הפגנה נגד גיוס חרדים.
הפגנה נגד גיוס חרדים.מאיר סלע

ברקע הסערות סביב חוק הגיוס והפתרונות שנשמעים מצד מפלגת יהדות התורה במפלגת ש"ס היו שתהו מדוע חבריה אינם משמיעים את קולם בעניין חוק הגיוס והצעת פתרונות מותאמים למגזר.

עורך בביטאון 'הדרך' של ש"ס שמעון ליברטי, הסביר בטורו "סוגיית השמירה על מעמד בני הישיבות, נמצאת על השלחן כבר הרבה מאוד שנים, זה אמנם בעיה, אבל יש בזה גם יתרון – יש לנו הוראות ברורות ממרנן ורבנן מורי דרכנו איך להתנהל בנושא".

בטור הוא מסביר כי לנציגי המפלגה יש הנחיות שקיבלו בזמנו ממנהיג המפלגה הרב עובדיה יוסף ז"ל כיצד להתייחס לסוגיה וכן מתווה ברור שאושר על ידי ראש הישיבה חכם שלום כהן ז"ל.

"מרן רבינו זי"ע (הרב עובדיה) התווה לאורך השנים את האופן שבו צריך להתנהל כשעוסקים בסוגיה הזו, שהיא הנושא הרגיש ביותר במרקם היחסים בחברה הישראלית. איך ניגשים לכך, בכובד ראש, ברגישות, בשום שכל, בזהירות מופלגת ובהתנהלות חכמה ומחושבת. הדרך הזו הובלה בהסכמות ובשיתוף פעולה עם כלל חכמי וגדולי ישראל שעמדו בחזית הנהגת עולם התורה והישיבות".

בהמשך פונה העורך לאלו התוהים להיכן נעלמו אנשי ש"ס במלחמה על חוק הגיוס: "איננו זקוקים ל'הוכחות' כשמדובר בדעת תורה של מרנן ורבנן, אך בפועל זו הדרך שהביאה לכך שעד עצם היום הזה עם כל ההתרחשויות והמשברים שיש סביב הנושא הטעון הזה, כל תופס ישיבה שביקש לשבת וללמוד, בלי התחכמויות מיותרות, עשה ועושה זאת בשקט ובשלווה".

לסיום חשף ליברטי כי מיד לאחר הבחירות ובפתח המשא ומתן, התקיימה ישיבה של מועצת חכמי התורה של המפלגה בראשותו של זקן רבני המועצת הרב רפאל שמעון בעדני, בה ניתנו ההנחיות כיצד להמשיך ולפעול על פי ההוראות שקבעו והתוו רבני המפלגה ז"ל. "יש לנו דרך, היא ברורה מאוד", סיים העורך את הטור.