אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

אחרי שכבר התרגלנו לחפש תשובות הלכתיות או סתם ידע יהודי בגוגל, ייתכן ובקרוב מחשבים יוכלו לכתוב גם דברי תורה על פרשת השבוע.

הצ'אטבוט של מודל האינטליגנציה המלאכותית Chat-GPT שוחרר רק לאחרונה לציבור הרחב ועם הזמן מתגלים יותר ויותר שימושים הקשורים אליו. בדומה למחולל התמונות Dall-E2 שמאפשר לייצר תמונות מורכבות מתוך הוראת טקסט פשוטה, GPT-3 הוא מודל שפה שמאפשר לייצר טקסט מורכב ממספר משפטים תוך מספר שניות.

כך למשל, ניתן לבקש מהמודל לכתוב סיפור או מאמר אקדמי על נושא מסוים והוא מסוגל לכתוב טקסט קוהרנטי ומורכב תוך שניות ספורות. אחרי שברחבי העולם כבר בחנו את היכולות של המודל בכתיבת טקסטים פרסומיים, תסריטים ואפילו קטעי קוד למתכנתים, היו כאלו שניסו לבחון גם את היכולות של המודל בכתיבת דברי תורה על הפרשה.

למרות שדבר תורה לפרשת השבוע לא היה הדבר הראשון שהיינו מצפים מבינה מלאכותית לכתוב, כחלק מאימון מודל השפה בGPT-3 הוכנסו לתוכו כמויות טקסט שאותן הוא ניתח- ובתוכן כמובן גם דברי תורה.
בדומה למבנה הרגיל של דברי התורה, גם GPT-3 מתחיל את דבר התורה בסקירה קצרה של מאורע מהפרשה ומוצא בו מסר לקהל השומעים.

בדוגמא שהובאה לעיל המודל התבקש לכתוב דבר תורה על פרשת וישלח בהקשר לביטחון בה', ותוך שניות ספורות נוצר דבר תורה המתייחס לקושי של יעקב מול עשיו ולמסר שעולה מן הפרשה לקשיים שאנו פוגשים בחיינו.

מניסיון שערכנו, המודל מנפק בכל פעם דבר תורה שונה על הפרשה כשכל אחד מהם מסתיים עם מסר לחיים. גם כאשר ביקשנו מGPT לקשר את דבר התורה על פרשת וישלח לבר מצווה, הוא לא התבלבל והסביר כי כשם שיעקב משנה את שמו בפרשה כך גם נער בר המצווה צריך להפוך למבוגר.

ובמקרה ותהיתם- ניתן לשאול אותו גם על פסקי הלכה, אם כי נראה שבינתיים זה תחום שהוא פחות מתמצא בו. כאשר GPT נשאל לגבי הנחת תפילין רבינו תם, מנהג שמצוי אצל רבים, הוא ענה שזה מומלץ רק לחב"דניקים. גם כאשר נשאל האם ניתן להניח תפילין בחול המועד הוא אמנם ענה שלא נהוג להניח תפילין בחול המועד אך אמר שבמידה ולא יהיה זמן אחר להניח תפילין במהלך המועד אז ייתכן וכדאי להניח, אם כי חתם שכדאי להתייעץ על כך עם רב.

האם בעתיד שימוש בGPT לכתיבת דברי תורה או לפחות ליצירת בסיס לדרשה יהיה מקובל? עוד מוקדם לדעת, אבל בינתיים נראה שבדומה לתחומים רבים אחרים- מדובר בכלי שעומד לשנות את חוקי המשחק שהכרנו עד כה.