יעל גרמן
יעל גרמןצילום: הלל מאיר/TPS

מחזירה את המפתחות: שגרירת ישראל בצרפת יעל גרמן שיגרה מכתב התפטרות לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו, שבו הסבירה מדוע לא תוכל לייצג את מדינת ישראל אחרי חילופי השלטון בירושלים.

גרמן כתבה לנתניהו: ''הממשלה שהקמת כוללת נציגי מפלגות שעמדותיהם הקיצוניות באות לביטוי בקווי היסוד שלה, במדיניותה ובהצהרות על חקיקה פסולה בעיני שבכוונתה להעביר.

''כל אלה מעמידים בסכנה את אופייה של מדינת ישראל וערכיה, כפי שהם באים לביטוי במגילת העצמאות, עליה חונכנו וגדלנו, והיא משמשת לנו תעודת זהות ומגדלור. מדיניותך, הצהרות השרים בממשלתך וכוונות החקיקה מנוגדים למצפוני, לתפיסת עולמי ולהבטחות הטמונות במגילת העצמאות למדינה יהודית ודמוקרטית''.

בנסיבות אלה, הסבירה גרמן לנתניהו, ''לא אוכל לעשות שקר בנפשי ולהמשיך לייצג מדיניות השונה באופן כה קיצוני מכל מה שאני מאמינה בו''.

לפני כשבועיים הסתייגה גרמן מהממשלה החדשה שעומדת לקום בישראל ואמרה לערוץ הבינלאומי i24: "אני לא בטוחה שאני יכולה לייצג את הממשלה החדשה, ולכן אם אני לא יכולה לייצג אותה, אני אתפטר. אני מחכה, אני אראה איזו ממשלה יש לנו ומה אנחנו עושים. כמו כן, יש כמה חוקים שיעברו השבוע, נראה, ואז אני אקבל את ההחלטה".

גרמן שימשה בעבר כשרה מטעם מפלגת "יש עתיד" ומונתה על ידי שר החוץ דאז, יאיר לפיד, לשמש כשגרירה בפריז, במסגרת מכסת המינויים הפוליטיים שעמדו לרשותו.