צבעים של שירה
צבעים של שירהצילום: יחצ

השבוע יתקיים מיזם מיוחד של נשים יוצרות דתיות הכוללים שלושה ימים של הופעות בתחומי תיאטרון, מחול, מוזיקה, שירה.

קבוצה של אמניות מהמגזר הדתי בחרה להתאחד יחד כדי להעניק במה מעצימה ליוצרות שמופיעות מול קהל נשי. המיזם הקרוב שהן מפיקות נקרא "צבעים של שירה" וכולל שלושה ימים של אמניות הבמה בדגש על יצירה מקורית, נשית ויהודית ובמטרה לתת חשיפה לקול הייחודי והנדיר ולהיות בית לנשים יוצרות על פי אמונתן.

השבוע (תאריך 27-29 בדצמבר) הקבוצה תקיים מיזם בשם "צבעים של שירה" במסגרת המיזם יתקיימו במשך שלושה ימים ברצף הופעות מחול, שירה ומוזיקה של עשרות יוצרות, המטרה להעניק במה של כבוד לכל אותן אמניות דתיות וחרדיות המופיעות לנשים בלבד.

הזמרת והיוצרת שרון רוטר חברה לד"ר נועה לאה כהן מ "גלריית המקלט" מתוך רצון וחזון לייצר מסורת מתמשכת ולעודד הפקה של יצירה מקורית לנשים דתיות וחרדיות.

"חשוב לי לתת תקווה לנשים שומרות הלכה ולהרחיב את גבולות הגזרה האומנותיים כדי לייצר עוד סוגים של שפות שבכוחן לחבר את כל המורכבות שבנו".

בין האמניות שלוקחות חלק במיזם : דין דין אביב, שרון רוטר, יעל כליפא, אורלי דיין, ריקה רזאל, הדס שמרלינג ועוד עשרות יוצרות.

את המיזם מנהלת ד"ר נעה לאה כהן שגם היא שמה לעצמה למטרה בשנים האחרונות לקדם את תחום האמנות והתרבות של נשים חרדיות ודתיות.

היא הקימה את "גלריית המקלט", גלריית האמנות החרדית הראשונה בארץ ואולי אף בעולם. היא ייסדה את כתב העת "קול. שירה. אישה" שמטרתו להעניק במה למשוררות חרדיות ודתיות ובטוחה שהמהפכה ממש בדרך.

"אני רוצה שכל אישה שהיא יוצרת תדע שיש לה במה שבה היא יכולה להופיע. שיש לה בשביל מה לכתוב, בשביל מה לשיר, שיהיה לה קהל", אומרת ד"ר כהן "זו הסיבה שאני עובדת ימים כלילות על יצירת מתחמים שמביאים לידי ביטוי את היוצרות הדתיות".

נשים מכל קצוות הקשת

מטרה נוספת ששמו לעצמן היוצרות היא לראות באירוע הזדמנות לאחד בין העדות השונות. בפסטיבל מופיעות נשים דוברות עברית, אנגלית, רוסית ואמהרית והתוכן של ההופעות נע בין מזרח למערב.

אחד המופעים יוקדש לרגל השקת גיליון מספר 8 'בדק בית' של כתב העת 'קול שירה אישה' בעריכתה של פרופ' רלה קושלבסקי וד"ר נעה לאה כהן זאת בהשתתפות השחקנית: עידית ליכטנפלד, הזמרות: חיה חייבי, הדס דגול-שמרלינג ושרון רוטר, והרכב מוסיקלי: נעמה נגר- שירה, הפקה מוסיקלית ופסנתר, חן בן אריה- בס, אוריה כהן- גיטרות וצופיה קאפח- תופים.

אירוע נוסף יהיה של הזמרת אתי אנקרי שתבצע מבחר ממגוון שיריה, הכולל שירים מאוסף האלבומים שמתחילת הדרך, האלבום הקלאסי - "בשירי ריה"ל", "הניגון שלך" והאלבום הטוניסאי החדש- "יא-אמנא" יצירתה המוסיקאלית והאישית של אתי אנקרי הניבה כ- 10 אלבומים שונים ומגוונים.

דרך השירים והניגונים משתקפת דרך ארוכה ומופתלת של יצירה עשירה, אישית ומגוונת. כל מופע הוא מסע בזמן בין קודש לחול, בין מזרח למערב, בין עבר ולמה שעכשיו. במופע משתתף הרכב אקוסטי משובח ומגובש המלווה איתה כברת דרך ארוכה. המופע מיועד לנשים.

עוד בפסטיבל, יופיעו עשרות יוצרות דתיות וחרדיות. לכולן סיפורים מרגשים.