מעצר. אילוסטרציה
מעצר. אילוסטרציהצילום: דוברות המשטרה

צעיר חרדי על הרצף האוטיסטי נעצר ביום שישי האחרון לאחר שנער התלונן נגדו כי עקב אחריו. העצור הוא חוסה בדירת "עלי שיח" בירושלים. בארגון טוענים כי השוטר שהגיעה למקום פעל בחוסר רגישות ועצר אותו באלימות.

"הבחור לא ידע להגיב לשוטר שביקש שיזדהה, הוא נבהל, סירב להזדהות ולהישמע להוראות העיכוב של השוטר", דווח ברדיו 'קול חי'.

"בעקבות אי ההזדהות של הבחור שנכנס לחרדה, השוטרים עצרו אותו בכוח בלתי מידתי תוך שימוש במכות וחישמול באמצעות טייזר".

בדיווח צוטטו עדויות של קרובים המצויים בפרטי התיק: "הבחור נלקח למגרש הרוסים, וממנו לטיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם כשהוא אזוק במטרה לטפל בחבלות שבפניו ובכל חלקי גופו... כל השבת היה אזוק ולא הלך לשרותים. השוטרת בשבת אמרה לו 'תגזור את הפאות".

לאחר שנעצר והובא לבית החולים בפיקוח משטרתי צמוד, הפסיכאטרית בבית החולים הסבירה לשוטרים כי אסור להם לחקור אותו בלי אפוטרופוס.

למרות זאת, עם צאת השבת התביעה המשטרתית ביקשה מבית המשפט הארכת מעצר לשבעה ימים נוספים והעברתו למוסד סגור בתנאים מחמירים.

אולם השופט שיחרר אותו באופן מיידי ואף התיר לו לטוס למחרת לגאורגיה במסגרת טיול מאורגן שתואם מראש.

הרב חיים פרקל מנכ"ל עלי שיח טען כי "זאת שערוריה. המשטרה רחוקה מאד בנושא הבנה של אנשים עם מוגבלויות, תקשורת מול אנשים עם מוגבלויות, וטיפול במקרים כגון אלה. אני מושיט יד למשטרה לכל דרגותיה, לבוא ולהגיע אלינו ללמידה. לא מספיק סיור חד פעמי אלא להכיר מקרוב כדי למנוע הישנות מקרים כגון אלה".

מהמשטרה נמסר בתגובה : "בעקבות דיווח למוקד המשטרה אודות חשוד המטריד את הציבור והטרדת קטין, עוברי אורח, הגיעו למקום שוטרים וביקשו לברר את נסיבות המקרה עם החשוד שהחל בתגובה לתקוף באלימות קשה תוך גרימת חבלות לשוטרים שבשל כך נאלצו להשתמש בכוח על מנת לעוצרו. מיד לאחר מעצרו, הובא החשוד במסגרת הליך החקירה לבדיקות רפואיות בהתאם ובניגוד לנטען בפנייתכם, הועבר דיווח לאופוטרופוסית עליו. מדובר בחשוד שהיווה במעשיו האלימים סיכון לציבור ובצאת השבת הוא הובא בפני בימ"ש שהורה לשלוח אותו תחת השגחה ובתנאים מגבילים".