ד"ר יחיאל שבי
ד"ר יחיאל שביצילום: אלעד גואטה

תייר המטייל בארץ ישראל, בין אם בגבולות הקו הירוק ובין אם בשטחי יהודה ושומרון, יבחין לבטח כי היישובים היהודיים מוקפים גדר בעוד היישובים הערביים פרוצים לרווחה.

היהודים חיים במבצרים בעוד הערבים מתפרצים ומתרחבים. בכניסה לעיר מעלה אדומים ניצב לו מחסום וסביב העיר פרושה גדר - עיר בת כארבעים אלף נפש. דמיינו לעצמכם כי סביב עפולה, כרמיאל או נס ציונה תוקם גדר.

כאשר שלח משה את המרגלים ביקש מהם לבדוק האם תושבי הארץ חיים במחנים או במבצרים? האם הם יושבים לבטח במחנה פרוץ, שמא חוששים הם מפגיעה בבטן הרכה ומקיפים עצמם בחומות.

מי שחש אדון בארצו ובעל בית איננו מקיף את עצמו בגדרות ומחסומי דרכים. וכשם שחוזר ואומר חבר הכנסת אחמד טיבי בהתרסה: אנו ילידי הארץ המקוריים ואנו בעלי הארץ האמיתיים. היהודים מתנהלים בפחד, במורא ובחשש ביישוביהם עצמם, בעוד שכניהם הערבים חשים בטוחים הן ביישוביהם, הן ביישובים היהודים.

לא לחינם אומר הנביא מחמד לחסידיו בזמן מלחמתו ביהודים שליטי העיר מדינה דאז: "לא יחד יילחמו בכם, כי אם בערים בצורות ובחומות נשגבות. הן גדול עוז נפשם (בעיניכם). תדמה בנפשך כי עצומים הם (אך זה רק למראית עין) אך ליבותיהם נפרדים כי אין בהם תבונה (אלא פילוג ושנאת חינם). הקוראן, סורה 59, פסוק 14.

סופם של היהודים המפורדים שהתבצרו מאחורי גדרות וטירות היה שהובסו על ידי הנביא.

בדומה לנביא, גם ח'אלד משעל קרא היום תיגר על ממשלת ישראל החדשה, באירוע לציון 35 שנה לכינון אירגון החמאס. שערי הגיהנום ייפתחו כאשר כל בני העם הפלסתיני בכל הגזרות יקראו תיגר על השליטה הציונית בעזה, בגדה המערבית בגבולות הקו הירוק ובפזורה.

בחודשים האחרונים מטווח היישוב שקד שבצפון השומרון בירי בכינון ישיר מן הכפר הסמוך טורה אל ע'רביה שממנו יצא הרוצח השפל של אסתר הורגן שנרצחה בזמן שיצאה להליכה יומית בחורש. הפיתרון עליו לוחצים המתיישבים הוא הקמת גדר בטון גבוהה שתמנע מן היורים לירות לעבר היישוב. מיגון, חומות, גדרות ומבצרים.

לצד זאת, דורשת מועצת השומרון בראשות יוסי דגן, מן הדרג המדיני והצבאי להחזיר את המחסומים ולצאת למבצע צבאי מרתיע כנגד תשתיות הטרור של הרשות הפלסטינית ולאסוף את הנשקים הבלתי חוקיים – חומת מגן ב.

כל עוד המחבלים לא יחששו מנחת זרועה של ישראל, התושבים היהודים ימשיכו לחיות בפחד ובאימה, בנגב כבשומרון.

הם ימשיכו למגן את עצמם לדעת באמצעות חומות, גדרות, כיפות ברזל ואזעקות עולות ויורדות בשם "צבע אדום".

הממשלה החדשה חייבת לשנות את המצב – לאלתר. עליה לחזק את לובשי המדים באשר הם ולצאת למבצעים ארוכי טווח לטיפול בתופעות אלו.

המקל והגזר היא שיטה מצוינת לנקוט בה. בכל מקום ממנו יוצא טרור, בין אם באמצעות פרוטקשן, בין אם באמצעות בנייה בלתי חוקית או פעילות אלימה צבאית נדרשת תגובה ציונית הולמת חסרת גבולות.

אדם שמיישובו יוצאים מחבלים יידע כי יישובו יכותר, ובפתחו יוצב מחסום, ויוטל סגר ועוצר עד להכנעה מוחלטת של פעילי הטרור.

כל יישוב שרשויות האכיפה והחוק אינן יכולות לפעול בו בחופשיות יטופל בעוצמה. כל מנהיג המזדהה עם טרור וטרוריסטים יטופל בחומרה, בין אם מדובר בראש חמולה, בראש עיר, או בראשי הרשות הפלסטינית, ובראשם ראש ממשלת הרשות מחמד א-שתייה שמרבה לתמוך בפעולות טרור כנגד ישראלים.

כל עוד לא נעשה זאת, ונשדר הבנה לפעולות טרור ותמיכה בטרוריסטים, נגדע את הענף עליו אנו יושבים.

מנגד, כל יישוב ערבי אשר בניו נמנעים מלנקוט בדרך של טרור ופגיעה בשכניהם היהודים, מקבלים עליהם את מרות המדינה וסמליה, משלמים מיסים כחוק, ובונים בהיתר, אותם יש לחבק ובהם על המדינה להשקיע.

יידע כל אדם כי מדינת ישראל חפצת חיים ומבקשת לקדם את דו הקיום בין העם היהודי לשכניו הערבים. כאמירתו המפורסמת של יהושע בן נון: הלנו אתה אם לצרינו.

אם לצידנו אתה, תיהנה משמנה וסלתה של הארץ, אם לצרינו אתה, הרי שנחת זרוענו תופנה אליך, בעוז, בעוצמה, ובחוסר רחמים.