זאב אלקין
זאב אלקיןצילום: Tomer Neuberg/Flash90

באופוזיציה מכינים תוכנית שאם תצליח, תגרום לבעיות רבות בתוך הקואליציה החדשה, עוד בטרם השבעתה של הממשלה. את התוכנית מכנים בשם "המלחמה הכוללת".

העיתון 'מעריב' פרסם כי שניים מבכירי האופוזיציה - מרכז סיעת יש עתיד בועז טופורובסקי ואיש המחנה הממלכתי זאב אלקין עובדים יחד על התוכנית שמטרתה לשבש את הקמת הממשלה בשלבי חקיקת "חוקי דרעי, בן גביר וסמוטריץ'".

בכיר באופוזיציה אמר כי "יש לאופוזיציה כלים למלחמה נגד דורסנות הקואליציה. אנחנו מכינים להם הפתעה כואבת. מחכים להם דיונים רבים, מהדיון על בחירת יו"ר הכנסת החדש, דרך הדיון על הקמת הוועדות שיכינו את החוקים להצבעות, ועד לדיונים על החוקים עצמם. נדאג שכל דיון יתארך כמה שאפשר".

לדבריו, "ברגע שמיקי לוי יירד מהדוכן והיו"ר הבא יקבל את המושכות לידיו, האופוזיציה תתחיל למשוך זמן בכל הזדמנות. נעשה להם חיים קשים".

היוזמה מציבה שלושה מאבקים מרכזיים: לגרום לקואליציה לוותר על חלק מהחקיקה לפני השבעת הממשלה באופן שיגרור מחלוקות פנימיות, לגרור את הקמת הממשלה אל המחצית השנייה של חג החנוכה או מעבר לכך ולגרום לקואליציה להפר את תקנון הכנסת ותפעיל באופן לא פרופורציונלי את סעיף 98, המאפשר בתנאים מסוימים לקצר דיונים לקראת הצבעה על חוק בקריאה שנייה ושלישית - כפי שעשו מפלגות הקואליציה הנוכחית בעבר.

אמש הגיש ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו לנשיא בקשה להארכת מועד להשלמת הקמת הממשלה.

נתניהו תיאר את המגעים האינטנסיביים עם הסיעות השונות שנוהלו עד כה. "נוהל משא ומתן אינטנסיבי בין נציגי הליכוד לבין צוותי המשא ומתן של כל אחת מהסיעות. תחילה, התמקד המשא ומתן בסוגיות עקרוניות, לרבות בעקרונות הבסיסיים וקווי היסוד של הממשלה שתוקם. לאחר מכן, התקיימו בין הצדדים פגישות בנושא חלוקת התפקידים בממשלה ה-37. הפגישות היו אינטנסיביות והתקיימו עד השעות הקטנות של הלילה".

הוא מוסיף כי "בשלב זה נחתמו עם כל הסיעות שהמליצו עלי לתפקיד ראש הממשלה (64 ח"כים), נספחים או מכתבים הנוגעים לתפקידים בממשלה ה-37. מסמכים אלה הונחו על שולחן הכנסת בהתאם לקבוע בחוק".

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

לדבריו, "עם זאת, עדיין נותרו סוגיות בתחום התפקידים שלא סוכמו (כך למשל עם סיעות ש"ס ויהדות התורה עדיין אין מספח תפקידים מפורט אלא מכתב בלבד) ומשום שכל הסיעות האמורות דורשות חתימה על הסכמים קואליציוניים מלאים כתנאי לחלוקת התפקידים בממשלה. הסכמים אלה כוללים התייחסות לסוגיות עקרוניות רבות ומורכבות".

נתניהו מציין כי המגעים מתקדמים אבל לא הגיעו לשלב הסופי. "כאמור, המשא ומתן נמצא בעיצומו וחלה התקדמות רבה - אולם לפי קצב ההתקדמות עד כה - ידרשו לי כל ימי הארכה בסמכותך לתת לי על פי חוק על מנת שאוכל להרכיב את הממשלה".

הוא חותם את מכתבו בבקשה מהרצוג: "לאור האמור, נשיא המדינה הנכבד מתבקש להאריך את התקופה להרכבת הממשלה בארבעה עשר ימים נוספים, וזאת מכוח סמכות נשיא המדינה על פי הוראות סעיף 8 לחוק יסוד: הממשלה".