מירי רגב
מירי רגבצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו שוקל רוטציה במשרד החוץ כאשר בשנתיים הראשונות שר החוץ יהיה בכיר מהליכוד - ישראל כ"ץ או אמיר אוחנה, ואז ימונה לתפקיד שגריר ישראל בארה"ב לשעבר רון דרמר.

פרשן חדשות 12 עמית סגל דיווח כי חה"כ מירי רגב תמונה ככל הנראה לתפקיד שרת החינוך והאחראית על טקס הדלקת המשואות.

דודי אמסלם צפוי לכהן כיו"ר הכנסת ודוד ביטן ישמש יו"ר ועדת הכלכלה. מועד החלפת שר החוץ בעוד כשנתיים איננו מקרי. בעוד שנתיים יתקיימו בחירות בארה"ב ואולי ייכנס ממשל חדש וידידותי יותר בראשות רון דה-סנטיס או דונלד טראמפ.

חה"כ אלי כהן ככל הנראה ימונה לתפקיד שר התחבורה וחה"כ אופיר כץ צפוי לכהן כיו"ר הקואליציה.

רון דרמר
רון דרמרצילום: שריה דיאמנט, מקור ראשון

בכאן 11 נחשף כי השר המיועד ח"כ איתמר בן גביר ניהל השבוע שיחה מתוחה עם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי. בן גביר אמר לאדם שצפוי לעבוד בקרוב יחד עמו: "לא אהבתי את מינויי הבכירים במשטרה רגע לפני שאני נכנס לתפקיד". על כך השיב רנ"צ שבתאי: "ביקשתי לדחות את הענקת הדרגות, אבל השר בר-לב החליט להעניק אותן."

במשרד המשפטים נערכים לדיונים שצפויים בקרוב בכנסת על הצעת החוק של בן גביר לשנות את סמכויות המשטרה ואת סמכויות השר לביטחון.

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה צפויה להתנגד לאותה הצעת חוק. בין היתר היא לא מקבלת את עצם ההשוואה בין צה"ל, שהוא גוף בטחוני שאמור לעבוד בעיקר מול אויב ולהפעיל כוח, לבין המשטרה, שעובדת בעיקר מול אזרחים ולא אמורה להפעיל כוח.

קושי נוסף שעולה הוא שהסמכויות שבן גביר רוצה להכפיף אליו הן בנושאי מדיניות ששייכים היום ליחידות החוקרות ועצמאותן. זה פותח פתח להחלטות מי יעמוד לדין, איזו עבריינות אידיאלוגית מענישים ואיזו לא ואיזו הפגנה מפזרים ואיזו לא על בסיס פוליטי.

רנ"צ יעקב שבתאי פרסם ביום שישי מכתב פתוח בו הגיב לביקורת כלפיו, אחרי שהשתתף בבת המצווה של בתו של בן גביר. לדבריו, "נעמוד על המשמר כדי שעצמאות המשטרה לא תיפגע". הוא הוסיף כי "אני ער לשיח הציבורי, המציאות מורכבת ולפעמים לא מוצגת במלואה, אך מטרתי ברורה – שמירה והגנה על צביונה של משטרת ישראל".