האלוף אליעזר טולדנו (משמאל)
האלוף אליעזר טולדנו (משמאל)צילום: דובר צה"ל

מפקד פיקוד הדרום האלוף אליעזר טולדנו אישר היום (ו') את ההמתקה בעונשו של לוחם גבעתי שהתעמת עם פעילי שמאל בחברון ואמר "בן גביר יעשה פה סדר''.

בעקבות נטילת אחריות וחרטה שהביע הלוחם מגדוד צבר, המליץ אתמול מפקד הגדוד סגן-אלוף אבירן אלפסי להמתיק את עונשו בארבעה ימים. אלוף פיקוד הדרום אישר את ההמתקה והלוחם ישוחרר לאחר שהתנצל על מעשיו.

כזכור, הלוחם שקילל פעיל שמאל מארגון "שוברים שתיקה" וקרא "בן גביר יעשה פה סדר" נשלח ל-10 ימי מאסר בכלא צבאי.

עורכי הדין משה פולסקי, עדי קידר ואופיר שטיינר מארגון חוננו, אשר מייצגים את לוחמי צה"ל מהתקרית בחברון, בירכו על החלטת מפקד פיקוד דרום על המתקת עונשו של החייל. עם זאת, הם עומדים על דרישתם לפתוח בחקירה כנגד דובר צה''ל והפיקוד הבכיר. עורכי הדין מסרו "מברכים על המתקת העונש, אבל זה מעט מידי ומאוחר מידי. התנהלות דובר צה"ל באירוע והפיקוד הבכיר מחייבת פתיחת חקירה פלילית והוצאת החקירה מצה"ל, כמו שדרשנו מהפצ"ר. לא יתכן שדינם של החיילים נחרץ בידי הרמטכ"ל, דובר צה"ל וגורמים בכירים בצה"ל, בטרם נשמעה עמדתם בלב פתוח ונפש חפצה.

''החיילים הגנו שם על כולנו, ועמדו בפני קבוצת אנרכיסטים אלימה ותקופנית, שפירסמה חומרים חלקיים ומגמתיים מהאירוע. צה"ל והמשטרה חייבים לפעול נגד התופעה הבזוייה של הטרדות חיילי צה"ל בידי השמאל הקיצוני, זה פוגע בביטחון, זה פוגע בחיילים וזה חייב להיפסק. חוננו תתן גב מלא ללוחמינו, לא נשקוט עד למיצוי הדין עם תוקפי החיילים ועד לחזרת הלוחמים חזרה ליחידתם", הוסיפו עורכי הדין.

בשבוע האחרון, פעילי ימין תקפו ברשת את סא"ל אבירן אלפסי, מפקד גדוד צבר ששפט את הלוחם, ובין היתר כתבו: "הוא חייב לעוף מצה"ל מיד"; "תתבייש לך", "אותך להדחה", ו"נכשלת, כשאתה כמפקד תגיד אחריי - תראה שאין לוחמים מאחוריך".

אלפסי שזכה לצל"ש על פועלו במבצע "צוק איתן", אז זינק למנהרת טרור ברצועת עזה ולחפש את החוליה שניסתה לאתר את הדר גולדין הנעדר - קיבל גיבוי מיידי מהרמטכ''ל אביב כוכבי. כוכבי התקשר למפקד גדוד צבר, גיבה את החלטתו וחיזק אותו מול המתקפות שהוא סופג ברשתות החברתיות.

אביו של החייל במסר לפיקוד צה"ל

לפי דובר צה''ל, במסגרת השיחות עם המג"ד ועם מח''ט גבעתי, הרמטכ"ל שיבח את הפעילות המבצעית של הגדוד, את האופן הערכי שבו הוא פועל, ואת הגישה הרצינית בה נחקרו וטופלו האירועים החריגים. הרמטכ"ל הבהיר כי תקיפת המג"ד היא דבר פסול, וכל התערבות פוליטית בהחלטות מפקדים היא דבר פסול.

כוכבי אמר כי "המפקדים, ורק המפקדים, קובעים את הנורמות ואת אופן הטיפול באירועים ביחידותיהם. לוחמים ומפקדים בגזרות הלחימה נדרשים להתמודד עם מצבים מורכבים והם ראויים להערכה. ההתמודדות הזו חפה מכל שיקול פוליטי, וגם אם נעשות טעויות הן צריכות להתברר ולהתנהל בתוך הצבא והמסגרות המתאימות.

"לא נאפשר לאף פוליטיקאי, לא מימין ולא משמאל, להתערב בהחלטות פיקודיות ולנצל את הצבא לקדם אג׳נדה פוליטית. התערבות פוליטית בצה"ל פוגעת ישירות ביכולת של הצבא לבצע את משימותיו, ובלגיטימציה שלו. הכפשות מפקדים על רקע פוליטי היא מדרון חלקלק שאסור לנו כחברה להדרדר בו. החיילים, המפקדים וגם בני משפחותיהם הם בעלי זכויות רבות, והם צריכים להשאר מחוץ לכל שיח פוליטי. אני מחזק את הגדוד, ויודע שהמשימות המורכבות מחייבות שיקול דעת, מקצוענות וערכים, ויש לי אמון מלא ביכולת של הגדוד לבצע אותן בהצלחה".

יו"ר עוצמה יהודית והשר המיועד לבטחון לאומי ח"כ איתמר בן גביר התייחס לדבריו של כוכבי: "מכבד מאוד את הרמטכ"ל, אבל נאה דורש נאה מקיים. הייתי מצפה מהרמטכ"ל שבדיוק כפי שהוא דרש מחייל לא להתבטא פוליטית, כך הוא עצמו ימנע מהתבטאויות פוליטיות. לא פלא שכאשר שר הביטחון לא מתפקד ואין מי שיקבע את המדיניות נוצר ואקום מנהיגותי. אדגיש: אין לי כוונה להתערב בענישה, אבל המדיניות תהיה חייבת להשתנות".

גם ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו דאג לתמוך בחיילים בדף הטוויטר שלו כשכתב: "צה"ל הוא צבא העם, אני קורא לכולם, מימין ומשמאל, להשאיר אותו מחוץ לכל ויכוח פוליטי".