אסתי גדליה
אסתי גדליהצילום: סיוון ספיר

"מי תרצה אותי כשאני נראה ככה?" זה היה המשפט הראשון שמוטי אמר כשנכנס לקליניקה שלי. מוטי נאבק כבר שנים בדימוי גוף שלילי, אתגר שהפך את הדייטים שלו למאתגרים במיוחד עבורו.

מוטי התעסק באופן תמידי בהשוואה לאחרים והתנהל מתוך הערכה עצמית נמוכה או בושה במראה שלו.

מוטי התקשה להאמין שמישהי באמת תאהב ותעריך אותו, ובעקבות כך פנה לאוכל כמקור מנחם, אך הרגיש מתוסכל מכך שאכל שלא לצורך. הוא מצא את עצמו במעגל חוזר של תחושה שלילית, פניה לאוכל, תחושה שלילית עוד יותר, ושוב חזרה לאכילה רגשית מנחמת. כתוצאה מכל אלו, מוטי נמנע לעתים קרובות ממצבים חברתיים, ואפילו חשש מיציאה לדייטים.

מוטי שייך לקהל גדול של גברים ונשים המתמודדים עם הערכה עצמית נמוכה ועם בעיות בדימוי גוף, החווים מעגל מתסכל של קשיים ואכזבות.

הערכה עצמית: מרכיבים

דימוי עצמי ומערכת היחסים שאנחנו מנהלים עם המזון שאנחנו אוכלים, קשורים זה בזה ויכולים להשפיע באופן משמעותי על הרווחה הכללית שלנו. זו הסיבה שחשוב מאד להכיר את הקשר ביניהם על מנת למצוא זוגיות מאושרת ולהרגיש בטוחים יותר בעצמנו.

דימוי עצמי בריא קריטי למערכות יחסים מוצלחות. כאשר אנו מרגישים טוב עם עצמנו, יש סיכוי גבוה יותר שנתקשר ביעילות עם הסובבים אותנו בכלל ועם בני זוג בפרט. מאידך, דימוי עצמי נמוך יכול לחבל בתקשורת, ליצור אי הבנות, ובסופו של דבר אף לגרום לכישלון במערכות יחסים. כשמוטי הבין שהוא מבקר ומתעלל בגופו באמצעות הרגלי אכילה לא בריאים - ועל ידי כך מזיק ליכולתו ליצור ולשמור על מערכות יחסים בריאות ויציבות - הבין כי הוא חייב לשנות את חייו.

הפתרון: הרגלי אכילה בריאים - לטובת זוגיות מאושרת

תרגול של הכרת הטוב, טוב לב לגופנו, וכמובן הרגלי אכילה נכונים - ישפרו את הדימוי העצמי ויגרמו לנו להרגיש בטוחים וראויים יותר בעצמנו. במה דברים אמורים? בהזנת גופנו במגוון מזונות בריאים, בהקפדה על גודל המנות ובהקשבה לאיתותי הרעב והשובע של גופנו. חשוב להבין ולזכור שהגוף שלנו הוא ייחודי ועשוי לדרוש סוגים וכמויות שונות של דלק כדי לתפקד בצורה מיטבית. על ידי התייחסות לגופנו בכבוד ובאכפתיות, אנו יכולים לשפר את הדימוי וההערכה העצמיים, כמו את הרווחה הכללית שלנו.

כמובן שכשזה מגיע לדייט, ההערכה העצמית ודימוי הגוף שלנו משחקים תפקיד מהותי. אם אין לנו ביטחון בעצמנו, איך נמשוך בן זוג ונשמור על מערכת יחסים בריאה לאורך זמן? במקום לנסות להסתיר או לשנות את עצמנו, מומלץ להיות אותנטיים - ורק כך בהיותנו אמיתיים, נוכל למשוך מישהו שמעריך אותנו על מי שאנחנו.

