אבינעם הרש
אבינעם הרשצילום: יח"צ

השבוע שמעתי על מעשה ומוסר ההשכל בצידו מפיה של אשתו של חבר שלי. היא סיפרה על אחיה, בחור רווק באזור הארבעים לחייו, שנפגש לא מזמן עם בחורה בעלת הופעה חיצונית מסוימת, שבדרך כלל מלכתחילה היה פוסל בסעיף 'מראה'.

מאחר שמדובר בבחור בעל מידות ולב רחב, הוא החליט שאם הוא יפסול את הבחורה הזו עוד לפני שבכלל נפגשו, היא מיד תבין מדוע פסל אותה, וכך תיגרם לה עוגמת נפש גדולה. הבחור, נשמה יקרה שכמותו, לא היה מוכן שעוולה כזו תצא מתחת ידו.

"את יודעת כמה פסילות היא קיבלה בחיים על הופעה חיצונית?", סיפרה לי אשתו של חבר שלי, "את יודעת כמה מורכב לתחזק דימוי עצמי כזה? אז מה שהיא צריכה עכשיו, זה שגם אני אצטרף לרשימה הזו של הגברים שהחריבו לה את הלב? לא יקום ולא יהיה".

׳לאור כל זאת׳, המשיכה אשתו של חבר שלי לספר לי, ׳החליט אחיה לצאת לדייט הראשון, להקריב את הזמן שלו ולעשות הכול כדי לא לפגוע חלילה בכבודה של הבחורה. שלא תחשוב שהוא פוסל אותה מסיבות חיצוניות׳.

אז הם נפגשו והוא החליט שהוא מראש לא הולך להתבאס מהדייט הזה, אלא רק ליהנות ממנו. בסוף הדייט, מה אתם יודעים, התברר לבחור היקר שהוא דווקא נהנה ממנו.

רק שעכשיו הוא קצת היה מבולבל… הוא בכלל לא התכוון להמשיך עם הבחורה הזו והנה פתאום הוא מגלה שדווקא היה לו נעים בחברתה… מקרה מוזר שלא בדיוק הכין אותו לבאות, אך לאחר התלבטות ארוכה, הוא החליט לתת לזה עוד צ'אנס. עכשיו כבר לא בגלל שהוא לא רוצה לפגוע בה, אלא דווקא מכיוון שהוא ממש נהנה בדייט איתה וגילה איזו בחורה מדהימה היא.

"היה לי כל כך מהנה לדבר איתה", סיפר לאחותו, "היא אינטליגנטית, רגישה, עמוקה ממש בחורה לעניין".

אז הם נפגשו שוב והפעם בלי ששם לב, המפגש איתה לקח יותר מחמש שעות… והוא בכלל לא שם לב איך שהזמן ברח.

לקראת הדייט השלישי כבר הרגיש ממש מבולבל… ולא היה לו ברור איך, אבל נדמה לו שהוא אפילו מבחין בניצנים של רגשות בנוגע למערכת היחסים המוזרה הזו. לדייט הזה הוא כבר ממש השקיע והתלבש במיטב מחלצותיו. בכל אופן הבטיח לעצמ,ו שהפעם אם הוא מרגיש שאין תוחלת לפגישות האלו הוא יחתוך מאחר שהיא כבר לא תחשוד שהוא פוסל אותה על סעיף ׳מראה׳.

בסוף הפגישה השלישית הבין שהוא ממש נהנה בפגישה ובעצם המראה שלה כבר לא כזה מפריע לו ויש לו משיכה חזקה ביותר לנשמה ולאישיות שלה והנה, הוא כל כך שמח שהוא בחר לתת לה צ'אנס ולא לפסול אותה רק בכדי שלא תיפגע - אלא שהיא הקדימה אותו והתקשרה אליו.

הוא היה בטוח שהיא רוצה לדבר איתו על הדייט הרביעי וחיוך נמרח על פניו אלא שהיא הסבירה לו שלמרות שהוא בחור ממש חמוד, נדמה לה שהוא לא בדיוק הטעם שלה וכנראה שהיא מעדיפה לחתוך.

הוא היה בהלם. לא הבין מה קרה כאן, ובעיקר איך הגענו למצב שהיא חותכת אותו...

ואז אחותו סיפרה לי, שהיא אמרה לו שהיא מעריכה את זה שהוא ניסה והשתדל, והיה לו חשוב לצאת בן אדם. אבל אולי היה כדאי לחשוב גם על הזמן היקר שלוקח לבחורה להתכונן לקראת הפגישה וכמות המשאבים שהיא משקיעה לכך, ואולי אם הוא לא אוהב את המראה שלה הוא לא היה צריך להיפגש איתה מלכתחילה.

כשאני שמעתי את הסיפור הזה, של הבחור שרצה לצאת ׳מענטש׳, חשבתי על חבר אחר שלי, שקבע עם בחורה שעה ומקום, וברגע שהבחורה ראתה אותו - היא עשתה ׳אחורה פנה׳ והחליטה לברוח, ואיזה עגמת נפש נגרמה לו...

ואולי אולי, מה שצריך ללמוד מכל העניין הוא שהיום לא פחות חשוב מלהתפלל על זה שהדייט יצליח - חשוב להתפלל על זה שנהיה בני אדם, ולא נפגע באנשים אחרים, גם אם מדובר בכאלו שלעולם לא נראה שוב. שנחזור הביתה שלמים בגופנו אבל גם שלמים בנשמתנו.