ראשון לציון
ראשון לציוןצילום: קובי פינקלר

ראשון לציון מובילה ברוב מדדי איכות החיים בהשוואה ל-16 הערים הגדולות לשנת 2021, כך עולה מדו"ח שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

על פי הנתונים, ראשון לציון מובילה באחוז המועסקים שתפקידם מאפשר קידום, בתחושת הערכה מבני המשפחה, באחוזים הנמוכים ביותר של תחושת דיכאון ותחושת בדידות, בשביעות רצון מהדירה, בשביעות רצון מאזור המגורים, בשביעות רצון מפארקים ומשטחים ירוקים באזור המגורים ובאחוז המשתמשים באינטרנט.

רחובות, העיר השכנה, מובילה באחוז המועסקים המרוצים מההכנסה ובאמון במערכת הבריאות.

רמת גן מובילה בשיעור האבטלה הממושכת הנמוך ביותר, בשיעור הנמוך ביותר של תמותת תינוקות, בתחושת ביטחון בחשכה, בתוחלת חיים, באמון במערכת המשפט, בתחושת יכולת להתמודד עם בעיות ובשימוש בשירותי ממשל מקוונים.

כפר סבא, שהיתה בראש המדד בשנת 2020, ירדה למקום רביעי ונשארה בקבוצת הערים עם הציון הכולל הגבוה. כפר סבא, מובילה בהכנסה חציונית ובאחוז הנמוך ביותר של משקי בית המשלמים עבור דיור 30% או יותר מתוך ההכנסה הכספית נטו. כמו בשנת 2021 לא היו הרוגים בתאונות דרכים בכפר סבא ולא היו חריגות בקוליפורמים בבדיקות מי השתייה.

פתח תקווה עלתה מהמקום התשיעי ב-2020 ועברה ב-2021 לקבוצת הערים עם ציון כולל גבוה במדדי איכות חיים כשהיא במקום החמישי במדד. העיר מובילה בשביעות רצון מהניקיון באזור המגורים, ובאחוזים הנמוכים ביותר של תחושת בדידות ותחושת אפליה.

כמו פתח תקווה, כך גם נתניה שעברה ב-2021 לקבוצת הערים עם ציון כולל גבוה במדדי איכות חיים והיא מובילה באחוז הנמוך ביותר של עלות שירותי דיור לחודש. העיר מהשרון שהיתה במקום השמיני במדד עלתה למקום השישי.

עיר שעבר שינוי משמעותי היא העיר אשקלון שעברה ב-2021 לקבוצת הערים עם ציון כולל גבוה והיא מדורגת שנייה במדד אחוז המועסקים שתפקידם בעבודה מאפשר קידום, ובמדד שביעות רצון מפארקים ומשטחים ירוקים באזור המגורים ובשביעות רצון מהחיים.​

תל אביב-יפו באופן די צפוי מובילה בשיעור התעסוקה אך גם באחוז המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון. העיר מובילה גם באחוז המועסקים שתפקידם תואם את תחום לימודיהם, באחוז הנמוך ביותר של חוסר שביעות רצון ממשך ההגעה לעבודה, בשיעור הזכאות לבגרות, במעורבות אזרחית, אמון במערכת המשפט, אמון כללי בזולת ובנגישות למחשב.

חיפה מובילה בשביעות רצון מהעבודה, בצפיפות הדיור הנמוכה ביותר, בהשכלה על-תיכונית והשכלה גבוהה ובאמון בממשלה. העיר ממישור החוף הצפוני עלתה מקום אחד ונשארה עיין עם ציון כולל בינוני.

נתונים מעודדים מגיעים מבית שמש. העיר עלתה במקום אחד ועברה מציון כולל נמוך לבינוני, העיר מובילה במספר הנמוך ביותר של מקרים חדשים של מחלת הסרטן בקרב נשים.

אף ש​בני ברק מובילה במספר הנמוך ביותר של מקרים חדשים של מחלת הסרטן בקרב גברים היא עדיין נשארה עם ציון כולל נמוך, אך עלתה אמנם בדירוג מהמקום ה-14 למקום ה-11. העיר מובילה בהערכה עצמית של בריאות, בשביעות רצון מהתחבורה הציבורית, בציפיות ביחס לעתיד, באחוז הנמוך ביותר של עודף משקל בכיתות א' ו-ז', בשביעות רצון מהחיים, בשביעות רצון מהמצב הכלכלי, במעורבים בפעילות התנדבותית ובשיעור הצבעה הגבוה ביותר בבחירות לכנסת ה-24.

באר שבע מובילה באיכות מי השתייה ובאחוז הנמוך ביותר של רעש חיצוני המפריע בדירה, אך עדיין ירדה בדירוג מקבוצת הערים עם ציון כולל גבוה לקבוצת הערים עם ציון כולל נמוך. אחרי שהיתה במקום החמישי, העיר התדרדרה למקום ה-12.

​אשדוד מדורגת שלישית ביכולת להתמודד עם בעיות ומובילה באיכות מי השתייה שהתגלו ללא חריגות בקוליפורמים, אך דירוגה לא השתנה והיא עדיין בעלת ציון כולל נמוך ומיקומה לא השתנה.

​חולון מדורגת שנייה באיזון בין עבודה לתחומי חיים אחרים ומובילה באיכות מי השתייה שהתגלו ללא חריגות בקוליפורמים, אך התדרדרה בציון מבינוני לנמוך וצנחה מהמקום השביעי למקום ה-14.

ירושלים מובילה באחוז הפסולת שהועברה למִחזור, באחוז נשים בניהול במגזר הציבורי, באיזון בין עבודה לתחומי חיים אחרים, בתחושת ביטחון בסביבה מקוונת ובאיכות מי השתייה שהתגלו ללא חריגות בקוליפורמים, דבר שגרם לה לעלות בדירוג במקום אחד אך עדיין ציונה הכולל הוא נמוך.