איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

השר המיועד לביטחון פנים איתמר בן גביר הגיע היום (שלישי) לפגישה חשאית שיזם במשרד המשפטים עם המשנים ליועצת המשפטית הממשלה גיל לימון ועמית מררי, כך נחשף בחדשות 13.

בן גביר ביקש להציג בפניהם את התיקונים לחוק פקודת המשטרה שאמורים להקנות לו סמכויות גדולות יותר בתפקיד השר לביטחון לאומי על חשבון המשטרה.

נזכיר כי היועצת המשפטית לממשלה והמשנים שלה מתנגדים להצעה. בפגישה התברר כי נקודת המחלוקת המרכזית היא היכולת של השר להתערב בהעמדה לדין והמשנים ליועצת המשפטית לממשלה הבהירו לבן גביר שלא יתנו לכך יד.

מנגד הם לא שללו אפשרות של התערבות השר בחקירות בנושא של אלימות בכבישים או הפרוטקשן בדרום, אך ציינו שהכל ייעשה רק באישור והסכמה של היועצת המשפטית לממשלה. דווח כי בן גביר לא אהב את התגובה הזו.

עם זאת השניים תמכו בעמדתו לפיה השר לביטחון לאומי צריך לקבוע את מדיניות המשרד ולהתוות אותה והמשטרה צריכה לקיימה.

עוד דווח כי הפגישה ארכה כשעתיים וגורמים בשני הצדדים אמרו שהיתה "שיחה טובה ומועילה".

עם זאת לא הושגו בה הסכמות ומחר ינמקו המשנים ליועץ המשפטי לממשלה את התנגדותם לחוק אותו מתכוונת הקואליציה להעביר.

בחדשות 12 דווח כי הייעוץ המשפטי של הכנסת והממשלה צפוי להציג כמה התנגדויות לחוק של בן גביר.

על פי הדיווח, היועצים המשפטיים מתכוונים לטעון טוענים שהפעילות המבצעית של המשטרה חייבת להיות כפופה למפכ"ל, ללא עוררין על כך שהשר יקבע את המדיניות. בנוסף הם דורשים להשאיר את האינטרסים הפוליטיים מחוץ למשטרה וכן מחייבים קיום דיון ממצה ומקיף בכנסת.

לכן מציע הייעוץ המשפטי להכניס לחוק שני סעיפים נוספים: "הדרג הפיקודי העליון המשטרה ישראל הוא המפקח הכללי" וגם "השירות יפעל באורח ממלכתי; לא תוטל על השירות משימה לשם קידום אינטרסים מפלגתיים-פוליטיים".