רו"ח יוליה לוי
רו"ח יוליה לויצילום: אסף ספקטור

המחירים עולים, הריביות מטפסות ועולם העסקים מתמודד עם שאלות קיומיות רבות - איך נערכים, מה עושים, איך נשארים בשליטה והאם אפשר דווקא למנף את המצב לצמיחה בעסקים?

שנת 2023 נפתחה בישראל עם הודעות דרמטיות על עלייה מחירים של שירותים ומוצרים רבים. גל התייקרויות נוסף במדינה הגם ככה הכי יקרה בעולם.

ינואר 2023 זהו גם החודש שבו נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הודיע לציבור, בפעם השביעית ברציפות, על העלאה נוספת של 0.5% בריבית הפריים.

זוהי ללא ספק תקופה מאתגרת הן ליחידים, שכירים ועצמאיים מכל העשירונים והן לחברות ועסקים, מכל הענפים והמגזרים. האשראי מתייקר, יוקר המחיה גדל, והאור בקצה המנהרה לא נראה. לא רק משפחות, אלא גם ארגונים עסקיים רבים מתקשים לשמור על יציבות כלכלית ורבים אף מתקשים לשרוד בתנאים כלכליים שלא נראו כמותם עשורים.

הסיבות לעליית המחירים הן רבות ומגוונות – חלקן קשורות להיותנו חלק מרקמה עסקית גלובלית אחת וחווים על בשרנו את אפקט הפרפר של גלי הצונאמי הכלכלי ששוטפים את העולם כולו. גם שאריות של בעיות בשרשראות האספקה בימי הקורונה וגם השלכות של מלחמת רוסיה-אוקראינה שלא נראה שסיומה קרב.

בלי קשר לכל הנסיבות האקטואליות, שמשקפות את הצטברות האירועים של השנים האחרונות, חודשי החורף הם תמיד היו הזמן של ביקוש עולמי מוגבר לסחורות ושירותים, מה שעלול להעלות את המחירים, גם ללא הקורונה והמלחמה.

נוסף על כך, תחילת שנה קלנדרית חדשה זה תמיד הזמן שבו חברות וארגונים עסקיים רבים מעדכנים את המחירונים ולרוב מעלים את המחירים על הסחורות והשרותים שלהם כך שישקפו שינויים בעלות התשומות, כמו גם שינויים בכלכלה ובתנאי השוק וזאת כדי לעמוד ביעד התקציב גם השנה.

אז מה יכולות לעשות חברות מקומיות וגלובליות הפועלות במשק הישראלי כדי להיערך לכל השינויים ששנת 2023 מכינה ולשמור על רווחיות ותזרים חיובי למרות עליית המחירים והריביות?

הנה כמה אסטרטגיות שארגונים עסקיים יכולים לשקול:

התייעלות תקציבית מתמדת – זהו מהלך שנידון רבות באקטואליה הכלכלית בחודשיים האחרונים. מתוך הכתבות הרבות עלו רעיונות לשיטות אופטימיזציה של התקציבי החברות בגדלים וענפים שונים: קיצוצים בסעיפי הוצאות רבים במטרה להפחית עלויות, צמצומים במטרה להגביר פרודוקטיביות, איתור ומיקוד המשאבים בפיתוח מנועי צמיחה, עידוד החדשנות וחיזוק התשתיות. לרוב התייעלות כלכלית כולל צמצומים במצבת כוח האדם, בהיקפים משתנים, משא ומתן על מחירים ותנאי תשלום מול ספקים, קיצוץ בסעיפי תקציב הנתפסים כמותרות, וביצוע השקעות מדודות וזהירות. תקציבים ותוכניות עבודה עבור השנה העוקבת מובאים לרוב לאישור ההנהלה והדירקטוריונים לקראת סוף הרבעון האחרון של השנה החולפת.

