ראשי הקואליציה. השופטים בדימוס מודאגים
ראשי הקואליציה. השופטים בדימוס מודאגיםצילום: רויטרס, Yonatan Sindel/Flash90

78 שופטים בדימוס פרסמו מכתב המתריע מפני המהלכים העתידיים של הממשלה הבאה במערכת המשפט.

השופט בדימוס רמי יעקב, יוזם עצומת השופטים, הסביר הבוקר (רביעי) בראיון ל-103FM את מטרתה. "מה שאנחנו רואים זו הריסה שיטיתית של המשטר הדמוקטרי במדינת ישראל, צעד אחר צעד, תחילה זה האיום בפסקת ההתגברות, שינוי הדרך למנוי שופטים, בשירות הציבורי עניין היועצים המשפטיים שיהיו יועצי אמון של הפוליטיקאים מינוי מי שיהיו שרים שהורשעו בפלילים".

לדבריו, "אין כאן דבר שהוא לא חוקי, הכנסת יכולה לשנות את החקיקה כמו שהיא רוצה, אלא שאנחנו חושבים שהכיוון מדינת ישראל צועדת הוא כיוון שלילי".

נזכיר כי עשרות שופטים ושופטות לשעבר, בראשם שופטת העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה, פרסמו היום (שלישי) מכתב שבו הזהירו מפני המהלכים של הממשלה הנכנסת.

במכתב הפתוח שפרסמו, קראו השופטים בדימוס, "לעצור כל מהלך שעלול לפגוע בשלטון החוק".

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

הם הביעו התנגדות נחרצת לכוונה לחוקק פסקת התגברות, לשנות את שיטת מינוי השופטים ולהפוך את תפקידי הייעוץ המשפטי במשרדי הממשלה למשרות אמון. "עצמאות מערכת השפיטה חיונית לביצוע תפקידה המאזן מול שתי הרשויות האחרות".

במכתב נאמר עוד: "מימוש מהלכים הפוגעים בערכים אלה עלול לשנות באורח מהותי את דמותה הערכית של מדינת ישראל ולפגוע בה לא רק פנימה אלא גם בעיני העולם, המוסדות הבינלאומיים והקהילות היהודיות בתפוצות".

"אנחנו קוראות וקוראים לכנסת , לממשלה המיועדת ולציבור בישראל לעצור כל מהלך העלול לפגוע בשלטון החוק, ביסודות המשטר הדמוקרטי החוקתי שלנו ולהמשיך לכבד את הערכים האנושיים והדמוקרטים עליהם הושתתה הכרזת העצמאות וחוקי היסוד שלנו", כתבו.

מדובר במהלך חריג יחסית מצד שופטי העבר שלרוב שמרו שתיקה בנושאים פוליטיים ונמנעו מלהתבטא בעד צד מסויים.