מדפסת תלת מימד
מדפסת תלת מימדצילום: ISTOCK

לראשונה בעולם יוקם מסגד במדפסת תלת מימד. דובאי הודיעה כי היא מתכוונת לחנוך בשנת 2025 את המסגד בהדפסה תלת מימדית הראשון בהיסטוריה.

בהודעה שמסרה המחלקה לעניינים אסלאמיים ופעילויות הצדקה בדובאי, נמסר כי הפרויקט השאפתני הוא במסגרת הכוונה של ראש ממשלת וסגן נשיא איחוד האמירויות הערביות, שייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום, להפוך את דובאי למובילה בעולם הטכנולוגי של הדפסת תלת מימד.

המסגד אמור להשתרע על פני 2000 מ"ר ויוכל לאכלס עד 600 מתפללים. על פי ההודעה של המחלקה לעניינים אסלאמיים בדובאי יידרשו כארבעה חודשים להשלמת ההדפסה התלת-ממדית של מבנה הבניין, ולאחר מכן עוד 12 חודשים נוספים כדי להכניס בתוכו מתקנים הכרחיים נוספים שישמשו את המתפללים.

שלושה עובדים יפעילו את המדפסת הרובוטית התלת מימדית שתדפיס שני מטרים רבועים בשעה. מנהל מחלקת ההנדסה במחלקה לעניינים אסלאמיים, עלי אל סואידי, אמר כי המדפסת תערבב חומרי גלם עם בטון, והנוזלים שיכילו בתוכם מינרלים יתמצקו בתוך זמן קצר לבטון ויהפכו את הדגם הדיגיטלי למבנה תלת מימדי מוצק.

"העלות של הדפסת המסגד תהיה גבוהה ב-30 אחוזים מעלות בניית מסגד בדרך הרגילה, מאחר ומדובר בפרויקט ראשון מסוגו. עם זאת, שימוש בהדפסת תלת מימד יצמצם את פסולת חומרי הבנייה, והוא ידידותי לסביבה", אמר אל סואידי.

תחילת העבודות על המסגד המודפס התלת מימדי מתוכננת לרבעון הרביעי בשנה הנוכחית, והוא אמור להיפתח ברבעון הראשון של שנת 2025.