בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השותפות הקואליציוניות הסכימו ביניהן על חקיקת פסקת ההתגברות ברוב של 61 בשבועות הקרובים – ולצידה יוזמים מהלך לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים והבחירה האוטומטית של נשיא בית המשפט העליון. כך דווח בחדשות 12.

הרכב הוועדה לבחירת שופטים ישונה כדי שסיעות הקואליציה יוכלו להשפיע ביתר קלות על שני המינויים החדשים לבית המשפט העליון ועל זהות נשיא בית המשפט העליון הבא שצפוי להתחלף בעוד שנה, אז תסיים נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את כהונתה.

את חיות אמור להחליף השופט יצחק עמית, אך אם לפוליטיקאים יהיה רוב בוועדה - הם יוכלו לבטל את שיטת הסניוריטי. לפי השיטה הקיימת ממונה לנשיא השופט הוותיק ביותר המכהן בעת שהנשיא היוצא מסיים את תפקידו. שיטת הסניוריטי היא נוהג ולכן מספיק רוב פשוט בוועדה כדי לבחור שופט אחר. בעבר השופטים הם אלה שהביעו התנגדות לרפורמות מסוג זה.

השותפות הקואליציוניות עדיין דנות על האופן שבו ישונה הרכב הוועדה למינוי שופטים וחלק מהמפלגות כבר הגישו את הנוסחאות המועדפות עליהן. כך, למשל, בציונות הדתית ובעוצמה יהודית מציעים להוסיף עוד שישה פוליטיקאים לוועדה.

הוועדה לבחירת שופטים מורכבת מתשעה חברים, ביניהם נשיא בית המשפט העליון, שני שופטים אחרים של בית המשפט העליון, שר המשפטים ושר אחר שתקבע הממשלה, שני חברי הכנסת שתבחר הכנסת, לרוב נציג קואליציה ונציג אופוזיציה, ושני נציגים של לשכת עורכי הדין שתבחר המועצה הארצית של הלשכה.

מהליכוד נמסר בתגובה לפרסום בחדשות 12: "הדיווח משולל מיסודו מכיוון שהליכוד טרם גיבש כל תוכנית בנושא המשפטי והנושא גם לא נידון בשום פורום".

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בישראל היום דווח כי מפלגת הציונות הדתית תמנה את מתאם פעולות הממשלה בשטחים ואת ראש המנהל האזרחי, במקום שר הביטחון.

בהסכמים הקואליציוניים עם הליכוד נקבע כי לצד השליטה על המנהל האזרחי ועל דרך פעולתו, ועל מועצת התכנון העליונה, יקבע סמוטריץ' או שר מטעמו את זהות שני האנשים המשמעותיים ביותר ביו"ש מלבד אלוף פיקוד מרכז ושר הביטחון.

במפלגת הציונות הדתית דורשים לבצע חקיקת בזק עוד טרם הקמת הממשלה על מנת לעגן את תפקיד השר במשרד הביטחון שיהיה אמון על כל נושא ההתיישבות.

ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד הגיב: ''אף מפלגה פוליטית לא יכולה למנות אלוף ותת-אלוף בצה"ל. זו פוליטיזציה מסוכנת של הצבא''.