במרבית המקרים התוכנית מוקפאת לפחות לתקופה של רבעון ונבחנת מחדש כעבור כמה חודשים. במציאות התוססת והדינמית של 2023 ההמלצה היא לעבוד עם תקציב גמיש ולבחון את התכנית השנתית מדי חודש בחודשו, כדי לוודא שאם הבקרות הפיננסיות והמדדים השונים שנקבעו מאותתים על חריגה בלתי מתוכננת מהתקציב- מיד נעשית חשיבה לתכנון מסלול מחדש שימנע התנגשות בקיר או נפילה ממצוק פיננסי כזה או אחר.

שכלול של אסטרטגיות תמחור - ככל שמחירי התשומות עולים, הצורך בעידכון המחירונים כך שישקפו את תוספת העלויות ויגלמו אותן במחירי המכירות גובר. יצירת הדיפרנציאציה במחירונים היא גם חשובה, כי היא מכניסה לנוסחת התמחור רכיב גמיש שמגן מפני עליית מחירי התשומות ומגדר את הרווחים. חשוב רק לזכור את עיקרון ההמחרה הנכונה ולתמחר את מוצרי ושרותי החברה במחיר התואם לערך הנתפס בשוק לשימוש במוצרים ובשרותים של העסק. זכור להציע מבצעים או הנחות כדי לעודד לקוחות להמשיך לעשות עסקים עם הארגון שלך למרות התקופה הקשה.

גיוון בערוצי ההכנסה: תלות במקור הכנסה יחיד עלולה להיות מסוכנת, במיוחד בתקופות של אי ודאות כלכלית. לכן חשוב לבצע ניתוח מושכל ולהרחיב את מגוון ערוצי ההכנסה של ארגונך על ידי הצעת מוצרים או שירותים חדשים/נוספים/משלימים, או מציאת דרכים חדשות לייצר הכנסות, רצוי באזורי האוקיינוס הכחול. אז נכון שהתחרות בכל תחום היא לא מה שהיה פעם, אך אם תפגינו פרואקטיביות מול חוזים והתחייבויות, תוכלו לזהות לנצל הזדמנויות שרבים חולפיהם על פניהן מבלי להבחין בהן.

בניית הרזרבות הפיננסיות וחיזוק האיתנות הפיננסית של העסק (עכשיו יותר מתמיד). כר פיננסי בדמות של 3-6 חודשי הוצאות קבועות בפעילות העסקית יכול לעזור לעסקים להתמודד עם מיתון כלכלי או הוצאות בלתי צפויות בהקפים משמעותיים. בניית הרזרבות הפיננסיות יכול להיעשות על ידי הפרשה חודשית של חלק מהרווחים או מציאה מתמדת של דרכים להגדיל ולשפר את תזרים המזומנים החיובי של העסק.

שמירה על רלוונטיות - חשוב לעקוב אחר מגמות כלכליות ותנאי שוק שבו הארגון שלך פועל וזאת על מנת לפתח נכונות לכל אתגר צפוי עבור פעילותך העסקית. זה עשוי לכלול מעקב תמידי אחר חידושים, עידכונים, חדשות ומחקרים, מעקב אחר שינויים בעלויות הסחורות והשירותים ומעקב אחר הפעילות של המתחרים בתחום בארץ ובעולם.

בנוסף לאסטרטגיות אלו, יש כמה דברים שבעלי חברות צריכים לזכור בזמן שהם מנווטים בשלל האתגרים של השנה החדשה והמצב הכלכלי העולמי. הנה כמה דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון:

גמישות: הסביבה הכלכלית יכולה להיות בלתי צפויה, ולכן זה לא רק חשוב אלא פשוט הכרחי לפתח גמישות מחשבתית, ניהולית, תפעולית וטכנולוגית, ולתרגל יכולת הסתגלות לשינויים מתמדת. היו פתוחים לרעיונות וגישות חדשות. תבחנו כל הזמן חלופות, תסרקו כל הזמן את מבנה העלויות כדי לראות אם ניתן לעשות צעדי התייעלות וצמצומים יזומים, גם כשאין הכרח, וכשעדיין לא מאוחר מדי. לחפש האם יש הפסדים או פעילויות שלא מניבות רווחים ולעצור או לשנות אותן. חשוב לחשב כל הזמן נקודות איזון ולקבוע גבולותSTOP LOSS מתוכננים ומחושבים מראש, ולעבוד על פי תכנית שנבנתה וטוייבה, תוך ניתוח מתמיד של כל סטיה קטנה מראש.

