שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

לטיפול בן גביר כלשהו\י

הנה נתון שעבר לפחות אצלי מתחת לרדאר מבלי שידעתי עליו. מסתבר שמי שלא שירת שירות אזרחי\לאומי באורך של שנתיים אינו זכאי לעבור הכשרה להחזקת אקדח. ידעתם על זה? אני לא. הופתעתי ובדקתי ואכן בין דרישות הסף לרישוי כלי ירייה נכתב שעל מקבל הרישיון להיות אחד מכמה אפשרויות ובהן "אזרח ישראל או תושב קבע שסיים שירות לאומי או שירות אזרחי בישראל של שנתיים".

המשמעות היא שבוגרת שירות לאומי של שנה אחת (מה שמתאפשר לה כמובן בחוק, ומה שלא מעט צעירות בציונות הדתית עוברות) לא יכולה להגיש בקשה לקבלת רישיון לכלי ירי. היא יכולה להתגורר בישוב קטן מוקף כפרים עוינים בלב השומרון, או להיות אחת מהרבות שבדרכן ללימודים או לעבודה עוברות בכבישים שחוצים כפרים שכאלה, זה ממש לא משנה, שתסתכן, שתיפגע ושלא תהיה לה היכולת להגיב ולהניס צר ומתנקש. מלכתחילה היא מנועה מלפתוח בהליכים לקבלת רישיון לאקדח, גם אם היא עומדת בכל סטנדרט אחר.

עכשיו מגיע השלב שבו אני מנסה לחפש היגיון בשיגעון... מחפש... מחפש... אולי שמתי את זה באיזו מגירה בארון הישן שבמרפסת... רק רגע... חכו... אולי זה בכלל במחסן... שניה, תנו לחפש... לא מוצא... מוזר... הייתי בטוח ששמתי אותו באיזה מקום... אבל מסתבר שאין, אין היגיון באירוע הזה.

אין ספק שכולנו מעריכים ומוקירים צעירה ששירתה שנתיים למען האומה והמולדת, אבל סביר להניח שבשירותה כקומונרית, כסייעת בבית ספר ואפילו כעלומת שם בשב"כ, היא לא השתמשה באקדח ולא הוכשרה אליו, אלא אם כן נטוע הסניף שלה בערבות טקסס שלפני 150 שנה. אז מה מכשיר אותה להחזיק באקדח יותר מחברתה ששירתה רק שנה? לא ברור.

ניסיתי לברר את האירוע עם גורם בכיר ביותר וגם הוא הודה שגם אצלו לא נמצא ההיגיון שמאחורי ההחלטה המוזרה. צעירה ששירתה שנה בלבד תצא לכבישי יהודה ושומרון ללא יכולת להגן על עצמה מפורעים ומחבלים. למה? ככה.

וכאמור, בכותרת הקטע הזה, לטיפול בן גביר, או איתמר או איילה, לא משנה מי מהם, אבל מישהו חייב לטפל באירוע הזה וכמה שיותר מוקדם.

לא אכפת מחיי אדם

יש סיכוי לא מבוטל שהאירוע הזה חמק מתשומת ליבכם, אז הנה, נשלים את הפער. השבוע, כזכור, נהרגו שני פועלים פלשתינים בקריסת פיגומים באתר בניה בגבעת זאב. לצד הבעת הצער על מותם התחילו בתקשורת שלנו לחפש אשמים. אז מובן שישנו הקבלן וישנו אחראי הבטיחות במקום, אבל הבדיקה התקשורתית המהירה התקדמה אל הדרגים שלמעלה ומהר מאוד התברר הפלא – חוקי העבודה והבטיחות, אלה שנועדו להציל חיי אדם, לא חלים ביהודה ושומרון, ולכן אין פיקוח של ממש על מאות אתרי בניה באזורים הללו.

כאן הנקודה שאמורים היו אותם כלי תקשורת לשאול למה. למה חוקי העבודה לא חלים באיו"ש, אבל התשובה קצת לא נוחה להם אז הם נטשו את הדיון באמצע. זה הזמן להשיב לשאלה שלא נשאלה: הסיבה פשוטה, כל עוד לא הוחלה הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון זו המציאות, וכשם שחוק השקיות, זה שמחייב תשלום של 10 אגורות על כל שקית ניילון בסופר לא חל ביו"ש, כך גם חוקי העבודה והבטיחות, אלא שההבדל די משמעותי, כי כאן מדובר בחיי אדם.

בשלב זה הייתי מצפה לשמוע את קולם של נסיכי ואבירי זכויות האדם ושל הדואגים לשלומם ולחייהם של פועלים פלשתיניים בדרישה תקיפה לחקיקה מהירה להחלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, אבל זה לא מסתדר להם עם האג'נדה אז הם מתעטפים בשתיקה.

