לגביו מידע בדואר ישראל, אז נראה שמדובר בהודעה מתחזה!

ראיתם שאכן מדובר בחבילה שלכם שממתינה לשחרור מהמכס? הכי פשוט לשלם דרך האפליקציה של דואר ישראל, אתר הדואר או מוקד 171".