יו"ר רע"מ, חבר הכנסת מנסור עבאס, מסכם בראיון לערוץ 7 את שאיפותיה של הקואליציה היהודית ערבית שסיימה את תפקידה ומתייחס גם לכשלים שהובילו לקריסת השותפות.

לשאלה אם בכוונתו לשתף פעולה עם הממשלה החדשה משיב עבאס ואומר כי השאלה היא אם הממשלה החדשה תשתף פעולה עם המגזר הערבי ומנהיגיו ולא להיפך. "יש הרבה מצוקות בחברה הערבית והן צריכות מענה. אפילו לפני הממשלה האחרונה הייתי במגע עם בנימין נתניהו ובני גנץ ושיתפנו פעולה למיצוי הפוטנציאל שיש בפוליטיקה ולהביא פתרונות לחברה הערבית שסובלת ממצוקות איומות".

אחת הדוגמאות למצוקות הללו היא תופעת מעשי הרצח והאלימות בחברה הערבית. "מעל 110 נרצחים עד עכשיו. אם המספר הזה היה בחברה הישראלית מדובר היה חלילה ב-50 נרצחים. תאר לעצמך כמה קשה לנו עם התופעה הזו".

ואולי בן גביר יוביל לשינוי? "בשנה האחרונה למדתי שעל מנת שתנהל מדיניות נכונה אתה צריך להקשיב לצד השני, לשתף פעולה. הוא לא יצליח למגר את האלימות בחברה הערבית רק בכלים משטרתיים. התפיסה הרשמית של ועדת המנכ"לים מינה נתניהו הייתה שצריך טיפול ישיר בתופעה, כלים בחוק, וגם לטפל בגורמי העומק כמו חינוך רווחה תעשייה תשתיות, דיור וכו'", דברי חבר הכנסת עבאס.

לדבריו "תנאי בסיסי להצליח הוא לבוא עם אמפתיה לסבל של האוכלוסייה שאתה בא לעזור לה ומצד שני להקשיב לה. נטל ההוכחה עליו".

על ההתנהלות בממשלה היוצאת אומר עבאס כי טעויות נעשות באופן טבעי, אך יש לזכור שהקדנציה הקודמת הייתה הפעם הראשונה בה מפלגה ערבית נכנסת לקואליציה ולמעשה היה זה המפגש הראשון של מנהיגי הציבור הערבי עם האופן בו מתנהלת מדינה וממשלה. "שחבנו שזה כפתור שלוחצים עליו ובעיות נפתרות, ולקח לנו זמן להבין איך קואליציה וממשלה מתפקדות ואת משמעות הדברים, לכן זה לא הוגן לשפוט מפלגה ללא ניסיון פוליטי ועם מחלוקות בחברה הערבית על השותפות היהודית ערבית".

על אמירות שנשמעו גם מכיוון של נפתלי בנט לפיהן הייתה טעות להיסמך על רע"מ אך היה נכון לשלב את רע"מ, אומר חבר הכנסת עבאס כי איש לא שאל אם להיסמך או לא, אלא המציאות היא זו שהביאה לכך. "גם נתניהו שאף להקים ממשלה יחד איתנו ומי שסיכל את זה הוא סמוטריץ'".

עבאס טוען כי כואב לו לשמוע שיש מי שמאשים אותו בתמיכה בטרור. "זה כואב לי כי באתי בגישה חיובית, בגישה אזרחית שאומרת שצריך לכבד אחד את השני", הוא אומר וקובע כי הוא ומפלגתו היו גורם מרגיע באירועי הר הבית ובמשבר 'שומר החומות'. "אם על אדם כזה אתה אומר שהוא תומך טרור ואפילו אנטישמי המסר הוא שאין סיכוי. אף אחד לא ילך לכיוון של מנסור עבאס".

עם זאת הוא סבור שהממשלה היוצאת הוכיחה שהדבר אפשרי בקונסטלציה כזו או אחרת. "הוכחנו שאפשר לעבוד ביחד. המשברים לא היו ברמת המפלגות והסיעות אלא בקושי של חבר כנסת כזה או אחר". לדבריו מהות הגישה הפוליטית שלו היא שיתוף פעולה ישראלי ערבי גם בעתיד למען אזרחי ישראל הערבים.