רעות רוט
רעות רוטצילום: יח"צ

"מה את רוצה לשתות?" אני שואלת את יעל (שם בדוי), כשהיא מתיישבת ומפשירה מולי מהקור שבחוץ.

"כלום, לא מסוגלת", היא עונה והלחץ והבלבול שהיא נתונה בו מורגשים בכל זווית בפנים העדינות שלה. יעל בת 28 ונפגשת כבר מגיל 20, נמצאת בקשר משמעותי מזה כ- 5 חודשים. אני מגישה לה כוס מים, שיהיה, ומחכה שהיא תנשום קצת.

"ספרי לי קצת איך את, שארגיש אותך", אני אומרת.

"אני לא יודעת מה להגיד", היא אומרת בבלבול, "אני לא מצליחה להתרכז בעבודה, המנהלת שאלה אותי אם הכל בסדר, אני בקושי מצליחה לאכול וכל הזמן חושבת ומתלבטת. את יודעת כמה פעמים כבר החלטתי שכן, ושניה אחרר כך התחרטתי?" היא מסתכלת עליי, שואלת.

"וואי, נשמע לא פשוט, את יכולה לשתף אותי בהתלבטות?" אני שואלת.

"אם היית שואלת אותי לפני שעה הייתי אומרת לך משהו אחד", היא משתפת, "אבל אם תשאלי אותי בעוד שעה, יכול להיות שיעלו נקודות אחרות ואומר לך משהו הפוך. אני כבר לא יודעת להגיד אם אני מחפשת סיבות לחתוך, או שהדברים האלו באמת קריטיים. כבר כואב לי הראש מלחשוב", היא שותקת.

אני מרגיעה אותה, היא פותחת את הלב ומקשיבה, ואני מאושרת לקבל ממנה הודעת אירוסין לאחר 3 שבועות.

*

בחורות רבות חוות את שלב קבלת ההחלטה, בתחושה של הצפה ובלבול. זה קורה לרוב סביב עליית שלב בקשר כמו דיבור על חתונה או נסיעה להורים, והחוויה הזו של 'איך אפשר להחליט בכלל'. הפחד מהטעות יוצר שיתוק ולפעמים מביא לסיום קשר עם פוטנציאל שבהחלט היה טוב מלכתחילה.

4 פרמטרים מרכזיים שחשוב מאוד לשים לב אליהם

1. תקשורת: איך התקשורת ביניכם? תקשורת זוגית כוללת לא רק שיח זורם וכימיה טובה, אלא גם את היכולת להיות אני, להביא אותי עם החולשות שלי, עם הספקות שלי ולהרגיש טובה. תקשורת טובה כוללת כמובן את היכולת לנהל קונפליקט בהקשבה וכבוד, התחשבות ואכפתיות, ומעל כל אלו את היכולת האמיתית לדבר על הפגיעות והמתחים בינינו.

התקשורת בכל התחומים האלו היא קריטית ליצירת קשר איכותי ויציב שיעמוד בסערות החיים. כדאי להתבונן על התקשורת הזוגית ולוודא שאם משהו חסר, ניתן לדבר עליו ולשפר אותו בכוחות משותפים.

2. הערכה: על מה את מעריכה את בן הזוג? האם את מרגישה מוערכת? מה את מקבלת מהקשר ביניכם? הערכה הדדית בקשר והכרה בשמחה ובמשמעות שהוא מעניק לך - היא בסיס איתן עליו ניתן לבנות בית יציב לאורך שנים. הכרה זו גם תעזור לך לראות שלא מדובר בהתאהבות חולפת אלא שקיימים ביניכם תחומים רבים שאת מקבלת מהקשר ומבן הזוג.

3. שאיפות משותפות: כולנו שונים, ותמיד יהיו פערים בין בני זוג. אך חשוב לבדוק שאנחנו מודעים לפערים ובוחרים בהם מתוך הבנה, ונחפש יחד את הדרך לחיות איתם בטוב. אלו תכונות או תובנות יידרשו מכם כדי לצמוח ולהרוויח מהפער, מבלי להתרסק כל פעם מחדש.

4. משיכה: האם את חשה נעימות עם המראה שלו? האם נעים לך לחשוב על מגע כלשהו? חשוב לומר שאם כל 3 הפרמטרים הקודמים קיימים והמשיכה חסרה - לא כדאי לחתוך מבלי להתייעץ בצורה מקצועית. יש חסמים פנימיים רבים שלא קשורים לבן הזוג, ועלולים לפגוע במשיכה, במיוחד לקראת החלטה. כדאי לדעת שישנם כלים רגשיים רבים שניתן להיעזר בהם, כדי ליצור משיכה ולחזק אותה.

כך תגלי אם יש בניכם קשר יציב לאורך שנים

כאשר 4 הפרמטרים שהזכרנו, קיימים בצורה טובה, את יכולה לדעת בצורה ברורה, כי יש ביניכם בסיס חזק להחלטה אחראית ולקשר יציב ואינטימי. בכל מקרה חשוב שתכירי את מעכבי ההחלטה הנפוצים, שעלולים לבלבל ולגרום להחלטות שגויות. בשיעור השבוע נדבר על הדרך להחלטה מתוך שמחה, ברוגע ובלב שלם.

עוד לא מנויים בפרויקט 252? אל תעברו את החורף הזה לבד! הירשמו עוד היום והבטיחו לעצמכם גישה לידע ולכלים המעשיים, שיקדמו אתכם לזוגיות יציבה ומאושרת. להרשמה מהירה לחצו כאן>>