עו"ד אבי חימי
עו"ד אבי חימיצילום: דוברות לשכת עורכי הדין

עורך הדין יצחק (איציק) נטוביץ', המשנה ליו"ר לשכת עו"ד ויו"ר סיעת 'אמנה במשפט' בלשכת עורכי הדין, פוטר על ידי יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, במה שהוא מגדיר כ"התנהגות קטנונית של יו"ר הלשכה".

בראיון לערוץ 7 מספר עו"ד נטוביץ' על ראשית המחלוקת ביניהם, שהובילה להדחה: "כתבנו מכתב אני ועוד כמה משנים ובו תרעומת על כך שהוא מחלק ציונים לחברי כנסת, מגדיר את חברי הכנסת של הציונות הדתית כחשוכים והומופובים, קורא לצאת לרחובות כאילו המדינה מתהפכת והשלטון הצדק והיושר נחרב. אמרנו לו שהוא לא אדם פרטי, שתתכנס המועצה, אם בכלל היא צריכה להתבטא ולהתנגח ולהשתלח בקואליציה, מה שמעולם לא היה".

עוד התריעו החתומים על המכתב בפני חימי כי בהתנהלותו המתנגחת בנבחרי הציבור הוא מעודד את הסבורים שיש להפוך את הלשכה לוולונטארית ולהכפיף אותה למשרד המשפטים, כפי שניתן לראות שיש כבר הצעות שעולות בשבועיים האחרונים.

"הוא התרגז על זה וביטל לי מסיבת חנוכה בנקמנות ילדותית. זו הייתה מסיבה שהייתה מוכנה ומתוקצבת ונאלצתי לעשות את המסיבה עם יו"ר מחוז תל אביב", אומר נטוביץ' ומציין כי ביקש את קיומה של המסיבה לאחר שראה שלשכת עורכי הדין מממנת מסיבת סילבסטר במאות אלפי שקלים. חימי אמר לו שיפתח בהליכים לקיומה של מסבית חנוכה, אך בהמשך בחר לבטלה.

"אולי זה חלק מקמפיין פוליטי שבו הוא מאתרג את עצמו כשומר החומות", אומר נטוביץ' ותוהה כיצד יכול מי שמופיע בפני בית המשפט העליון להציב את עצמו כמגן בית המשפט והמערכת המשפט משינויים כלשהם. "ברמב"ם נכתב שדיין שצד אחד מעיף לו נוצה מהחליפה הוא לא יכול לשפוט אותו", מזכיר נטוביץ'.

על מעורבותם של היועצים המשפטיים בקבלת הכרעות והחלטות, מזכיר נטוביץ' את ימין כסגן ראש עיריית גבעתיים. "כשיועמ"ש אמר את עמדתו שאלתי אם חשיבה אחרת תהיה פלילית או לא והוא אמר שלא, אבל ניתן לפרש את התב"ע באופן אחר. אמרתי לו שעם כל הכבוד חברי הועדה הם שצריכים להחליט. כך יש לנהוג בחבר כנסת או שר. לא יתכן שיועץ משפטי יגיד שלפי החוק יש בעיה כשידוע שיועץ משפטי אחר יגיד שאין בעיה".

"צריך לשנות, לא להרוס את מערכת המשפט ואכיפת החוק, אבל לא להתנהג כך בלשכת עורכי הדין", אומר נטוביץ' ולשאלתנו אם הדחתו חוקית הוא משיב: "עוד לא בדקתי אם ההדחה עומדת במבחן החוק. אנחנו קרובים לבחירות לראשות הלשכה. זה משונה, כי מי שבחר בי הוא המועצה ולא היו"ר. הוא לא כינס את המועצה אלא עשה זאת לבד ובאופן לא תקין. היה צריך לפחות לכנס את המועצה, אבל הוא נהג בילדותיות נקמנית. אני מקווה שהציבור הדתי שמונה 40 אחוז מהלשכה יידע מאיפה זה מגיע".

במכתבו לעו"ד נטוביץ' כתב עו"ד חימי:

הנדון: הפסקת כהונתך כמשנה לראש הלשכה

1. הריני להודיעך כי מופסקת בזאת כהונתך כמשנה לראש הלשכה.

