מנסור עבאס
מנסור עבאסצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת המייצגת בכנסת את התנועה האסלאמית - הפלג הדרומי, שולל כל אפשרות להצטרפות לממשלת נתניהו אותה הוא מתאר ככוללת מפלגות פשיסטיות וגזעניות.

בראיון לאתר החדשות "כול אל-ערב" אמר עבאס: "הממשלה שתורכב היא ממשלה מהימין לימין הקיצוני, ואפילו ימין פשיסטי וגזעני, ולכן סוגית ההשתתפות בקואליציה אינה עומדת על הפרק. אבל, אפשרי שתכפה (מתכוון לרע"מ) עצמך, תכפה את נוכחותך, יש לך זכות ויש לך כוח בזכות שלך, ולכן אתה תמשיך בפעילות עבור החברה הערבית. ואולם ברור לחלוטין, כי הכוח הפוליטי שלך כאשר אתה לשון מאזניים בהרכב מסוים שונה באופן מוחלט מהכוח הפוליטי שלך כאשר אתה נמצא באופוזיציה".

בתשובה לשאלה אם יצטרף לממשלת נתניהו אם המחנה הממלכתי יחליף את מפלגות הימין אמר עבאס: "תרחיש) זה אינו מציאותי. לאלה (נתניהו ומפלגות הימין) ברית דמים. נתניהו הוא זה שהכניס את בן גביר לכנסת בפעם הראשונה בבחירות הקודמות, והוא זה שנתן לו הזדמנות להגיע לבדו לשישה או שבעה מנדטים והציונות הדתית קיבלה 14 מנדטים. לכן, אני מוציא מכלל אפשרות שיהיה משבר ביחסים ביניהם. ייתכן שיהיו מתחים וכיוצא באלה".

בהתייחסו לשאלת תפקודה של הממשלה הקודמת אמר עבאס: "האם התפקוד שלה (של ממשלת בנט - לפיד) היה טוב יותר (בנוגע לירושלים)? אני אומר לך: כן, התפקוד שלה היה טוב יותר. החזרנו את האפוטרופסות ההאשמית (הירדנית על מסגד אל-אקצה). מהי האפוטרופסות ההאשימית? היא הגורם המקביל לריבונות הישראלית. ישראל מנסה להחיל את הריבונות שלה ואנחנו כופים את החסות ההאשימית עד אשר תהיה ריבונות פלסטינית. זה בהיבט המדיני".

עוד אמר עבאס בהקשר זה: "מסגד אל-אקצה המבורך הוא זכות בלעדית של המוסלמים. לא נסכים שיכפה ביטוי כלשהו של חלוקה או ריבונות בתוך מסגד אל-אקצה המבורך".

לדברי עבאס, "הייתה טעות פוליטית אסטרטגית גדולה, ואנו משלמים מחירה ונשלם את מחירה, בכך שהפלנו את הממשלה הקודמת, ופיזרנו את הכנסת, והגענו לממשלה בראשות נתניהו שחברים בה סמוטריץ ובן גביר. זה אסון לנו ולעמנו הפלסטיני".