אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

זה לא היה פשוט לארגן את השבת הזאת, ללא ספק. עברו כבר כמה שנים טובות מאז השירות הלאומי, וכל אחת מהחבורה המשיכה בדרכה לאן שהמשיכה.

אנחנו ממש לא גרות קרוב אחת לשנייה, ולא יוצא לנו לשמור על קשר ביומיום העמוס, בטח לא להיפגש.

לא יודעת מה נחת עליי פתאום, אבל החלטתי לארגן לנו שבת חברות. נועה, תהילה, הדר, אסתר ואפרת – צוות בנות השירות הבלתי־נשכח.

התגעגעתי לשיח החברי הפשוט שהיה לנו פעם, לחבורה שלנו, שכל אחת הרגישה בה בטוחה. פעם היו מספיקים לנו חמישה כיסאות כדי שנשב כולנו מסביב לשולחן. היום אנחנו צריכות לפחות שנים־עשר.

השבת התחילה קצת מוזר. בכל זאת, זה קצת משונה לפגוש חברות שפעם ידעתן הכול אחת על השנייה, דיברתן על הכול. ועכשיו... יכול להיות שלא דיברתן כבר כמה חודשים.

בסעודת השבת האווירה הלכה והתחממה. העלינו נוסטלגיות, צחקנו, סיפרנו קצת מה קורה והתעדכנו.

אחרי הסעודה, החלטנו שנשכיב כל אחת את הבעל (חוץ מהדר…) והילדים (חוץ מתהילה...) ונחזור לסלון ל"עונג שבת". לדבר כמו שצריך.

התיישבנו על הספות עם כוסות תה מהבילות ועוגות מעולות שכל אחת מאיתנו טרחה להכין, ולרגע היה שקט. כולנו ידענו בתוכנו שלכל אחת יש המון מה לספר, אבל… מי תהיה הראשונה?

"אז, הדר… יש לך מישהו עכשיו?" שאלה אסתר בישירות האופיינית לה, את השאלה שכולנו רצינו לשאול.

ראיתי שהדר מתלבטת לרגע אם לענות או לא, ואז היא אמרה: "לא. ממש עכשיו סיימתי קשר ארוך ומורכב". הופתעתי קצת מהתשובה שלה. היא הייתה יכולה להתחמק ולענות לאסתר שלא שואלים שאלות כאלה. אסתר לא הייתה נעלבת מזה. אבל הבנתי שהיא החליטה לפתוח פתח לשיח כן ואמיתי בינינו, החברות משכבר הימים.

הדר סיפרה לנו על הקשר האחרון שהיה לה ועל קשרים אחרים לפניו. על בחורים מוזרים יותר ופחות, על תקופות שאין בהן הצעות, ועל הקושי להשתתף בשבת כזאת, שבה כולנו – כל החברות – כבר נשואות. כולנו צחקנו ובכינו איתה, הזדהינו איתה והערכנו אותה על האומץ ועל הכנות שלה.

כשסיימנו "לתחקר" את הדר, ראיתי את תהילה מהססת לרגע ואז היא אמרה להדר בשקט: "גם לי קשה עם ההמתנה הזאת". ואז היא פנתה אלינו: "אותי אתן אפילו לא מעיזות לשאול, אה? תכל'ס, אני ממש מבינה. אבל אתן בטח מבינות שקורה פה משהו... אנחנו נשואים כבר ארבע שנים..." מעולם לא הייתי חולמת לדבר על כך עם תהילה.

7 בום - המדריך המלא 7 החסימות שאת רוצה לפצח כדי להיות נשואה באושר
7 בום - המדריך המלא 7 החסימות שאת רוצה לפצח כדי להיות נשואה באושרצילום: עומד הקשר

היא סיפרה על הקושי בהמתנה הארוכה, על הבדיקות והטיפולים… על הקנאה השורפת בכל אלה שזה בא להן כל כך בקלות, ושנראה כאילו לכולן יש כל כך הרבה ילדים. בסוף היא סיפרה לנו על היריון אחד שהסתייםבהפלה כואבת מאוד… שתקנו כולנו, וכשהיא סיימה היה נראה שאף אחת כבר לא תעז לדבר.

אבל הלבבות כבר נפתחו, וכל אחת בתורה סיפרה על המקום שלה. נדהמתי לגלות מה עובר על החברות המהממות שלי, שמבחוץ תמיד משדרות כזאת שמחה ואנרגיה ו"הכול בסדר" כזה… ומבפניםכל כך הרבה סערות.

אסתר סיפרה על תקופות לא פשוטות של מצוקה נפשית ורוחנית שהיו לה, על ריקנות ובדידות ועצבות. אפילו על דיכאון. על שאלות פנימיות לא נגמרות, על תקופות של חוסר חשק.

ראיתי שגם נועה התלבטה מאוד אם לשתף. היא בחרה את המילים בקפידה. אבל מתוך דבריה הבנתי שהיא חווה קושי גדול מאוד מול בעלה. נזהרנו כולנו שלא לשאול יותר מדי.

אני בחרתי לשתף על העולם המקצועי שלי (או יותר נכון על העולם הלא־מקצועי שלי): על הפיטורים ממקום העבודה השני; על התחושה שאולי אני שווה פחות מכולן; שרק אני לא מצליחה לעשות משהו משמעותי בחיים שלי; שנראה שכולן מחנכות או רכזות או עובדות במשהו שווה אחר… ורק אני לא מוצאת את עצמי בכלל. מפוטרת מעוד מקום ועוד מקום, מרגישה מושפלת. לא מצליחה לשלב בין הבית והעבודה. לא יודעת לאן ללכת הלאה.

