מנהיג העדה הדרוזית שייח' מואפק טריף עם הרבצ"ר והרב ויסברג בהשקת הספר
מנהיג העדה הדרוזית שייח' מואפק טריף עם הרבצ"ר והרב ויסברג בהשקת הספרצילום: דו"צ

פרסום ראשון: ספר חדש של הרבנות הצבאית מפרט על אודות מנהגי עבודה זרה ומרחיב על שלל עדות ביניהן היהודים הקראים, השומרונים, קהילת העבריים, נוצרים בדואים ועוד.

הספר נקרא 'פסיפס' והוא עוסק ב'דתות ועדות בצה"ל'. מי שכתב אותו הוא ראש ענף הלכה ברבנות הצבאית סא"ל הרב חיים ויסברג, שעתיד להתמנות בקרוב לראש מחלקת הרבנות הצבאית ולקבל דרגת אלוף-משנה.

הספר הושק במעמד הרב הראשי לצה"ל תא"ל הרב אייל קרים בכנס החילי של הרבנות הצבאית ופורסם על ידי "מערכות", יחידת ההוצאה לאור של הצבא.

כך למשל, בפרק על היהודים הקראים, עוסק הספר בהרחבה ב"עקרונות היהדות הקראית", "עקרונות האמונה", "יסודות היהדות הקראית", "פרשנות התורה ו"פסיקה אישית".

>>> הורדת הספר בפורמט PDF

גם לנצרות מוקדש נתח מכובד מהספר עב הכרס. כך לדוגמא קטע שלם עסק ב'משיחה לנצרות': "בקרב האותודוקסים המזרחיים והקתולים עורכים את המשיחה מיד לאחר הטבילה, מכיוון שעל־ידי טקס זה המאמין הופך להיות משכנו של רוח הקודש. מקור השם 'משיחה' הוא במשיחת המצח של המאמין ב'שמן קדוש'. בכמה כנסיות פרוטסטנטיות נהוג לערוך לצעירים טקס הדומה למשיחה, הנקרא אצלם "אישור", ואיננו סקרמנט.

''בכנסייה האורתודוקסית יכול כל כוהן דת לבצע טקס זה, אולם בכנסייה הקתולית הדבר נעשה רק בידי בישוף ראש הכוהנים, האחראי לאזור גדול ולא רק על הקהילה שלו, בדרך כלל בקתדרלה ולא בכנסייה רגילה. לפני טקס המשיחה הבישוף בוחן את הילדים בעיקרי הדת, מסביר את עקרונות האמונה ואז מושח את מצחיהם בשמן מקודש בצורת צלב, סומך את כפותיו על ראשיהם, מברכם ונותן להם מלחם הקודש", נכתב בספר.

הספר קיבל אישורים מבכירים נוצרים. וכך נכתב בהקדמה לרשימת מומחי התוכן שאישרו את הכתוב על־פי סדר הפרקים בספר: "נוצרים: יסכה הרני, מומחית לנצרות וצליינות, חוקרת, מרצה ומורת דרך; האב ד"ר אליאס דאו, נשיא בית הדין הכנסייתי לערעורים, משפטן, וסגן הארכיבישוף לענייני בתי הספר של הכנסייה היוונית קתולית, עמית הוראה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה".

יסכה הרני, המוזכרת בראשית התודות היא גם, לפי ויקיפדיה, מכהנת כחברת המועצה הציבורית של הקרן החדשה לישראל.

בנוסף, התודה ניתנת גם למומחים לגבי הקראים. "היהודים הקראים: הרב ד"ר משה פירוז, הרב הראשי לעדה הקראית; שלמה גבר, מנכ"ל עמותת היהדות הקראית העולמית".

הרב אביעד גדות מארגון תורת לחימה אמר בעקבות פרסום הספר: ''ראינו בצער רב את הספר, הכולל מנהגי עבודה זרה, שאינו ברוח הרבנות הצבאית לדורותיה, בלשון המעטה, ונובע מלחצים חיצוניים.אנו נמשיך לקדם את חוק הרבצ"ר ולחזק את הרבנות הצבאית, בכדי לשמור על עצמאותה ההלכתית, ולחבר מחדש את הרבנות הצבאית לעולם הרבנות בכדי לחזק את חוסנו וצביונו היהודי של צה"ל''.

תגובת דובר צה"ל: "הספר 'פסיפס' עוסק בשירותם הצבאי של בני הדתות השונות בצה"ל. משרתיו מגיעים מכלל גווניה של החברה הישראלית, ועל המפקדים להכיר את דתם ומנהגיהם. הספר נכתב במטרה להרחיב ולהעמיק ידע זה, ואינו מהווה ספר הלכה. הספר נכתב על ידי רע"ן כשרות בחיל הרבנות הצבאית, סא"ל הרב חיים ויסברג, יצא לאור בהוצאת 'מערכות' שהינה ההוצאה הרשמית של צה"ל, ואושר כנדרש".