השר בצלאל סמוטריץ' במליאה
השר בצלאל סמוטריץ' במליאהצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ההסכמים הקואליציוניים שאפשרו ליו"ר הציונות הדתית ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' שליטה על יחידות חשובות במשרד הביטחון ביניהן המנהל האזרחי, טרם יושמו לכדי החלטות קונקרטיות. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות 13.

לפי מידע שהגיע לפרשן רביב דרוקר, שר האוצר החל לאבד את סבלנותו בנושא, ועוד מהרגע שהושבעה הממשלה לפני קצת פחות משבוע - סמוטריץ' מנסה לתאם פגישה עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן, וגם עם ראש המנהל האזרחי תא"ל פארס עטילה - שניים מהגורמים הבכירים ביותר בכל הנוגע לשליטה הישראלית ביהודה ושומרון. יצוין כי שתי היחידות הללו צפויות להיות תחת תחום אחריותו של סמוטריץ', כך לפחות לפי ההסכמים הקואליציוניים שהושגו בין הליכוד והציונות הדתית.

נכון לשעה זו, העברת הסמכויות ממשרד הביטחון לידיו של סמוטריץ' מוטלת בספק. במשרד המשפטים מערימים קשיים על המעבר והביעו את התנגדותם להכפפה של קציני צה"ל לשר במשרד הביטחון' ולא לשר הביטחון בעצמו. כאמור, בימים האחרונים, שר האוצר פנה לקצינים המשרתים במתאם פעולות הממשלה בשטחים ובמנהל האזרחי, ואף ביקש שיעבירו לו מידע על נושאים שמעניינים אותו.

אותם קצינים נמנעו מלהעביר לסמוטריץ' מידע מאחר והדבר נוגד את הנוהל המקובל בצה"ל, ועל כן, הם ביקשו ממנו להעביר בקשה באופן מסודר דרך לשכת הרמטכ"ל ולשכת שר הביטחון. גורם ממשלתי בכיר המעורה בפרטי הדברים, אמר לחדשות 13 כי "ישנה מעין תחושה שסמוטריץ' מנסה לקבוע עובדות בשטח".

לדברי הגורם, במשרד הביטחון ובמשרד המשפטים מתפתח איזשהו מאבק עם שר האוצר, שכן סמוטריץ' מעוניין לקבל לידיו את הסמכויות במהירות האפשרית - ואילו במשרדים - לא ממהרים "לשחרר" את אותן סמכויות. מלשכת שר האוצר סמוטריץ' הגיבו לממצאי הכתבה ואמרו כי "לא הייתה פנייה כזו".