ביידן
ביידןGripas Yuri/ABACA via Reuters Connect

זה מה שהנשיא ביידן באמת חושב על הסכם הגרעין עם איראן: בסרטון חדש שהועלה לרשתות החברתיות נראה הנשיא ביידן אומר כי "הסכם הגרעין עם איראן מת".

הסרטון הועלה לרשתות החברתיות לראשונה על ידי דיימון מגסודי, מהנדס תוכנה המתגורר בארה"ב, והוא הוקלט ב- 4 בנובמבר במהלך הקמפיין לבחירות האמצע בארה"ב.

אישה ממוצא איראני ניגשה לביידן בשולי עצרת בחירות וביקשה ממנו להכריז כי "הסכם הגרעין עם איראן מת". ביידן אישר לה בתשובתו כי הסכם הגרעין אכן "מת" לדבריו, אך הוסיף כי הוא לא יכריז על כך, מסיבות שונות. "זה מת, אבל אנחנו לא הולכים להכריז על זה. סיפור ארוך", השיב ביידן.

האישה האיראנית גם אמרה לביידן כי המשטר האיראני אינו מייצג את האנשים באיראן. "אנחנו פשוט לא רוצים שום עסקאות עם האייתוללות, הם לא מייצגים אותנו", אומרת האישה לביידן.

בתגובה הוא נראה עונה לה כי "אני יודע שהם לא מייצגים אותך, אבל יהיה להם נשק גרעיני שהם ייצגו אותו".

ביידן לא פירט מהן הסיבות בגינן ממשלו אינו מוכן להכריז כי הסכם הגרעין מת, אולם ההערכה היא כי בארה"ב ביקשו להשאיר דלת פתוחה למשאו ומתן עם האיראנים בניסיון להגיע להסכם גרעין חדש.

דובר המועצה לביטחון לאומי בארה"ב אמר לאתר Axios כי הסכם גרעין חדש כבר לא נמצא על סדר היום של ארה"ב. "אנחנו לא רואים עסקה חדשה מתגבשת בזמן הקרוב", אמר הדובר.

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט הגיב לדברי ביידן: "הישג אדיר של הממשלה שלנו. בשקט ובתבונה, בסדרת פעולות דיפלומטיות ואחרות, הצלחנו לבלום את החזרה להסכם הגרעין מבלי ליצור קרע מול ארה"ב.

"‏גם העברנו את המאבק נגד הטרור האיראני (לא רק נגד הגרעין) מגבול ישראל לאדמת איראן. ‏לפגוע בראש התמנון כדי להחליש זרועותיו. על הממשלה החדשה להמשיך", הוסיף בנט.