תיעוד הפיגוע
תיעוד הפיגועצילום: ללא קרדיט

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שישי) כתב אישום נגד אסלאם פרוק (26), תושב ירושלים, המחבל שביצע את פיגועי המטענים לפני כחודש בירושלים במהלכם נרצחו אריה שצ'ופק ז"ל וטדסה טשומה ז"ל.

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עוה"ד שגיא אופיר ואילן אקוקה, המחבל אימץ את השקפת העולם ופעילותו של ארגון דאע"ש ובין השנים 2022-2017 למד הנדסת מכונות במוסד ישראלי וניצל את הכשרתו למימוש כוונותיו לבצע פיגוע המוני באזור ירושלים ולהביא למותם של תושבים יהודים ברוח משנתו של הארגון ולנוכח האיבה שחש כלפי מדינת ישראל ואזרחיה.

נלכד המחבל שביצע את פיגוע המטענים בירושלים

המחבל נערך בצורה קפדנית על מנת לממש את תכניתו וכוונותיו, למד אודות הכנת חומרי נפץ ומטעני חבלה, הקים מעבדה לייצור חומרי הנפץ באזור גבעי ברמאללה, תרגל את ייצורו ויעילותו של חומר הנפץ ואיתר זירות מתאימות למימוש כוונותיו.

במהלך חודש ספטמבר האחרון החליט המחבל לממש את תכניתו ולהוציאה אל הפועל, לשם כך רכש במקומות שונים חומרים ועזרים מתאימים וייצר במעבדה שמונה ק"ג של חומרי נפץ. כמו כן, המחבל רכש קטנוע משומש, צבע אותו בשתי שכבות צבע, ניסה למחוק את מספר השלדה על מנת להסוות אותו והסליק אותו בשטח נטוש באזור מח'מס שבמדבר יהודה. כמו כן, כחלק מהכנת ציר הבריחה, הסליק המחבל בגדים להחלפה לאורך כביש מספר 1 היורד לים המלח.

טדסה טשומה ואריה שצ'ופק ז''ל

לפני כחודש, בלילה שבין ה-22 וה-23 בנובמבר, הרכיב הנאשם שלושה מטעני חבלה ונסע עם שני מטענים לצומת רמות. בכוונתו של הנאשם הייתה להטמין שני מטענים בנפרד כך שמטען אחד יתפוצץ וימשוך לזירה כוחות סיוע ומשטרה וכעבור זמן מה יתפוצץ המטען השני ויסב נזק קשה ונרחב לכוחות המצטופפים לעזרה.

עם הגיעו הבחין הנאשם בתקלה במערכת ההשהיה של מטען אחד, ולכן החליט להצמיד את שני המטענים למטען עוצמתי אחד, הסווה אותם בסמוך לגב תחנת האוטובוס וחזר לאסוף את המטען הנוסף.

תיעוד ממצלמות האבטחה: רגע הפיצוץ בכניסה לירושלים

הנאשם העביר את המטען האחרון באמצעות הקטנוע אל הגדר שנצבת בגב תחנת ההסעה שבצומת גבעת שאול והצמיד אותו לאופניים שהיו שעונים על הגדר ומיהר לעזוב את המקום. לאחר מכן נסע הנאשם באמצעות הקטנוע על כביש מספר 1 לכיוון מדבר יהודה בהתאם לתוואי הבריחה שהכין.

זמן קצר לאחר מכן נקרעה שרשרת ההינע של הקטנוע והוא הושבת. הנאשם נטש את הקטנוע בסמוך לצד הדרך באזור חאן אל אחמר, לקח עמו את הקסדה, הנשק, המטענים והבגדים ופיזר אותם בשטח הסמוך לנקודה בה נטש את הקטנוע.

בשעה 07:03 הקדים מנגנון ההפעלה של המטען שהונח בגבעת שאול להפעיל את המטען והוא התפוצץ בזמן שנמצאו במקום נוסעים רבים ובהם אריה שצ'ופק ז"ל וטדסה טשומה ז"ל. מספר נוסעים נוספים ספגו פגיעות ברמות חומרה שונות ונזקקו לטיפול רפואי וכן נגרם נזק למכוניות שחלפו במקום.

יום לאחר הפיגועים שלח הנאשם באמצעות מכשיר הטלפון הנייד שלו הודעה באמצעות אפליקציית "טלגרם" לערוץ "נאשר ניוז" המזוהה עם הארגון ובמסגרתה נטל אחריות על ביצוע הפיגועים.

כתב האישום מייחס למחבל ביצוע עבירות של רצח בנסיבות מחמירות, מעשי טרור של ניסיון רצח, חברות פעילה בארגון טרור ופעולה בנשק למטרות טרור. הפרקליטות מבקשת מבית המשפט להורות על מעצרו של המחבל עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.