בן גביר ודגן
בן גביר ודגןצילום: דוברות

פרסום ראשון: בהסכם הקואליציוני של מפלגות עוצמה יהודית והליכוד סוכם על שדרוג משמעותי של הכבישים ביהודה ושומרון, בעקבות דרישת ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

כך בין היתר הוחלט על הכפלת ציר 60 משער בנימין עד צומת המשטרה הבריטית ומאל ערוב עד בני נעים בעלות כוללת של מיליארד וחצי ש"ח, ותקצוב מלא לכביש עוקף א-לובן בשומרון, בעלות של כ-100 מיליון ש"ח.

כבר לפני כחמש שנים, עם סיום שביתת הרעב של המשפחות השכולות וראשי רשויות מיו"ש, סוכם בין ראש המועצה האזורית שומרון דגן לבין ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו על תקציב של כמיליארד ש"ח לסלילה ושדרוג כבישים ביו"ש.

בין רשימת הכבישים נמצאים כביש עוקף חווארה, עוקף אל ערוב, עוקף לובאן, הכפלת כביש 446 ושיקוע קלנדיה וכן פריסת כ-100 קילומטרים של תאורת כבישים ביו"ש. בכל הכבישים שסוכמו בין נתניהו לדגן לפני כ-5 שנים החלו העבודות, למעט בכביש עוקף לובאן שתקציבו עולה כמאה מיליון שקלים. על אף הסיכום לאחר שביתת הרעב אגף הכספים באוצר לא שחרר את התקציב עבור השלמת הכביש.

בעקבות כך, ראש המועצה האזורית שומרון הגיש לפני מספר חודשים עתירה לבג"ץ בנושא, אליו הצטרפה גם המועצה המקומית בית אריה. לאחר פרסום תוצאות הבחירות פנה דגן אל יו"ר מפלגת עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר וביקשו שיסייע בנושא. ואכן, בן גביר לקח את הנושא כיעד ובהסכם הקואליציוני הוכנס סעיף הקובע כי יושלם התקציב עבור השלמת כביש עוקף לובאן, שישרת את אזור מערב השומרון. בליכוד אישרו את הסעיף לתקצוב הכביש ובתקציב המדינה הקרוב הכסף יועבר להשלמתו.

איתמר בן גביר
איתמר בן גבירצילום: Yonatan Sindel/Flash90

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לעוצמה יהודית קובע כי ישונה סעיף 7א' בחוק יסוד: הכנסת, כך ש"הסתה לגזענות" כבר לא תהיה עילה לפסילת רשימה או מועמד בבחירות לכנסת. סעיף זה מנע עד היום ממיכאל בן ארי וברוך מרזל מלהתמודד לכנסת.

חבר הכנסת לשעבר ד"ר בן ארי התנגד לביטול סעיף 7א שמנע ממנו להתמודד לכנסת, וטען: "המצב הזה יכשיר את כל המחבלים".

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו סיכם עם מפלגתו של בן גביר גם על הקמת יחידה מיוחדת בשירות הביטחון הכללי לטיפול בפשיעה בחברה הערבית, שתפעל בשיתוף פעולה בין משרד ראש הממשלה למשרד לביטחון לאומי.

לפי הסעיף, שב"כ, שמעורב בדרך כלל בעניינים ביטחוניים בלבד, יעסוק כעת גם במאבק בפשיעה הפלילית בחברה הערבית. עוד לפי ההסכם, ח"כ בן גביר, השר המיועד לביטחון לאומי, יכהן גם כממלא מקום יו"ר ועדת שרים לענייני חקיקה - דרישה אותה העלה בשבועות האחרונים.

בן גביר יוכל לשנות נוהלי פתיחה באש

בסעיף 28 להסכם בין הליכוד לעוצמה יהודית נכתב: "השר לביטחון לאומי יבחן את הוראות הפתיחה באש במשטרת ישראל ויערוך בהן שינויים במידת הצורך". בן גביר סיפר במהלך המו"מ הקואליציוני כי נפגש עם כ־40 קצינים בכירים בדימוס ששירתו במשטרה. לטענתו, לפחות שליש מהם התריעו כי נוהלי הפתיחה באש של השוטרים מחמירים יותר מנוהלי הפתיחה באש של חיילים בצה"ל.