מח"ש
מח"שצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עמותת 'עלי שיח' באמצעות עורך הדין מנשה יאדו, הגישה תלונה רשמית למחלקה לחקירות שוטרים נגד שוטרים שעצרו באלימות קשה מתבגר עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים המתגורר בדירה של העמותה.

הרקע למעצרו של המתבגר לפני כחודש היה תלונה של צעיר שנוכחותו של המתבגר בסביבתו לא הייתה לרוחו.

הוא הזעיק את המשטרה וטען כי המתבגר תקף אותו באלימות. השוטרים שהגיעו למקום ביקשו לעצור את המתבגר - שביקש מהם לשוחח בטלפון עם האחראים עליו בדירה. בשל מוגבלותו והתחושה שהוא מותקף, הוא כינה את השוטרים בכינוי גנאי.

לטענת העמותה, חרף העובדה שהשוטרים היו מודעים לכך שמדובר באדם עם מוגבלות, הם היכו אותו באלימות קשה.

לאחר הגיעו לתחנה הגיעו למקום מתנדבי 'איחוד הצלה' שהסבירו לשוטרים שמדובר במתבגר עם מוגבלות. אולם דבר לא שינה את התנהלות השוטרים.

גם לאחר שמדריך של 'עלי שיח' הגיע לתחנה היחס של השוטרים היה אטום והם סירבו לשתף פעולה ולהעביר את המידע לאיזה בית חולים הועבר המתבגר. המתבגר שהה בבית החולים בשבת ללא ליווי של איש צוות או בן משפחה.

במהלך השבת השוטרים העבירו אותו מבית החולים בחזרה לתחנת המשטרה. גם לאחר שכבר היה ברור משטרה שמדובר בחסר ישע עדיין דרשה המשטרה להאריך את מעצרו. בית המשפט לא נעתר לבקשת המשטרה והורה על שחרורו.

עו"ד מנשה יאדו: "בשורה התחתונה גרמה משטרת ישראל נזק עצום לאדם חסר ישע. מעצר אימפולסיבי ביום שישי בצהרים, ומאז ואילך חוסר נכונות לחשב מסלול מחדש במשך כל השבת ועד למוצ"ש ועד למעשה שבאה החלטת ביהמ"ש ושמה לדברים סוף.

"במהלך הדברים הפרה המשטרה נהלים רבים שנקבעו על מנת למנוע התדרדרות שכזו או למתן את חריפותה ואת הפגיעה באזרח, לרבות נוהל טיפול באדם עם מוגבלויות ונהלים לגבי עצור חולה. תקיפה, השפלה וביזוי באדם חסר ישע".

יו"ר 'עלי שיח' הרב חיים פרקל: "צבר המקרים החוזר על עצמו של מעצרי שווא תוך שימוש לכאורה באלימות, במעצרים של נערים ומתבגרים עם צרכים מיוחדים ובעלי מוגבלויות, מחייב את המשטרה ואת העומדים בראשה לפעול להטמעת נהלים בקרב השוטרים להתנהגות נכונה במקרים של התקלות באנשים אלו.

"מדובר באנשים חסרי ישע, נעדרי כוונה לפגוע ויש לפעול מולם בחמלה ובשיתוף פעולה עם גורמי המקצוע. לצערי במקרה של הדייר שלנו, נעשו שגיאות רבות שפגעו בו".

מעצר נער עם מוגבלותדוברות המשטרה

ממשטרת ישראל נמסר: "בניגוד לנטען וכפי שניתן לראות בתיעוד המצורף, השוטרות הוזעקו למקום בעקבות דיווח מנער על אדם חשוד שעוקב אחריו ומטריד אותו. החשוד סירב להזדהות ולשתף פעולה והחל לגדף את השוטרות. השוטרות הזעיקו תגבורת והחשוד המשיך בסירובו להזדהות ולהתלוות לשוטרים"

"בשלב מסויים החשוד תקף פיזית ובפראות את השוטרים שנאלצו להשתמש בכוח ובטייזר כהגנה עצמית וכדי להשתלט עליו ולעוצרו. גם במהלך מעצרו נשך, בעט, תקף וגרם חבלות לשוטרים בגופם. עוד בניגוד לנטען, החשוד נלקח לטיפול רפואי מיד אחרי המעצר ללא שיהוי וכך גם שניים מהשוטרים שנחבלו. בהמשך החשוד אף התנצל בפני השוטרים בגין התנהגותו האלימה", נמסר.

השוטרים שנפצעו במעצר המער עם מוגבלות
השוטרים שנפצעו במעצר המער עם מוגבלותצילום: דוברות המשטרה