שוב הם סותרים את עצמם

אולי זו בעיה אישית של קוצר דעת, אבל אני קצת מתקשה להבין איך אותם הזועמים על כך שניצבים בדימוס נפגשים עם בן גביר לשיחות רקע והכנה לכהונתו, הם אותם שכמעט באותה נשימה טוענים שהוא לא מספיק מכיר את המערכת ולכן אינו ראוי להיכנס לתפקיד. בדיוק לשם כך הוא נפגש עם הניצבים והלשעברים הללו, לא?

כאשר זמם

לא משפטן אנוכי, כידוע, ולכן אני מוסיף לכאורה גדול על כל דבריי, אבל אם אכן מה שמתברר מהעדויות בתיק 4000 נכון, האירוע לא יכול להסתיים רק בהתרסקותו של התיק וביטולו.

השבוע זו הייתה ד"ר יפעת בן חי שגב, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין בעבר, שעדותה הביכה אנושות את הפרקליטות, אבל היא לא ראשונה, כידוע. משום כך, כאשר עד אחרי עד מספרים על לחצים לא חוקיים שהופעלו עליהם, כאשר עד אחרי עד מספרים על הטעיות ותרגילי חקירה אסורים שבוצעו, כאשר עד אחרי עד מספרים על נתונים שהפרקליטות הסתירה מצוות ההגנה של נתניהו רק כי הדבר לא מסתדר עם התזה שהם מבקשים להוכיח, כאשר הדברים הללו ועוד רבים אחרים מתבררים, מישהו צריך לתת את הדין על כך. אלה הרי לא דברים שנעשים בטעות, לאף אחד לא התפלקו הדברים במקרה. אנשים ישבו ותכננו איזה מידע להסתיר, איזו טענה לטעון, את מי כדאי וניתן להלחיץ ואיך, את מי משתלם להקליט, ממי לא לבקש אישור. אנשים השקיעו בתיק.

בתורתנו הנאורה קיים דין עדים זוממים, ומי שזמם להפליל את אחיו ייענש על כך. הגיע הזמן שהנאורות הזו תגיע גם לבתי המשפט הישראליים, ואם גורמים בכירים בפרקליטות המדינה או בייעוץ המשפטי לממשלה זממו ותפרו תיק תוך שימוש מודע באמצעים לא חוקיים, אי אפשר יהיה להסתפק בפרימת התיק. יש לפתוח את המשפט מחדש, כאשר הם יושבים על ספסל הנאשמים. נראה לי שאין פשוט מכך.

גזענות אירופית נאורה

מאז החל המונדיאל התלוו לתוצאות משחקיה של נבחרת מרוקו גם מהומות. זה החל בבלגיה עם כלי רכב שהוצתו, חנויות שנפרצו, אבנים ובקבוקי תבערה שהלהיטו (כפשוטו) את הרחובות. ההפסד לנבחרת צרפת עורר את המהומה מחדש גם בפריז ובנותיה, ושוטרים נאלצו להחליף את הבגט בנבוט. מסתבר שהם מתפרעים לא רק כשהם מנצחים.

המהומות הללו זוכות לסיקור סלחני וחצי מחוייך למרות הוונדליזם, הפגיעה הקשה ברכוש ובגוף. עיתונאים ראיינו בחיוך גדול אוהדי מרוקו לפני משחקים ולא הראו טיפת זעזוע כשהאוהד המשולהב הבהיר שאם הנבחרת שלו מפסידה הם ישרפו את צרפת\בלגיה או כל מדינה אחרת שנבחרתה נקלעה בדרכם.

נראה לי שזה המקום להזכיר שמאחורי הסלחנות הזו מסתתרת גזענות ופטרונות אירופית מוכרת וידועה, כזו שמתקשה להטיל על "האציל הפראי הערבי" את נורמות ההתנהגות האנושיות המינימאלית, כי ככה זה אצלם, ככה הם חוגגים, ככה הם מתאבלים. אז זהו, שלא. הם בני אדם בדיוק כמונו, ולכן גם התגובה לוונדליזם שכזה צריכה להיות תואמת.

יש לכם זכוכית מגדלת במקרה?

רון חולדאי ביקש למחות השבוע נגד צעדיה של הממשלה הנכנסת (עוד לפני שהיא מתחילה לצעוד) ותלה צילום ענק של מגילת העצמאות לאורך בניין עירייתו.

אני מקווה שעכשיו, כשהכול פרוש באותיות ענק, אפשר בקלות רבה יותר לחפש את המילה דמוקרטיה בטקסט הארוך הזה, ולאכזבתו של חולדאי לא למצוא.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]