בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

הליכוד אישר הערב (א') כי בכוונת הקואליציה החדשה לבטל את סעיף 7א׳ לחוק יסוד הכנסת המונע מגזענים וממסיתים לטרור להתמודד לכנסת.

בהודעת הליכוד נכתב: ''סעיף 7א׳ לחוק יסוד הכנסת לא מנע התמודדות לכנסת של תומכי טרור וגזענים. לכן נתניהו מתכוון לבטל את הסעיף ובמקביל להביא חוק חדש למלחמה בגזענות ובטרור שיבטיח אכיפה שיוויונית ואפקטיבית ליהודים וערבים כאחד''.

מעוצמה יהודית נמסר בתגובה כי "לתשומת לב חברנו בליכוד אנחנו רגילים שסיכום זה סיכום ומילה זו מילה וחשוב לשמור על עקרון זה כדי להביא לממשלה יציבה". במפלגה הוסיפו: "החוק החדש שהליכוד עדכן כי בכוונתו להביא לא הובא לידיעתנו. אם הליכוד ירצה הצעת חוק חדשה נשמח לשיח".

ראש הממשלה היוצא יאיר לפיד הגיב: "מסכים עם הליכוד שהסעיף הנוכחי לא מנע מגזענים ותומכי טרור להיות בכנסת, כמו בן גביר".

כזכור, סעיף 7א' בחוק יסוד הכנסת מנע עד היום ממיכאל בן ארי וברוך מרזל להתמודד לכנסת. לבקשת ''עוצמה יהודית'' הסעיף יבוטל. חבר הכנסת לשעבר ד"ר בן ארי אמר כי הוא מתנגד לביטול סעיף 7א וטען: "המצב הזה יכשיר את כל המחבלים".

ראש הממשלה המיועד נתניהו סיכם עם מפלגתו של בן גביר גם על הקמת יחידה מיוחדת בשירות הביטחון הכללי לטיפול בפשיעה בחברה הערבית, שתפעל בשיתוף פעולה בין משרד ראש הממשלה למשרד לביטחון לאומי.

לפי הסעיף, שב"כ, שמעורב בדרך כלל בעניינים ביטחוניים בלבד, יעסוק כעת גם במאבק בפשיעה הפלילית בחברה הערבית. עוד לפי ההסכם, ח"כ בן גביר, השר המיועד לביטחון לאומי, יכהן גם כממלא מקום יו"ר ועדת שרים לענייני חקיקה - דרישה אותה העלה בשבועות האחרונים.

בן גביר יוכל לשנות נוהלי פתיחה באש

בסעיף 28 להסכם בין הליכוד לעוצמה יהודית נכתב: "השר לביטחון לאומי יבחן את הוראות הפתיחה באש במשטרת ישראל ויערוך בהן שינויים במידת הצורך". בן גביר סיפר במהלך המו"מ הקואליציוני כי נפגש עם כ־40 קצינים בכירים בדימוס ששירתו במשטרה. לטענתו, לפחות שליש מהם התריעו כי נוהלי הפתיחה באש של השוטרים מחמירים יותר מנוהלי הפתיחה באש של חיילים בצה"ל.