שר האוצר המיועד בצלאל סמוטריץ'
שר האוצר המיועד בצלאל סמוטריץ'צילום: נעמה שטרן

שבוע לאחר שחתם על הסכם התפקידים מול הליכוד במסגרתו קיבל לידיו את משרד האוצר, התיישב השר המיועד בצלאל סמוטריץ' לראיון שיפורסם במלואו מחר (חמישי) בעיתון 'בשבע' ותיאר את המהפכה, כלשונו, הצפויה במנהל האזרחי.

"יש היום חצי מיליון איש שגרים ביהודה ושומרון, מצביעים לכנסת, משרתים בצבא ומשלמים מיסים - אבל מקבלים שירות של צבא ברפובליקת בננות. זה לא הגיוני. הרעיון הוא שצריך להחזיר את האחריות על תושבי יהודה ושומרון למשרדי הממשלה", הסביר סמוטריץ'.

לדבריו, "יש צורך לתקן את העיוות, שמתבטא היום בתכנון ובנייה, בתחבורה, באיכות הסביבה ובתשתיות. כשהוקם המינהל האזרחי נקבע במפורש שהוא לא יעסוק כלל בתושבים היהודים ביהודה ושומרון, בהסכמי אוסלו הוא בכלל היה אמור לעבור מהעולם. זה עיוות שפוגע בציבור, פוגע בצבא ובקונצנזוס שלו וצריך לתקן את זה. לשר שלנו במשרד הביטחון יהיו את כל הסמכויות האזרחיות על יו"ש".

סמוטריץ' הדגיש שקיבל את מלוא הגיבוי מראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו בנושא זה. "נתניהו תומך לחלוטין בפירוק המינהל האזרחי והכפפת כל הסמכויות למשרדי הממשלה הרגילים. הוא הולך על זה עד הסוף".

במהלך הראיון חשף סמוטריץ' שכבר בפגישתם הראשונה, נתניהו הטיל וטו על העברת משרד הביטחון ומשרד המשפטים לידי הציונות הדתית: "היו שני תיקים שמהרגע הראשון נתניהו אמר שהוא לא מוכן שנקבל בשום מחיר, וזה הביטחון והמשפטים. אם היו לנו כל 14 המנדטים במשא ומתן יכול להיות שלא הייתה לו ברירה אלא לתת לנו את התפקידים בכל מקרה, אבל איתמר החליט שהוא רוצה להתפצל עוד לפני השבעת הממשלה, וזה פגע ביכולת של שתי המפלגות להציב דרישות גבוהות. ניסינו למצוא פתרונות לזה בדמות ועדת החוקה, שבה יעברו כל הרפורמות במערכת המשפט, ושקיבלה בתוכה גם את התחומים בוועדת הדתות שאחראים על נושאי החקיקה".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית גם מתח ביקורת קשה על התנהלות הליכוד במהלך המו"מ: "יש הרבה תסכול אצל כל השותפות על הדרך שבה הליכוד בחר לנהל את המגעים. הוא ניהל את כל ההליך כמו תגרן שנלחם על כל אות וכל פיפס. אני הייתי מצפה שאחרי כל הדרך שעברנו ביחד, והחזרה שלהם לשלטון שלא הייתה מתרחשת בלעדינו, הייתה להם ההגינות להגיד לשותפים: תיקחו מה שאתם רוצים, לפי מפתח תיקים כמובן. אבל זה לא מה שקרה".