למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעהצילום: Yossi Zeliger/Flash90

לראשונה נחשפים נתוני העלייה הלא יהודית באמצעות "סעיף הנכד" בחוק השבות.

לעומת שנות התשעים שבהן רק עשרה אחוזים מהעולים הלא-יהודים הגיעו בזכות הסעיף השנוי במחלוקת, כיום קרוב לחמישים אחוז מעולי רוסיה הלא-יהודים הם נכדים ונינים של יהודים.

לשם השוואה, בקרב עולי ארצות הברית, פחות מאחוז מהעולים הלא-יהודים הם נכדי יהודים.

על פי ההסכם הקואליציוני המתגבש, הממשלה אמורה לתקן את סעיף הנכד בתוך חודשים ספורים. אולם, על כמה עולים צפוי תיקון סעיף הנכד להשפיע? נתונים שחשף ד"ר נתנאל פישר, ראש החוג למדיניות ציבורית במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, מצביעים על כך שכיום קרוב לחמישים אחוז מעולי רוסיה ואוקראינה הלא-יהודים נכנסים מכוח "סעיף הנכד".

נסביר: סעיף 4א בחוק השבות, המכונה "סעיף הנכד", מקנה זכאות עלייה גם לבני משפחה לא יהודים שאינם נכדים, ובכלל זה לבני זוג של יהודים, ילדים ובני זוגם וכמובן גם נכדים ובני זוגם. מכאן שגם אם יבוטל הסעיף השנוי במחלוקת, רבים מבני המשפחה הלא-יהודית יוכלו להמשיך ולעלות לישראל.

מכאן עולה השאלה מה תהיה השפעתו של התיקון, אם אכן יקרה? מחקרו של פישר, המבוסס על נתוני "נתיב-לשכת הקשר" המנפיקים את אשרות העלייה, חושף שבתחילת שנות התשעים רק עשרה אחוז מהעולים הלא-יהודים עלו מכוח סעיף הנכד. לעומת זאת, כיום עולי סעיף הנכד מהווים כמעט חמישים אחוז מהעולים הלא-יהודים.

יש לציין שלעניין זה עולי סעיף הנכד כוללים את הנכד, בן/בת זוג וגם נינים, הדור הרביעי, העולים יחד עם הוריהם.

צילום: ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

דו"ח של מכון המחקר של הכנסת שפורסם לפני כמה שבועות הראה שכלל העולים הלא-יהודים, מהווים למעלה משבעים אחוז מעולי רוסיה ואוקראינה. על פי מחקרו של פישר, כמחציתם, כשליש מכלל העולים, יהודים ולא-יהודים כאחד, הם נכדים ונינים. בהשלכה לשנה היוצאת, 2022, ניתן להעריך שכעשרים אלף לא-יהודים הגיעו לישראל מכוח סעיף הנכד.

פישר, מומחה לעלייה ולהגירה לישראל, מסביר שבתחילת שנות העלייה הגדולה רוב בני המשפחה הלא-יהודים היו קרובי משפחה מדרגה ראשונה (בני זוג וילדים). לאחר שרבים מהם עזבו ועלו ארצה, החלו להגיע ארצה גם בני הדור השלישי והרביעי.

מצב זה מאפיין כמעט אך ורק את העלייה הלא-יהודית ממדינות ברית המועצות לשעבר. לשם השוואה, בקרב עולי ארצות הברית אחוז הלא-יהודים נמוך והוא אינו עולה על חמישה אחוז מכלל העולים, רובם המוחלט בני משפחה מדרגת קירבה ראשונה, בני זוג וילדים. לעומת זאת, אין כמעט נכדים העולים מארצות הברית.

לטענתו של פישר הנתונים מלמדים כי "גם אם יתוקן 'סעיף הנכד' מרבית העולים הלא-יהודים יוכלו להמשיך לעלות לישראל. מה גם שסביר להניח שנכד העולה עם הוריו יוכל גם הוא לעלות. מצד שני, תיקון הסעיף ימנע את עלייתם של קרובי משפחה רחוקים יותר, קרי נכדים בוגרים ובני משפחותיהם, המהווים בשנים האחרונות אחוז נכבד בקרב עולי רוסיה ואוקראינה".