ברק דרור-כהן בקליניקה
ברק דרור-כהן בקליניקהצילום: עצמי

"נולדתי למשפחה דתית לאומית בשכונת ארמון הנציב בירושלים", מספר ברק דרור-כהן, 34, נשוי ותושב מעלה אדומים, יועץ חינוכי ומאמן אישי המלווה בחורים מופנמים לזוגיות ועבודה מספקת.

"מהיום בו אני זוכר את עצמי הייתי מופנם, אמא שלי אומרת שאפילו כתינוק הייתי מאוד שקט, אבל זכיתי לעשות בשנים האחרונות עבודה מאוד משמעותית בעניין הזה והיום ברוך ה' אני זוכה לעזור למופנמים רבים. אגב, אני בכור במשפחתי, והיום אני רואה שיש אחוז גבוה יחסית של מופנמים בקרב בכורים ביחס לאוכלוסייה.

"בנעורי למדתי באורט ספניאן, היו לי קשרים חברתיים אבל יותר כאלה של אחד על אחד, ולמשל לא רציתי להדריך בבני עקיבא כי חשבתי שלא אצליח להוביל את החבר'ה. לאחר התיכון למדתי בישיבת בית אורות. עשיתי שם מסלול 'הסדר', לאחר מכן המשכתי ללמוד בישיבה במשך שלוש שנים נוספות, ואחר כך המשכתי ללמוד בישיבה באופן חלקי".

לפרטים נוספים על תכנים של ברק וליצירת קשר-לחצו כאן >>>

כיצד הסתדרת בצבא - שהיא כידוע מערכת קשוחה יחסית - עם המופנמות הטבעית שלך?

"בצבא אכן היה לא פשוט, גם מהבחינה הזו. בעקבות בעיה רפואית שהייתה לי לא הייתי בקרבי, ושירתתי כתומך לחימה בנצח יהודה. עבדו עלי הרבה בצבא, והשירות חייב אותי להתחכך עם העולם, עם אוכלוסיות שעד אז לא כל כך הכרתי. אמנם זה היה בדרך הקשה, אבל למדתי המון בשנים הללו. דבר נוסף שקרה בצבא והשפיע עלי הוא ששלחו אותי לקורס משקי ת"ש, ובמהלכו פסלו אותי על חוסר אסרטיביות. יש בי משהו עדין שלא תמיד יודע להילחם על מה שצריך, אבל גם על זה עבדתי והיום אני במקום אחר. אגב, בשלב מסוים בשירות הצבאי שלי היה איתי בפלוגה מישהו שהיום הוא זמר מפורסם מאוד, ונדהמתי לראות כמה אנחנו הפכים. הוא היה תמיד בולט בחבורה, ואני נחבא אל הכלים.

"בישיבה, לעומת זאת, זה היה עולם אחר. שם היה לי הרבה יותר טוב. בנוסף לכך, בזכות אחד האברכים בישיבה נחשפתי לשיטת 'כוונה' שייסד ופיתח מתי וכסלר, והעניין הזה עשה לי שינוי מאוד גדול וחיובי בחיים. אותו אברך אימן אותי על פי השיטה שלמד במכללת כוונה, ותוך זמן קצר התחלתי יותר לשמוח בעצמי, לעשות דברים מועילים בעולם, להצליח לשנות בעצמי דברים שרציתי לשנות במשך הרבה שנים, ולהגשים חלומות ישנים וחדשים.

"בתוך כך, בזכות האימון שעשינו יחד לקחתי על עצמי מספר תפקידים חשובים בישיבה, חלקם אפילו חברתיים, ניהלתי אנשים ועשינו דברים מאוד יפים. יחד עם זאת, דבר נוסף שהבנתי בעקבות כך הוא שאני רוצה לעסוק בתחום הנפש ולכן תוך כדי הלימודים בישיבה התחלתי ללמוד תואר בחינוך, משם המשכתי לתואר שני בייעוץ חינוכי, ובשנה הראשונה של התואר השני התחלתי לעבוד בישיבה תיכונית. לאחר תקופה מסוימת פוטרתי, וזה היכה בי. גרם לי לחשוב מה אני באמת רוצה לעשות עם עצמי.

