באולפן ערוץ 7 התארח רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה אסמן, לשיחה על המלחמה שכבר אינה תופסת את כל הכותרות אך נמשכת במלוא אכזריותה.

"הרוסים ראו שהם מפסידים בקרבות אז הם מפציצים תשתיות אוקראיניות כדי שאוקראינה תישאר לקראת החורף בלי חשמל וחימום", אומר הרב אסמן ומספר על זליסלב זמובסקי, חבר קהילה שנרצח על ידי רוסים במסגרת הרג המוני שביצעו הרוסים בבוצ'י. "קברתי אותו וראיתי שהוא נהרג מנשק אוטומטי".

זמובסקי, מספר הרב אסמן, היה מעין עיתונאי מקומי שבהודעה האחרונה שפרסם נראו טנקים רוסיים סמוך לביתו.

הרב אסמן הוציא את משפחתו פעמיים מאוקראינה מאז החלה המלחמה. בפעם הראשונה היה זה מיד בפתח המלחמה כאשר לא היה ברור אם נכון ובטוח יותר להישאר או לעזוב. "ביום ראשון של סוכות התעוררנו כשרקטות רוסיות נפלו והתפוצצו לידינו במרכז העיר. שמעתי את הבומים החזקים. הבנתי שזה לא צחוק והוצאתי את הילדים שלי". הוא עצמו נשאר בעיר על מנת לסייע ליהודים שלא יכולים היו לצאת גם אחרי שעשרות אלפים יצאו ועלו לישראל.

לדבריו רבים באוקראינה עוקבים אחריו בפייסבוק ושואבים ממעשיו שלו אופטימיות לעתיד, כך שמחויבות זו הותירה אותו שם גם בימים הקשים ביותר.

"אין לי עניין שהם יחזרו לאוקראינה", אומר הרב אסמן בהתייחס ליהודים שהגיעו לישראל. "אני משרת שם כרב אבל אני רוצה משהו טוב יותר עבורם ואני מאמין שכשיבוא המשיח כולנו צריכים לבוא לארץ ישראל ולכן בארץ יש לי דירה ורכב כדי שארגיש שאני חי בישראל". לגבי העולים אומר הרב אסמן כי הבירוקרטיה הישראלית הקשתה על העולים וכשדיבר עם גורמים שונים בממשלה מצא אותם מפנים אצבע מאשימה זה על זה על אף הקריאות הפומביות של המדינה כמדינה ליהודים להגיע לישראל. הוא עצמו הופתע מתנהלות זו.

"הם לא נקלטו. הבן שלי מנהל משרד גדול שמטפל ונותן עזרה לכל מי שהגיע מאוקראינה ומרוסיה. בגלל זה הרבה אנשים הגיעו לכל אירופה, שם הם מרגישים כמו פליטים וחיים כמו פליטים. כאן הם יכולים היו לעבור עליה. ישראל צריכה להשקיע בזה ואני מגיע במיוחד לשם כך. כבר לפני הבחירות קיבלתי הבטחות מפוליטיקאים לעזרה. יש הרבה בעיות".

בהתייחס לסוגיית חוק השבות וההתמודדות עם עליה שאינה יהודית לישראל, אומר הרב אסמן כי "יש בעיה גדולה. ישראל צריכה לשנות את החוקים. היו הרבה שזייפו מסמכים ומדינת ישראל הביאה אותם לפה וכבר אי אפשר לעשות שום דבר. ישנם גרי צדק שהרבנות עושה להם בעיות וכאלה שהם לא יהודים נכנסים. אומרים שישראל היא המדינה היהודית היחידה בעולם וצריך לטפל בזה".

את סעיף הנכד רואה הרב אסמן כבעיה גדולה של העלאת אנשים שאינם יהודים וגם אם נכון וצריך לסייע להם כפליטים, יש לדאוג לכך שהצביון היהודי של מדינת ישראל לא יפגע בעקבות כניסתם לכאן. "אני מקווה שהממשלה החדשה שתקום, שהיא לאומית וחשוב להם שלמות העם התורה והארץ, תטפל בזה. זו המדינה היהודית היחידה והיא צריכה לפעול". הרב אסמן דוחה את ההאשמות בגזענות כלפי התומכים בביטול סעיף הנכד. אין מקום, הוא אומר, להגדיר כגזעני את מי שאוהב את העם שלו.

