הרב אייל קרים
הרב אייל קריםצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרב הצבאי הראשי ימונה על ידי הרב הראשי הספרדי, ולא כפי שהיה מקובל עד כה - על ידי הרמטכ"ל. כך פורסם על ידי רועי שרון בכאן 11.

בהסכמים הקואליציוניים בין הציונות דתית לליכוד נקבע שיעבור "חוק חיזוק מעמד הרב הצבאי הראשי הקובע את מעמדו, דרך מינוי ועצמאותו ההלכתית של הרבצ"ר".

משמעות החוק המוצע היא שמי שימנה את הרב הצבאי הראשי תהיה ועדה בראשות הרב הספרדי הראשי יצחק יוסף. הוועדה תורכב מנציג הממשלה, ראש ישיבה, עוד שני נציגים של ארגוני ישיבות, ראש אכ"א ורבצ"ר לשעבר - חמישה רבנים, פוליטיקאי וקצין.

בנוסף, לפי החוק החדש, הרבצ"ר יהיה כפוף בפסיקות ההלכתיות לרבנות הראשית, שהפסיקות שלה שונות מהחלטות של הרבנות הצבאית בלא מעט סוגיות כמו כמו גיור, קבורת חללים שאינם יהודים, שירות נשים, צרכים מבצעיים בשבת ועוד.

הרמטכ"ל לשעבר, חבר הכנסת גדי איזנקוט, הגיב לפרסום בכאן חדשות ואמר: "ההחלטה המסתמנת להוציא מסמכות הרמטכ"ל ושר הביטחון את מינוי הרב הצבאי הראשי נובעת מחולשה פוליטית של נתניהו ושכרון כח של שותפיו. צעדים אלו פוגעים שנעשים בחטף פוגעים בצה"ל כצבא עם ממלכתי ואחיד". עוד הוסיף איזנקוט כי "מול האתגרים הביטחוניים של מדינת ישראל אין לנו את הפריבילגיה להפוך את צה"ל לקלף מיקוח במשא ומתן קואליציוני".