רופאים. אילוסטרציה
רופאים. אילוסטרציהצילום: אייסטוק

על העלייה החדה בהיקף הנדבקים בחיידק הסטרפטוקוק A, הגורם לדלקת גרון, שוחחנו עם ד"ר ליאור ויזל, רופאת ילדים במרפאה לבריאות הילד של קופ"ח כללית.

לשאלתנו אם אכן מדובר בחיידק שיש מה לחשוש מפניו, אומרת ד"ר ויזל כי מדובר בחיידק ש"מאוד קל לטפל בו כשמטפלים בזמן. מובן שכמו לכל חיידק גם לו יש סיבוכים שיכולים להיות מפחידים, אבל הם לרוב מאוד נדירים וקל מאוד לטפל".

כאמור עיקר פגיעתו של החיידק היא דלקת גרון, אך ד"ר ויזל מציינת כי לעיתים יש גם דלקות בעור. הטיפול במצב בו זוהה החיידק בזמן מסתכם באנטיביוטיקה, לרוב במוקסיפן למי שאין רגישות, ולאחר עשרה ימים החיידק מאחורינו.

החיידק מדבק מאוד, אומרת ויזל ומציינת כי ההידבקות מהירה "לרוב מדובר בילדים מגיל 3 עד 14, אבל הוא יכול להדביק גם את ההורים. הוא יכול להדביק גם ילדים קטנים יותר, אבל אנחנו לא מטפלים בגיל מתחת 3 כי אנחנו לא מודאגים מהדלקת בגרון אלא מהסיבוכים שיכולים להיגרם בלב ובכליות, מה שלא קיים מתחת לגיל 3. לכן בגילאים כאלה אפילו לא אעשה משטח גרון. המוקסיפן לא מקצר את המחלה אלא רק מונע את הסיבוכים הללו".

העלייה שזוהתה בהידבקות במחלה נאמדת ביחס לשנים קודמות ורמתה היא עלייה של כעשרים אחוזים בישראל. המשמעות מבחינת גורמי הרפואה היא עומס רב יותר של בדיקות והחשש מסיבוכים, "אבל מעבר לזה זה לא מטריד".

מתי נכון להורים לחשוש מהחיידק? "כאשר מדובר בילדים בגילאי 3 עד 14 עם חום מעל 38 ללא שיעול או נזלת, רק כאבי גרון. לפעמים מדווחים גם כאב בטן וראש, אז אם יש דיווח על כאבי ראש ובטן, גם אם אין כאב בגרון, זה מחשיד לסטרפטוקוק".