הגוף שלנו הוא לא רק כלי שיש לשפוט על סמך המראה, אלא הוא הכלי בה' הידיעה המאפשר לנו לחיות את חיינו במלואם, ומגיע לגוף שלנו שיתייחסו אליו באדיבות ובאכפתיות, במקום להיות נתון לביקורת תמידים ולהרגלים לא בריאים.

דימוי גוף חיובי: הלכה למעשה

תחושה חיובית כלפי הגוף וקבלה עצמית, הם חלק מהדרכים לפיתוח דימוי גוף חיובי. שאלתי את מוטי מהן התכונות והאזורים בהם הוא שמח עם עצמו, וראינו כיצד ברגע הוא בו התחיל להודות על מה שיש, הצליח לחוש את השפע שזכה לו.

מוטי התחיל להתמקד במזונות בריאים, לעסוק בפעילויות שיסייעו לו להרגיש טוב עם עצמו, ולהגיע לאוכל מהכיוון המודע ולפי הצורך האמיתי. בלי ספק, אנו יודעים שהברכה בכוונה לפני כל מאכל - מסייעת לנו להיות מוזנים בצורה הטובה ביותר, הן פיזית והן רגשית.

מוטי החל ליישם את האסטרטגיות הללו, ובהדרגה הבחין בשינוי חיובי בדימוי הגוף שלו. הוא הרגיש נוח יותר עם עצמו, החל לתקשר בצורה יעילה עם אחרים, כולל ערבי הכרויות. וכשזה הגיע למציאת בת זוג, הצליח למשוך ולשמור על מערכת יחסים בריאה ומספקת, עם מישהי שאהבה וקיבלה אותו בדיוק כפי שהוא.

3 דרכים לשיפור הדימוי העצמי במבט זוגי

תרגול מבט חיובי לגוף: לקבל ולאהוב את הגוף שלך כמו שהוא, כולל פגמים וחוסר שלמות. זה יכול להיות מאתגר, אך חשוב לזכור שלכל אחד ישנם מאפיינים פיזיים ייחודיים ואין דבר כזה גוף "מושלם". על ידי תרגול מבט חיובי על הגוף, ניתן לשפר את ההערכה העצמית ולהרגיש בטוחים יותר ומאפשרים יותר.

הרגלי אכילה בריאים: התמקדו בשילוב מגוון של מזונות מזינים, והקפידו על גודל המנות. שימו לב לאופן שבו מאכלים מסוימים גורמים לכם להרגיש, ונסו לבחור במזון שתומך ברווחתכם הפיזית והנפשית. אין הכוונה להקצין ולעשות דיאטה קפדנית או למנוע מכם את המאכלים האהובים עליכם - אלא להיות מודעים ולבחור בטוב ובבריא יותר.

היעזרו בתמיכה: מערכת חברית תומכת עשויה להועיל מאד בתהליך השינוי המבורך, והיא יכולה לכלול חברים, משפחה או איש/ת מקצוע. זכרו: כל דימוי גוף שלילי או בעיות של הערכה עצמית יכולים להיפתר כשיש עם מי לדבר ולהישען. זה לבד יכול להיות ההבדל הגדול לקראת קבלה עצמית ומערכות יחסים בריאות.

על ידי פיתוח מערכת יחסים בריאה עם האוכל והגוף שלנו, אנו יכולים לשפר את ההערכה העצמית שלנו ולשפר את הרווחה הכללית שלנו. לכך יכולה להיות השפעה חיובית על מערכות היחסים האישיות והזוגיות שלנו, כמו גם על היכולת שלנו להרגיש בטוחים בעצמנו.

עוד לא מנויים על פרויקט 252? אל תישארו לבד! הירשמו עוד היום לפרויקט שיקדם אתכם לזוגיות שעליה אתם חולמים. בואו לקבל את הכלים הרגשיים הטובים ביותר, את התובנות משנות החיים ואת הגישה החופשית למפגשי זום שבועיים עם מיטב המאמנים לחתונה בישראל. להרשמה מהירה לחצו כאן>>