השגריר תום ניידס
השגריר תום ניידסצילום: גלעד קלוורצי'ק

שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס מסכם שנת כהונה ראשונה, ובראיון ל"מקור ראשון" הוא מסביר בין היתר את התנגדותו לתפילת יהודים בהר הבית.

"חשוב לי לשמור על מציאות רגועה, ולכן אני תומך בסטטוס־קוו בהר הבית'', אמר ניידס. ''העמדה שלי לא שונה מאוד מזו של ראש הממשלה הנכנס, מזו של הנשיאים הדמוקרטים והרפובליקנים האחרונים בארה"ב.. כשגריר, אני רק רוצה שהדברים יהיו רגועים. שיהודים שרוצים להתפלל בכותל בעזרת הגברים יוכלו להתפלל בשקט, שנשים שרוצות להתפלל בעזרת הנשים יתפללו בשלווה, וכך גם ברחבה המעורבת".

על השתתפותו בניחום אבלים ביו"ש למרות שהכריז כי אין בכוונתו "לבקר בהתנחלויות", אמר ניידס: "קיימתי, למרבה הצער, כבר 24 או 25 ביקורי תנחומים ושבעה מאז שאני כאן, נסעתי בכל הארץ, מצפון לדרום. הגעתי למשפחות אבלות מהקהילה החרדית ועד הדרוזית. הלב שלי שותת דם עבורם. ישבתי והחזקתי ביד של אימהות, אבות, אחים, בני זוג וילדים של קורבנות טרור. אני מרגיש שהעניין הוא לא אני והעובדה שביקרתי מעבר לקו הירוק, אלא פשוט הבעת כבוד כלפי המשפחות ומה שהן עוברות.. הדעה שלי לגבי הרחבת ההתנחלויות ברורה ומוכרת, אבל הביקור הזה לא היה הצהרה פוליטית".

בהמשך הראיון, ניידס מתחמק מהשאלה אם ייפגש עם סמוטריץ' ("לא מכיר אותו"), ומצהיר שימשיך להיאבק בבנייה ביו"ש.

בעניין הפטור מוויזה לישראלים מבהיר ניידס כי אם ישראל לא תיתן לפלסטינים בעלי אזרחות אמריקנית אפשרות כניסה חופשית דרך נתב"ג, הדבר יהיה מחסום בפני הצטרפות לתוכנית הפטור. "זה חלק מהעסקה. זה מאוד פשוט. אם אתה אמריקני ויש לך דרכון אמריקני כחול, אתה תוכל לטוס מדטרויט לגדה המערבית מבלי שיטרידו אותך".

כלומר להיכנס מנתב"ג ולא ממעבר אלנבי.

"זה המינימום. ברור שתצטרך לעבור את בדיקות הביטחון כמו כולם, אבל לא מעבר לכך. יש לנו כבר הסכם עם הממשלה היוצאת. זה די לא ייאמן בעיניי שישראל, שהיא בעלת הברית החשובה ביותר שלנו במזרח התיכון ואחת מבעלות הברית החשובות שלנו בעולם, עדיין לא כלולה בתוכנית הפטור מוויזה".