מגש פירות. אילוסטרציה
מגש פירות. אילוסטרציהצילום: iStock

הרב אהוד אחיטוב ממכון התורה והארץ פרסם תשובה לשאלה הלכתית הנוגעת לגניבת פירות שביעית בידי פועלים ערבים שנכנסו לחצר פרטית וקטפו פירות שביעית.

הרב אחיטוב מסביר כי מסירת פירות שביעית לנכרים אסורה, אלא אם כן מדובר בעובדים זרים שגרים בבית של ישראל וסמוכים על שולחנו.

לדבריו כאשר גויים באים מיוזמתם לקטוף פירות שביעית, הדבר נתון במחלוקת, ולמעשה גויים שבאים לאכול פירות שביעית – אין למנוע בעדם. ובפשטות גם הסוברים שמלכתחילה מונעים מגויים לקחת פירות שביעית מודים שאם כבר לקחו, הם זכו מן ההפקר, ואין להוציאם מהם, ואם הוציאו מהם, צריך היה להחזיר להם כדין גזל הגוי.

הרב אחיטוב קובע כי לשאלת ההרתעה יש משקל גדול בהכרעה ההלכתית בנושא כיוון שהפועלים הערבים נכנסו לחצר הפרטית כגנבים, וללא הרתעה מספקת מן הסתם מתעורר חשש שהם ייכנסו בפעמים הבאות לחצרות פרטיות לגניבת רכוש, ואף יסכנו את תושבי הבתים. לכן אומנם אם היה ניתן להרתיע אותם באופן אחר צריך היה להשאיר את הפירות ברשותם. אך מכיוון שבמציאות זו הדרך היחידה להרתיע אותם מלהיכנס לחצרות פרטיות, מותר היה לקחת מהם את הפירות שהם קטפו.

התשובה צפויה להתפרסם בכתב העת אמונת עתיך אשר מתפרסם בימים הקרובים. אמונת עתיך הוא כתב עת רבעוני שיוצא לאור החל משנת 1985 על ידי מכון התורה והארץ.

ב-27 שנותיו הראשונות התמקד כתב העת בתחום של מצוות התלויות בארץ כמו שביעית, ערלה, נטע רבעי, תרומות ומעשרות וכו'. משנת 2012 הורחבו נושאי כתב העת למחקר תורני בתחומים רבים.