2. מונית ע"י הח"מ לתפקיד המשנה לראש הלשכה, ומאז התאפשר לך לקדם את ערכיך ואת עשייתך בנושאים הקרובים ללבך, ללא הגבלה ועל בסיס הפלורליזם הלשכתי והעושר המגזרי שקידמתי מתחילת הקדנציה. לא נעלם מזכרוני כי ידענו גם ימים יפים של ידידות, כבוד הדדי, שיתוף פעולה ועשייה ברוכה.

3. אולם, בשבועיים האחרונים חלה תפנית חדה בהתנהלותך, וניכר כי הבסיס לפעולותיך הינו פוליטי בעיקרו, העולה כדי פגיעה קשה במאבקו של הח"מ לשמירה על מעמדה של לשכת עורכי הדין, תוך חתירה תחת הלגיטימיות של מי שנתן בך את אמונו ומינה אותך לתפקידך.

4. למרבה הצער, הנך פועל בין היתר בזירה התקשורתית, תוך השמעת מילים אישיות ופוליטיות משתלחות, הכוללות טענות חסרות שחר על מניעים פוליטיים, וכל זאת בעוד שאתה בעצמך נהגת ועודך נוהג באופן פסול, בין היתר בפרשת "מפקד הארגזים" שבמסגרתו ניצלת בקדנציה הקודמת את משאבי הלשכה ופקדת את חברי הלשכה למפלגה התואמת את השקפת עולמך.

אכן, נשאלת השאלה מי הוא הפוליטי מבין שנינו, והתשובה לכך ברורה. אתה הוא זה שמנסה להכניס פוליטיקה נלוזה ללשכה, באופן שמעמיד אותה במבוכה.

עו"ד נטוביץ', אתה זה שנוהג כפוליטיקאי המבקש להעלות את מניותיו הפוליטיות, ולכך לא אתן יד.

5. בעניין זה, רק אזכיר כי ההגנה על שלטון החוק, על יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית ועל זכויות היסוד של כלל אזרחי ישראל, היא חובה אשר על-פי חוק מוטלת על לשכת עורכי הדין כולה עוד מימי אבותינו, לרבות עליך. אזכיר לך כי בכל התבטאות שלי בנושאים אלה, הקפדתי להדגיש כי אין מדובר בנושאים של ימין או שמאל.

6. אשר לפרסומים אודות מסיבת חנוכה, הרי שידוע לך כי זו לא התקיימה אלא באשמתך, כיוון שנזכרת לבקש את קיומה בדקה ה-90 ובעלות בלתי פרופורציונאלית, ולא פחות מכך – במוצאי שבת - באופן שהיה מוביל את עובדי הלשכה לחילול שבת.

7. בנסיבות אלה, ברור שאין זה ראוי כי תמשיך להתבטא בגנות דרכו של הח"מ באשר הוא ממלא את תפקידו ואת חובתו שבדין, תוך עשיית שימוש בכובעך כמשנה לראש הלשכה, תוך מתן רוח גבית לאלה המבקשים, בין היתר, לשלול את קיומה של הלשכה, התבטאויות שהן בחזקת "מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִבַיִךְ מִמֵּךְ יֵצֵאוּ."

8. בימים שבהם אנו נמצאים בעיצומה של "מלחמה על הבית", ראוי כי תמשיך להביע את עמדותיך, שהן כשלעצמן ראויות להישמע, אולם לא כמשנה לראש הלשכה.

חה"כ שמחה רוטמן הגיב על פיטורי עו"ד יצחק נטוביץ: "אבי חימי שמדבר גבוהה גבוהה על דמוקרטיה וחופש הביטוי נוקט בשיטות דיקטטוריות ופחדניות כלפי כל מי שמשמיע קול בניגוד לעמדתו ביחס למערכת המשפט והתיקונים הנחוצים בה".

רוטמן הוסיף, "צעד זה הוא חלק ממסע הפחדה של מערכת המשפט ותומכי מפלגת בג"ץ וניסיון להלך אימים על כל מי שקורא לרפורמה. עו"ד נטוביץ ואיתו רבים מחברי הלשכה, משמיעים את הקול שמשקף את בחירת העם וכל ניסיון להשתיק קולות אלה הוא צעד פחדני ואנטי דמוקרטי".