ההפגנה הערב בכיכר חטיבת שומרון
ההפגנה הערב בכיכר חטיבת שומרוןצילום: באדיבות המצלם

המחאה מתחדשת: עשרות תושבים מיישובי גב ההר בשומרון יצאו הערב (ראשון) להפגנת מחאה בכיכר החטיבה, לאור העליה הדרסטית בפיגועי הטרור בכבישים שהתרחשה בשבועות האחרונים.

מעל חמישה עשר אירועי טרור נרשמו בשבוע שחלף רק בכבישי גב ההר והנתונים בשטח מצביעים על הסלמה הולכת וגדלה. כמעט מדי יום, ולעיתים אף מספר פעמים ביום נרגמים רכבים ישראלים בכביש המרכזי בחווארה, והתופעה של פיגועי בקבוקי תבערה הפכה שכיחה בקרב הנוסעים.

לפיגועי האבנים ובקבוקי תבערה מצטרפים גם פיגועי הירי שהתרחשו השבוע, ביניהם ירי לעבר רבש"ץ הישוב הר ברכה ושכונת צורים ביישוב בשבוע שעבר, ירי לעבר עמדת צה"ל בצומת ג'ית הסמוכה לקדומים וירי לעבר הישוב שבי שומרון בשעות הלילה אמש.

גם הערב נרשמו חמישה פיגועי אבנים בגזרת גב ההר, מרביתם בוצעו מרכב חולף.

ישי מרזל תושב יצהר שהשתתף במחאה הערב סיפר כי המצב בכבישים הפך בלתי נסבל והתריע מפני האירוע הטראגי הבא שנמצא לדבריו מעבר לפינה. "זה כבר לא אירוע נדיר, בכל יום תושבים שנוסעים לעבודה עוברים לינצ'ים בחווארה ובכביש גלעד, ניצלים בנס מבקבוקי תבערה שמתלקחים על רכבם וסופרים את הניסים שהתרחשו הפעם. המצב בכבישים רק הולך ומחמיר וזה רק עניין של זמן עד שחלילה יהיו פה נרצחים".

לדבריו, "העלייה הדרסטית בפיגועים היא תוצאה ישירה של היעדר טיפול שורשי בטרור מצד מערכת הביטחון. כל מבצעי היח"צ המתוקשרים שראינו בתקופה האחרונה לא באמת מיגרו את הטרור ורק הנמיכו אותו קצת לתקופה קצרה. ככה שאחרי כמה ימים הטרור חזר והפעם ביתר שאת".

מרזל מציין כי גורם משמעותי שהביא להפחתת אירועי הטרור כמעט לאפס היה מחאות התושבים. "ראינו את זה בשטח בצורה הכי ברורה שיש. בכל מקום שתושבים ירדו והפגינו בעקביות, שיבשו את שגרת האויב ודרשו מצה"ל טיפול נחוש בטרור - הפיגועים דעכו כמעט לאפס. מה שקרה במשך הזמן הוא שלתושבים היה קשה לבטל עוד ועוד ימי עבודה והמחאות דעכו. מהר מאוד התחלנו להרגיש את זה בצורת עלייה משמעותית חזרה בפיגועי הטרור".

"הפתרון האמיתי הוא מבצע מקיף ושורשי של מערכת הביטחון שימגר לחלוטין את קיני הטרור. עד אז אין לנו ברירה אלא לקחת את גורל הביטחון האישי שלנו בידים ולצאת למחות. הפיגועים האלה אינם גזירת גורל ואנו ניאבק בכל כוחנו עד להשגת התוצאה של אפס אירועי טרור", סיכם.