הפגנת השמאל במוצ"ש
הפגנת השמאל במוצ"שצילום: תומר נאוברג, פלאש 90

במשטרה נערכים בכוננות שיא להפגנת השמאל נגד הממשלה שתיערך במוצאי שבת בכיכר הבימה בתל אביב.

כאלף שוטרים יתפרסו ברחובות הסמוכים לאזור ההפגנה וגורם משטרתי ציין כי גם מכת"זית תהיה באזור מחשש להפרות סדר ובשל דרישת השר לביטחון לאומי להיערך באופן שווה לכל הפגנה - בדיוק כפי שנערכו להפגנות החרדים שפוזרו בעזרת מכת"זית.

בן גביר השתתף אתמול בהערכת המצב השבועית של משטרת ישראל שם עלה חשש, עקב קבלת מידע מודיעיני, מהפרות סדר שעלולות להתרחש בהפגנה. פריסת השוטרים הרחבה נועדה, אמרו במשטרה, לא רק לאכיפת הסדר אלא גם למניעת כל פעולה שתפר אותו ותחרוג מחופש ההפגנה שה חוק מאפשר.

במשטרה הדגישו כי לא יאפשרו שימוש ב"סמלים נאציים" כפי שנראו בהפגנה במוצאי השבת שעברה.

פעילי "קריים מיניסטר" טענו כי "הודעת המשטרה היא הסתה שקרית ומסוכנת נגד מי שבמשך שנים מוחים כחוק. זהו ניסיון שקוף להחליש את המחאה ולהרתיע את הציבור מלהגיע. נראה שבמשטרה הרימו דגל לבן, והפכו להיות משטרה פוליטית של בן גביר".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הוציא אמש מכתב למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, וקרא לו "להנחות את המשטרה להתייחס למפגינים בכבוד ולעשות הכל כדי לאפשר להם להביע מחאה לגיטימית. תפקידה של משטרת יש ראל הוא לשמור עליהם, לא 'להיערך אליהם', לא להפעיל מכת"זיות, לוודא שלא יופעל כלפיהם כוח מופרז בזמן שהם ממלאים את חובתם האזרחית. תפקידך הוא לוודא שהמשטרה אינה פוליטית".

בתוך כך, מארגני ההפגנה הודיעו הבוקר על רשימת הדוברים במחאה במוצאי שבת - השרה לשעב ציפי לבני, שופטת בית המשפט העליון לשעבר איילה פרוקצ'יה, ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי והחובלת הראשונה בצה"ל אורה פלד נקש.

"על פי העקרונות שנקבעו עי הצוות המוביל, ועל פי ההבנות שהושגו עם תנועות המחאה, הארגונים האזרחיים וחותמי המכתבים הקוראים להגן על הרשות השופטת, ובראשה בית המשפט העליון, ועל פי בקשות מציבור המפגינים, צומצמה רשימת הדוברים בעצרת והיא תבוסס על רוב נשי. כפי שהתחייבנו, על הבמה לא ינאמו פוליטיקאים מכהנים ולא נציגים של תנועה מסוימת או ארגון מסוים. הנואמים יקראו כולם להגן מכל משמר על הרשות השופטת כתנאי בסיסי והכרחי לשימור מדינת ישראל כדמוקרטיה שומרת חוק", נמסר מטעם מארגני ההפגנה.