גילה יובל
גילה יובלצילום: נועה אביטל

קריקטורה ידועה מציירת חתן וכלה שרועים במיטותיהם וחולמים את חלום האהבה שלהם: הוא רואה בחלומו כיצד היא מגישה לו למיטה ארוחת בוקר מפנקת, ובאותה עת, היא חולמת שהוא מביא לה למיטה ארוחה מפנקת.

החלום כמובן לא ריאלי. כל מי שעונה לתואר 'נשוי' יודע שהאהבה היא קודם כל עבודה ורק אחר-כך אפשר לדבר על פינוקים. הרווקים מבינים שזה לא ריאלי אבל ממשיכים להתפנק בחלום שבו כל אחד זוכה להיות במרכזה של אהבה גדולה. זה טבעי.

איך יוצאים מהחלום השטוח למציאות המורכבת?

השאלה הגדולה היא היכן נמצאת תשומת הלב שלי. האם העיסוק העיקרי נמצא בצרכים שלי, או בצרכים של האחר? האם אני בקבלה או בנתינה? והאם הנתינה שלי היא בשביל האחר או בשבילי? במילים אחרות - האם דרך הנתינה שלי אני מצפה לתמורה?

נכון, אין נתינה בלי קבלה, מדובר במעגל הדדי וטוב שכך, אך השאלה היא היכן תשומת הלב שלי מונחת. במערכת יחסים צומחת - אנחנו לומדים כל הזמן מהם הצרכים של השני. מה הוא אוהב לאכול בבוקר? מה היא אוהבת לשתות? האם הוא בכלל רוצה לאכול את ארוחת הבוקר במיטה? מה מתאים לה כרגע? איפה הוא נמצא? אולי כל מה שהיא רוצה כרגע זה להיות לבד?

חלום הוא עניין אישי, לפעמים אינטימי, לכן כשמדובר בזוגיות על כל אחד מאיתנו לברר מהו החלום של זולתנו. זו למעשה הדרך האמיתית לכונן תהליך היכרות איתן ולאורך שנים: הוא דורש הקשבה רגישה, התמדה, בירור והבנת הדעה האישית של בן/ת הזוג.

איך עוברים ממצב של ׳ידיעה׳, ללמידה מתמדת?

נקודת המוצא שלנו בקשר, צריכה לבוא ממקום של למידה - לא ממקום של ידיעה. כבני אדם אנחנו משתנים כל הזמן, וגם אם נדמה לנו שאנחנו יודעים מה בני הזוג שלנו רוצים - אנחנו צריכים להיות רגישים מספיק על מנת לשאול.

כאן נכנסת לתמונה מעלת הבחירה, הרצון לראות ולשמוע את בני הזוג כמו שהם, לא כמו שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים. האם אני רואה את עצמי ומשם שומע את האחר, או שאני עוזב את מקומי, ניגש אל זולתי ורואה אותו כמות שהוא? זו עמדה הנכונה לפעול בה.

ראיית השני איננה משימה קלה. מדובר באתגר שמחייב אותי לשים את עצמי בצד לרגע, ולפנות את תשומת הלב שלי רק לזולתי. לא לשפוט, לא לייעץ, לא לעשות בשביל, וגם לא לחשוב עבור בני הזוג שלנו. פשוט להקשיב.

כמו שאומר הפילוסוף עמנואל לוינס, ׳אם נרצה לראות ולשמוע, האחר תמיד חדש׳. אהבה אמיתית, מערכת יחסים מצמיחה - היא התמודדות תמידית עם עצמנו, על מנת להכיל ולקבל באהבה את מה שבני הזוג שלנו, מביאים איתם.

מה חדש בפרויקט 252?

גם אתם רוצים להכיר באמת? מרגישים שאתם יודעים לראות את השני? הירשמו עכשיו להדרכה מיוחדת ללא עלות, ביום ה' הקרוב (5.1) "מוצאים זוגיות" עם המאמן אוריאל וינברגר: 'שלושת הסודות להשגת זוגיות בזמן קצר'. להרשמה מהירה לחצו כאן>>