ידיעת המספרים האמיתיים בעסק: חשוב לבחון ולעקוב באופן שוטף אחר כל פרמטר המשפיע על המצב הפיננסי בעסק, כולל כל יתרה ויתרה במאזן, שיעורי רווחיות והרכבי הכנסות והוצאות בדוח רווח והפסד, מגמות בדוח תזרים המזומנים ועוד. מעקב שוטף אחר היתרות הללו יכול לסייע לזהות בעיות אפשריות, להרים את הדגל בבזמן ולנקוט פעולה מתקנת. במקרים רבים זה יכול אף יסייע לזהות מנועי צמיחה והזדמנויות, להגדלת הרווחיות ויעילות בעסק.

שמירה על קשר מתמיד ורציף הלקוחות והקשבה אמיתית לצרכיהם המשתנים: זה מהלך שיכול לסייע לך לזהות שינויים במגמות, לאתר הזדמנויות להצעת ערך נוספת לקהל לקוחותיך ולראות מראש אתגרים שעשויים להשפיע על העסק שלך, כגון: הצורך בעידכון המחירון, שינויים במגוון, איכות או היצע המוצרים או השירותים שלך, עיכובים או שיבושים פוטנציאליים עתידיים בפעילות שלך ועוד.

בקשת עזרה: בהתמודדות עם אתגרי ניהול בכלל וניהול פיננסי בפרט, 2023 ולאור המצב הכלכלי העולמי ומיתון אפשרי שנמצא בדרכו אלינו, חשוב לדעת מתי לבקש עזרה ממומחים. חיפוש תמיכה מקצועית בזמן היא במקרים רבים הכרח ולא מותרות. תתייחס אליה כאל תרופה מקדימה למכה שיכולה לסייע לעסק לשרוד. סיוע זה עשוי לכלול התייעצות נקודתית או שוטפת עם יועץ פיננסי או מאמן עסקי שיעזור לאתר הזדמנויות להגדלת הכנסות, מציאת מקורות מימון יצירתיים או שדרוג תנאים מול הבנקים, סיוע ממשלתי בדמות מענקים או תמיכות מקרנות. תופתעו אבל יש לא מעט תוכניות סיוע ותמיכה לתחומי עיסוק שונים - ליבואנים, יצואנים, חברות טכנולוגיות וחברות רגילות- ברשות החדשנות, במשרד הכלכלה ועוד.

גם אם תיישמו רק חלק מהמלצות הללו, תצליחו להפוך את ינואר 2023 האדום שמסמל את הכיוון הכלכלי של אי יציבות ואי וודאות, בישראל ובעולם, לתקופה של צמיחה וניצול הזדמנויות. אז נכון שזהו זמן מאתגר לעסקים, אך עם תכנון קפדני וגישה גמישה ויוזמת, ניתן לנווט בין העלויות העולות ואיומים כלכליים ולשמור על איתנות פיננסית לצד צמיחה מבוקרת. על ידי סקירה ואופטימיזציה של התקציב, בחינה מתמדת של אסטרטגיות בתמחור, גיוון במקורות וערוצי ההכנסה, יצירת רזרבות פיננסיות, שמירה על קשר עם הלקוחות ועיבוד המידע החדש שמגיע לעסק, ניתן לא רק לנהל משברים אלא ליצור צמיחה אפילו בימינו.

ותזכרו שאתם לא לבד, פנו למומחים לכל שאלה מידע או הכוונה, זה אמנם יעלה כסף אבל תמיד תזכרו את הכלל של "זה לא כמה זה עולה, אלא כמה זה עושה" -הוא יעזור לכם לקבל את ההחלטות העסקיות הכי טובות עבורכם בשנת 2023.

יוליה לוי, רו"ח, היא יזמת ואשת עסקים, מגשרת מוסמכת המתמחה בתחום העסקי-פיננסי, ובעלים של פיינאלי קונטרול פיננסי בע"מ – חברה המתמחה בניהול פיננסי אסטרטגי וגם השבחת חברות.