פעוט. אילוסטרציה
פעוט. אילוסטרציהצילום: istock

בית המשפט המחוזי תל אביב גזר היום (ב') 8 שנות מאסר, 120,000 ש''ח פיצויים ומאסר על תנאי, על אורטל בנימין, הסייעת "בגן של סיגל" שהורשעה בעבירות התעללות ותקיפת קטין ב-85 אירועים שונים ובהתעללות נפשית בכל ילדי הגן.

בנוסף גזר ביהמ"ש 4.5 שנות מאסר, 80,000 ש''ח, פיצויים ומאסר על תנאי, על רינת ינקו, סייעת נוספת ב"גן של סיגל" שהורשעה גם היא בעבירות של התעללות ותקיפת קטין ב-39 אירועים שונים ובהתעללות נפשית בכל הילדים בגן.

בגזר הדין ציין השופט יוסי טופף: "מעשי הנאשמות, כפי שתועדו במצלמות הגן, ופורטו בהרחבה בהכרעת הדין, מעוררים שאט נפש וחלחלה והצפייה בתיעוד המצולם מקוממת וקשה. הנאשמות הפגינו כלפי הפעוטות שלל מעשים אלימים בדמות הטחות, משיכות, דחיפות, מכות, הענשה, החפצה, האבסה, וכל זאת תוך זלזול, רוע, אטימות, וחוסר כבוד. אמנם, לא בכל מעשי התקיפה וההתעללות, ננקטה אלימות פיזית קשה או בוטה ברף גבוה של עצמה.

''כך למשל'', פירט השופט, ''השכבת הפעוטות לישון והרדמתם בדרך של כיסוי ראשם בשמיכה מבלי להותיר להם פתח לנשימה למשך דקות ארוכות ללא השגחה הינה מעשה אלים, מסוכן ותוקפני, מבלי שנדרשת לשם כך הפעלת כוח של ממש. עם זאת, חובה לזכור, מדובר בפעוטות רכים בשנים, עדינים, פגיעים וחשופים, אשר לא יכלו כנגד הנאשמות, ואלה מצדן לא בחלו בהפעלת כוח כנגד גופם הרך והשלטת אווירת פחד ובעתה סביבן.

''נמצא כי הן הפעוטות שנפגעו פיזית מהנאשמות והן יתר ילדי הגן שחוו את הפחד והבהלה, היו חשופים לאירועי אלימות רבים בתדירות גבוהה במהלך התקופה הרלוונטית, וכל אלה מלמדים על פגיעה ממשית וקשה בערכים החברתיים המוגנים."

עוד אמר השופט ''נמצא כי הנאשמות מצדן, הן בהודעותיהן במשטרה והן בעדויותיהן בבית המשפט, כלל לא ראו פסול במעשיהן, וכל אחת בדרכה הציגה פרשנות מיתממת למעשיה, והקלה ראש בנטען כלפיה. התקבל הרושם כי הנאשמות כלל לא הפנימו את חומרת התנהלותה והפליליות הטבועה בהן, גם לאחר שהוגש נגדן כתב האישום והתנהל המשפט בעניינן."

באשר לנזקים שנגרמו לפעוטות כתוצאה ממעשי הנאשמות ציין בית המשפט כי "לרבות הנזק הפוטנציאלי, יש להביא בחשבון כי המעשים בגינם הורשעו הנאשמות, המכוונים ומבוצעים כלפי פעוטות חסרי ישע, פגעו לא רק בגופם, אלא בנפשם וברגשותיהם. חותמם של מעשים שכאלו עלול להיות ניכר לתקופה ארוכה ועשוי לתת אותותיו למשך כל חייהם."

בתום הדיון מסרו עורכות הדין אפרת רותם וצופיה טייץ מפרקליטות מחוז ת"א: "זהו שלב נוסף במאבק נגד האלימות. כבר בהכרעת הדין קיבל בית המשפט את עמדת הפרקליטות כי ההשפעה של מעשי הנאשמות אינה נעצרת רק באותם הפעוטות אשר ספגו את האלימות הפיזית, אלא מהווה פגיעה חמורה גם בפעוטות שהיו נוכחים בגן, חוו את הפחד והאימה בהם התנהל הגן ונאלצו להיות שעות על גבי שעות בסביבה רעילה ואלימה. בית המשפט הטיל על הנאשמות עונש המגלם את חומרת מעשיהן, וכולנו תקווה שהוא ישמש כלי נוסף להרתעה לכל אותם צוותי החינוך המרשים לעצמם לפגוע בפעוטות אשר אינם יכולים להגן על עצמם. אנו מקווים שעונשים מסוג זה יסייעו במיגור התופעה הקשה של אלימות כלפי חסרי ישע וקטינים בפרט."

כזכור, אורטל בנימין הורשעה ב-9 עבירות התעללות בקטין, 16 עבירות של תקיפה על ידי אחראי ו-20 עבירות של תקיפה סתם ב-23 פעוטות ב-85 אירועים שונים ובהתעללות נפשית בכל ילדי הגן.

רינת ינקו הסייעת הורשעה ב-3 עבירות של התעללות בקטין, 3 עבירות של תקיפת קטין על ידי אחראי חבלה של ממש, 26 עבירות של תקיפת סתם ב-39 אירועים שונים ובהתעללות נפשית בכל הילדים בגן.