מנגל
מנגלפלאש 90

דו"ח מיוחד של אגף הכשרות ברבנות הראשית לישראל מצביע על מספר כשלים משמעותיים במערך הכשרות של העיר נהריה.

במהלך הביקורות בעיר, נמצא כי מערך הכשרות של נהריה מנפיק תעודות כשרות גם מחוץ לתחום העיר.

בדו"ח נמצא כי במקרים בהם צלו במסעדה כבדים, זה נעשה עם שומן מוכשר, דבר שאסור ע"פ ההלכה. הנהלים אוסרים על צליית בשר מוכשר ובשר שאינו מוכשר יחד, שכן יש להפריד בצליה בין הבשר המוכשר לבשר הלא מוכשר.

לקריאת הדו"ח לחצו כאן

בנוסף, בביקורת נמצא כי בית העסק פעל תחת כשרות הישוב צרופה, ולאחר התערבות הלשכה המשפטית, החליט לעבור לפיקוח הרבנות נהריה ללא בדיקה מוקדמת מדוע החליט לעבור.

בביקורת נמצא עוד כי על חלק מתעודות הכשרות שהופקו על ידי המועצה הדתית בנהריה, לא היה חתום רב העיר.

מארגון "כושרות" נמסר: "רפורמת הכשרות גרמה לכאוס מוחלט במגרש הכשרות. בעיות השחיתות והונאות הכשרות רק הלכו וגדלו והחמירו את מצבו של עולם הכשרות. הרפורמה נתנה פתח לפעילות לא כשרה תחת כיסוי של תעודת כשרות וללא פיקוח כנדרש. על מפלגות הקואליציה להציב בראש סדר העדיפויות את תיקון החוק בכנסת. המשך המצב הקיים יביא אותנו לאנרכיה בכשרות".

תגובת הרב ישעיהו מיטלס רב העיר נהריה ואבי בלושטיין ממונה מועצה דתית נהריה:

"א. אנו כופרים בכל הכתבה שפורסמה על יידכם על 'כשלים ברבנות נהריה' כביכול אין אנו נותנים כשרות בעסק הנ"ל שנמצא בו כבד ושומן שבושלו יחדיו העסק הנ"ל נמצא תחת השגחה שונה.

"ב. אנחנו לא נותנים תעודה לעסק שציינתם.

"ג. הרבנות נהריה נותנת תעודות מחוץ לנהריה לא מרצונה אלא כדי לעזור לעסקים שונים כדי שלא יקרסו.

"ד. כל התעודות חתומות על ידי הרב

"ואנו מבקשים הבהרה לציבור כדי שנוכל להמשיך לשרת את עם ישראל כפי שעשינו עד כה ואנו שוב חוזרים שיש לנו שיתוף פעולה מלא עם הרבנות הראשית לישראל יש לציין שנכנסו מפקחים חדשים לעיר ואנו עושים את כל מה שנדרש ממחלקת הכשרות", לשון התגובה.