נשים עטויות בחיג'אב, בטהרן
נשים עטויות בחיג'אב, בטהרןiStock

האם המשטר האיראני מתקפל בפני מפגיני מחאת החיג'אב? התובע הכללי במדינה הודיע היום (ראשון) כי הוחלט לבטל את הגוף המכונה "משטרת המוסר", שאכף בצורה אלימה במיוחד את חוקי הצניעות במדינה.

על פי הדיווחים מטהרן, התובע מוחמד ג'פאר מונטזרי, הסביר את סגירת היחידה בכך שמשטרת המוסר אינה קשורה למערכת המשפטית, אלא היתה כפופה לזרועות אכיפת החוק ברפובליקה האסלאמית ומטרתן הייתה לאכוף קוד הלבוש האסלאמי.

עם זאת הוא ציין שהרשות השופטת באיראן תמשיך לעקוב אחרי מה שהגדיר "פעולות התנהגותיות" ברמה הקהילתית.

נזכיר כי באיראן פרצו לפני קרוב לשלושה חודשים הפגנות לאחר שצעירה בשם מהסא אמיני הוכתה למוות על ידי משמרות המוסר משום שלא עטתה את החיג'אב בצורה נכונה.

מאז ועד היום נמשכו הפגנות באיראן בדרישה לשנות את ההקפדה הנהוגה כיום.

בימים האחרונים הודיע התובע הכללי כי המדינה מתכוונת לשקול מחדש את חובת עטיית החיג'אב במרחב הציבורי ותשובה סופית בנושא תינתן בתוך כשבועיים.

אתמול אמר הנשיא אבראהים ראיסי כי "הרפובליקה האיסלאמית אינה נתונה לשינוי, אולם ניתן לשנות את האופן שבו היא מיישמת את הערכים שלה".

ד"ר רז צימט, מהמכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ומרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת ת"א, כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה: "מציע שלא לתלות ציפיות גדולות מדי בביטול חובת הרעלה".

לדבריו, "המשטר בטהרן אכן צפוי לערוך "הקלות מסוימות" בפעילות משמרות הצניעות. שינויים כאלה עשויים להישקל על ידי המשטר במסגרת מאמציו לגבש 'אסטרטגיית יציאה' מהמשבר הנוכחי".