ידעתי שאני משתפת רק במעטמתוך כל ההתמודדויות וההתלבטויות והשאלות שיש לי בחיים, אבל תיארתי לעצמי שכך זה אצל כולן. היה לי ברור שגם מי ששיתפה הכי בכנות, גירדה רק את הקצה של הכאבים והשאלות שעברו עליה בשנים האחרונות. כולנו מגלות ולא מגלות.

כשסיימנו את הסבב הארוך, גילינו שהשעה כבר שתיים בלילה. הדר סיכמה במילותיה המדויקות: "השיער הארוך והפזור שלי הכי בולט פה בין כל המטפחות, אבל תכל'ס… כולנו מתמודדות עם כל כך הרבה דברים. לכל אחת פה יש את העולם שלה, את השאלות הפנימיות שלה… כולנו נשים צעירות, יפות ומלאות כוחות וכישרונות. לפעמים החיים לוקחים אותנו למקומות שבחיים לא חשבנו שנגיע אליהם. אבל… מי יודע מה המשמעות של כל זה, לאן כל הבירורים האלה יובילו אותנו בע"ה?"

*************************

לא אחת נשמע גם קול שאומר: "אני בטוחה שיש הרבה בנות… שעוד מחפשות אחר האיש שלהן, והן לא בהכרח עושות טעויות… הן באמת רוצות להתחתן (כן. באמת.) הן לא חסרות ביטחון ואהבה לעצמן. שום דבר לא דפוק אצלן. זה שבת לא התחתנה עדיין, לא בהכרח אומר שמשהו בה לא בסדר".

ובהחלט יש בזה מן הצדק.

אין ספק שהעיסוק בנושא האתגרים בתקופת הדייטים, שלפעמים מתמשכת יותר ממה שהיינו רוצים, עלול להישמע כמו שיפוט או ביקורת כלפי הרווקה. זה יכול להישמע כמו: "העובדה שעדיין לא התחתנת מעידה עלייך כאלף עדים שמשהו בך לא בסדר. ואם עוד לא עלית על זה – אז אולי הגיע הזמן..."

גם הדברים הכתובים כאן באופן ברור עלולים להישמע כאילו תמיד יש לחפש מה "לא בסדר" ומה צריך לתקן.

חשוב מאוד להבין – העובדה שמישהי עדיין לא התחתנה, לא מעידה על שום דבר אצלה. וזה שמישהי עדיין מחפשת את האחד שלה, ממש לא אומר שמשהו אצלה לא בסדר, או שהיא חייבת "לתקן" בעצמה משהו כדי שאולי היא תצליח להתחתן סוף־סוף.

אני מאמינה בכל ליבי שהתקופות האלה של הקושי, האתגר, הציפייה והכאב לא מעידות על שום דבר לא בסדר. (או שאולי פשוט כולנו לא בסדר?)

לעניות דעתי, אלה תקופות של הזמנה. מבעדלכל האתגרים, הקשיים והכאבים שעוברים עליי, נגלית אליי הזמנה עוצמתית מאוד מהקב"ה להתקרב אליו מחדש. זוהי הזמנה לגדול. הזמנה לברר מה קורה בתוכי, מה נמצא עמוק בפנים, ברבדים פנימיים שלרוב אני אפילו לא מודעת אליהם. זוהי הזמנה לגלות על עצמי דברים חדשים, ליצור קשרים שלא חשבתי שיהיו לי, ללמוד לשחרר שליטה וללכת אל הלא־נודע. ללמוד לשחרר פחד עמוק שקיים בתוכי ומונע ממני להתקדם. זוהי הזמנה לתפילה ולזעקה מעומק הלב, הזמנה לעבודה על הביטחון שלי ועל האמונה שלי. זוהי הזמנה להיות טובה יותר, עמוקה יותר, מבינה יותר. הזמנה להרגיש "שווה" ובעלת ערך באמת, גם כשנדמה שהכול לא הולך.

כל משבר וכל אתגר מזמינים אותי לגלות בתוכי עולם חדש.

חשוב לגעת בכל מיני זוויות ונקודות שונות שיכולות לעלות ולצוף מתקופת ההמתנה לחצי השני שלי, וכן לנסות לברר בכל מיני דרכים – לאן אפשר לקחת את זה? איך אפשר לגדול מזה? מהי עבודת ה' שאני יכולה לעשות במקום הזה?

שמתי לב שמי שזוכה ללמוד את השיעורים האלה הניצבים לפתחה, פתאום נגלה לעיניה שפע. נפתחים דברים חדשים רבים, משתחררים... זורמים…

בעזרת ה' הצעות מתאימות מגיעות פתאום, וקשרים מתפתחים, מעמיקים ומתקדמים.

לגלות לך סוד? הכנו בשבילך עוד משהו!

להורדת הספר האלקטרוני שיגלה לך את שבע החסימות הנפוצות שמשאירות אותך רווקה גם כשאת כמהה להתחתן, ועזר לאלפי בנות להנשא - הקליקי כאן!

הידע שבספר הזה עזר כבר לאלפי בנות להגיע לחופה, ארזנו את זה כאן במיוחד בשבילך במתנה!