שר התפוצות היוצא ד"ר נחמן שיערוץ 7

במשרד התפוצות נערך בצהריים (שני) טקס חילופי השרים במעמד השר הנכנס עמיחי שיקלי והשר היוצא נחמן שי.

השר שי סיכם את פעילותו ואמר: "העם היהודי הוא עם הנצח, במהלך עבודתי כשר התפוצות נגעתי בעם היהודי, נגעתי בנצח. יש פה אתגר שונה ממשרדים אחרים, המשרד לא עוסק בכאן ועכשיו אלא בעתיד. זו הסיבה שלצערי לא נאבקים על המשרד הזה. זו גם הסיבה שהוא מעסיק מעט מאוד, או בעצם בכלל לא, את הציבור הישראלי. עסוקים בכאן ועכשיו ולא באחינו בתפוצות".

הוא הביע דאגה מתפקוד הממשלה החדשה. "ישראל השתנתה, לא רק בגלל תוצאות הבחירות. עבור רבים התפוצות זה רק חלק מההיסטוריה ואומרים 'אם רע להם שיעלו לישראל'. זו טעות. חייבים להאבק על הקשר הזה הקשר הזה חשוב לנו ולמדינת ישראל. תמיד הסברתי לממשלה שכל החלטה שמתקבלת משפיעה על יהדות התפוצות".

"ביום הראשון לעבודתי שוחחתי עם שלושת ראשי הזרמים של היהדות הבהרתי שכל הזרמים שווים. וזה משהו שמאוים היום. עודדתי שיח גלוי בין הקהילות היהודיות לישראל. אני סבור שהם יכולים להעביר ביקורת על ישראל, הם לא חייבים להסכים. הם צריכים להביע את דעתם", הוסיף.

"אני רוצה להזהיר: כבר נשמעים קולות בזירה הציבורית לנקוט צעדים מנהליים וחקיקתיים המאיימים על יחסינו עם התפוצות. הקריאות האלה נעשות בחוסר אחריות, ללא בדיקה ובוודאי ללא שיח והבנה. העבודה הגדולה שהשקענו עלולה לרדת לטמיון אם הממשלה תפעל באופן חד צדדי ותגזור גזירות שירחיקו מאתנו מיליוני יהודים
גם בחייהם, במקומותיהם שלהם, וגם כלפי מי שרוצה לממש את זכותו ולעלות לישראל. ממשלות באות והולכות, העולם היהודי נשאר במקומו", סיכם.

השר עמיחי שיקלי אמר: "אני קורא מכאן לארגונים וצעירים שגילו יוזמה במאבק באנטישמיות ובדהלגטימציה להמשיך. אנחנו נהיה כאן לצידכם".

הוא הוסיף: "אני ער וקשוב לחששות בקרב חלק מקהילות העולם. אני מאמין שהמציאות תוכיח שחלק ניכר מהחששות האלו היו חששות שווא. צריך לסייע לקהילות שמעוניינות בכך להעניק חינוך יהודי".