אנדרו אביר (משמאל) בכנס
אנדרו אביר (משמאל) בכנסצילום: אלעד גוטמן

המשנה לנגיד בנק ישראל, אנדרו אביר השתתף היום (שני) בכנס הפיננסים השנתי של לשכת רואי החשבון, והתייחס לתחזית למשק על רקע מצב הריבית והאינפלציה.

"אנחנו מצפים שבשנה הקרובה תיהיה האטה מסויימת בפעילות הכלכלית אבל לא שנכנס למיתון. הצפי והתחזית שלנו בנויות על ההנחה שהריבית תעלה לסביבת ה-4 אחוז. אך ייתכן שנצטרך להעלות את הריבית גם מעבר ל-4 אחוזים במידה והאינפלציה תמשיך לעלות, והביקושים לא ירדו", העריך אביר.

לדבריו, "עליית האינפלציה היא לא רק תוצאה של בעיות בשרשרת הייצור ועליית מחירי הסחורות. היא גם כתוצאה מביקושים ערים במשק שהתאושש באופן מהיר מהסגרים של הקורונה. כשיצאנו מתקופת הקורונה, המדינות נתנו הרבה כסף לאזרחים. לחלק מהאנשים היה יותר כסף בעו"ש אחרי הקורונה מאשר לפני, והביקושים היו מאוד גבוהים והם עדיין גבוהים".

המשנה לנגיד התייחס לכך שהבנקים איחרו בהתאמת הריבית על הפקדונות, אך לצד הביקורת כלפי הבנקים, ציין שצריך להפנות את הציבור שיש גם אופציות אחרות חוץ מהבנקים, וגם שצריך לנהל מו"מ מול הבנקים על גובה הפקדונות ולנצל את הכלים שבנק ישראל קידם לטובת הלקוחות בנושא זה.

על משבר הדיור אמר: "הפתרון הוא לא רק שחרור קרקעות, אלא גם שיפור ובניית תשתיות. ממשלות מצליחות להביא התחלות בנייה, לעמוד בקצב הגידול של האוכלוסייה במשך שנה או שנתיים, אבל הם צריכים לעמוד בקצב בנייה של כ-55 אלף יחידות דיור בכל שנה על פני 10-15 שנים - זה משתלב וממחיש את חשיבות התכנון של תשתיות".