עוד נשאל הרב אסמן אודות התפלגות הקול הרוסי בבחירות האחרונות בישראל. הוא מספר כי שבועיים לפני הבחירות הגיע לישראל וראה שאין מי שפועל מול הקול הרוסי כדי לקרב אותו למחנה הימין. "עשינו מחקר ש-75 אחוזים מדוברי הרוסית, גם מקרב יוצאי רוסיה, בעד אוקראינה ועוד 10 אחוזים מתלבטים, אבל אף אחד לא מדבר על זה. הסברתי את זה לפוליטיקאים וניסיתי לעשות ככל שאוכל כדי שאנשים לא יצביעו למי שמשתף פעולה עם מחבלים ומי שרוצים לראות את חיילי צה"ל עומדים לדין בהאג".

עם חברי הממשלה המסתמנת מקיים הרב אסמן שיח רציף והוא מספר כי כבר לפני הבחירות שוחח איתם על המחויבות לקידום עליית יהודים מאוקראינה.

באשר לעמדת ישראל הרשמית בסוגיית המלחמה הרוסית באוקראינה, אומר הרב אסמן כי הוא מבין את הרגישות הישראלית שמונעת התבטאות חדה נגד פוטין וצעדיו באוקראינה. על השיח הישראלי שנשמע מאז ראשית המלחמה אודות החשבון ההיסטורי שיש לעם היהודי עם העם האוקראיני עוד מימי השואה ותמיכתם הנלהבת בנאצים, אומר הרב אסמן כי אין בכוונתו להגן על אוקראינה אך יש לזכור שבכל מדינה באירופה היו משתפי פעולה עם הנאצים, ועם זאת יש לזכור את מיליוני האוקראינים שלחמו בצבא האדום ששחרר את אושביץ ולמעלה מ-2500 אוקראינים זכו לאות חסיד אומות העולם מיד ושם. במציאות המורכבת הזו אין מקום לשמחה כאשר העם האוקראיני סופג הפצצות רוסיות המביאות להרג חפים מפשע רבים.

להערכתו של הרב אסמן העמדה הישראלית הרשמית בהחלט צפויה להשתנות בעקבות שיחות שקיים עם אישים שונים בהם גם בנימין נתניהו. גם המל"טים האיראנים בשירות הצבא הרוסי שמעידים על הקשר הכלכלי צבאי בין רוסיה לאיראן מחזקים את העמדה הישראלית נגד רוסיה. לזאת הוא מוסיף ומעיר כי המלחמה באוקראינה החלישה את האחיזה הרוסית בסוריה שכן חיילים רבים הועברו מסוריה לאוקראינה, מעבר לכך שהתברר במלחמה האוקראינית שצבא רוסיה אינו כה מאיים כפי שנדמה היה מלכתחילה.

"ישראל צריכה לשנות את העמדה. נשק הגנתי אפשר להעביר לאוקראינה כדי שלא ייהרגו חפים מפשע. מעבר לכך, לפני שאנחנו מסתכלים על מי שאבותיהם היו משתפי פעולה עם הנאצים חשוב שנראה את הנאצים שנמצאים בעזה", אומר הרב אסמן.

על הקהילות היהודיות ברוסיה אומר הרב אסמן כי הקשר נשמר אך לא בגלוי. "אנחנו נמצאים תחת סכנה פיזית אבל ברוחניות אנחנו חופשיים. שם המילה שלום נחשבת לפלילית. כל מי שמתבטא נגד המלחמה נחשב עבריין. יש רבנים שדיברו איתי בשקט ואמרו שהם איתנו אבל הם לא יכולים לדבר בקול. הרבה שם מקבלים צווי גיוס ולא יודעים מה לעשות. כבר מזמן קראתי להם לעזוב את המדינה לפני שמסך הברזל יירד. ייקחו אותם לאוקראינה כדי להרוג אנשים או כדי להיהרג חלילה או להיכנס לעשר שנים בכלא".

הרב אסמן מספר על קריאתו ליהודי רוסיה ללכת לשבי האוקראיני ובמקביל שוחח עם המפקד האוקראיני הממונה על השבויים ובקשתו ממנו שאם יהודים יפלו בשבי יעביר אותם לאחריותו של הרב אסמן "ואנחנו נדאג להם".