"המחשבות הללו הובילו אותי לעשות הרחבת הסמכה בחינוך מיוחד, חשבתי שזה יעניק לי בסיס מקצועי רחב יותר, ובעיקר זה חיזק בי את הרצון ללמוד במכללת כוונה. הלכתי עם הרצון ולמדתי בכוונה שנה אחת, ומספר שנים לאחר מכן למדתי שם שנה נוספת. בשלב מסוים החלטתי שאני רוצה להתמקד בתחום האימון, ומאז אני עושה זאת וברוך ה' רואה ברכה והצלחה רבה".

'נראה לי שזה זה'

כאמור לעיל, כיום עוסק ברק בעזרה לבחורים מופנמים במגוון תחומי חיים, אך מעניין לשמוע את דבריו אודות המופנמות שאפיינה אותו והסבה לו סבל רב. "בילדותי הציקו לי לא פעם בגלל שהייתי ביישן ומופנם, ובתור ילד ונער עדין לא ידעתי איך להתמודד עם זה. בהתחלה סיפרתי להורים על מה שעושים לי, אבל בשלב מסוים הפסקתי לספר וניסיתי להתמודד לבד. הרבה פעמים הילדים היו מקללים ומשפילים אותי".

איך הצלחת להתמודד עם עניין הדייטים כשהתחלת לצאת לשידוכים?

"בעולם הדייטים היה לי מאוד קשה. בדרך כלל שידכו לי בנות שקטות, ולמופנמים קשה להיפתח בשיחה בכל מקרה, ובמיוחד עם אנשים מופנמים כמוהם. מעבר לכך ניתן להוסיף ולומר שבנות מצפות שהגבר יוביל את השיחה, ואם אתה לא מצליח זה נחשב חיסרון בעיניהן. הבנתי שמשהו לא עובד, ושאני צריך לתקן אותו. כשלמדתי במכללת כוונה קיבלתי תהליך אימון אישי, ובסוף אותה שנה הכרתי את אשתי. התחלתי לצאת בשנות העשרים המוקדמות לחיי, והתחתנתי רגע לפני שלושים.

"אחד הדברים ששיניתי בעצמי היה שהבנתי שצריך להשקיע בדייטים, להתייחס לזה נניח כמו לשליש משרה. לחשוב איך להכיר בנות מתאימות, לאן ללכת בדייט כדי שיהיה כיף וכו'. מעבר לכך גם עבדנו על עניין הביטחון העצמי, וזה הביא תוצאות. בסופו של דבר הכרתי את אשתי דרך חבר שיצא איתה והציע לי, ובאותו זמן בדיוק גם ראיתי אותה באתר היכרויות. התחברנו יחסית מהר, היא שקטה כמוני, וכבר בדייט הראשון מישהו שראה אותנו אמר לנו: 'תקשיבו אתם ממש מתאימים, נראה לי שזה זה'. יצאנו במשך שמונה חודשים, התארסנו, והתחתנו שנה אחרי שנפגשנו".

לפרטים נוספים על תכנים של ברק וליצירת קשר-לחצו כאן >>>

כיצד הנישואין עזרו לך בעבודתך כמאמן? ומה אתה למעשה עושה עם האנשים אותם אתה מאמן?

"הנישואין עזרו לי בעניין האימון בכמה מובנים, ובמיוחד בכך שהיום אני מסתכל על הדברים גם מבפנים. לגבי האימון עצמו, הדבר הראשון שאנחנו עושים הוא תיאום ציפיות בשביל להבין מה הבן אדם רוצה ואיך התהליך יכול להצליח. לאחר מכן אנחנו מנסים לפתור את הבעיות שלו בתחום שעליו אנחנו עובדים, אבל לא על ידי טיפול ישיר בבעיה אלא בעזרת דברים רחבים יותר הקשורים לכלל אישיותו של האדם. לאנשים מסוימים קשה לפעמים להבין איך זה עובד, אבל זה עובד באופן מדהים. למשל, הרבה פעמים אנחנו עוזרים לבן אדם לבנות תפיסה חיובית על עצמו ועל העולם, וגם לחזק את הרצון שלו להתחתן.

"מעבר לכך במקרים רבים אנחנו עובדים על סילוק מחשבות ותפיסות שליליות של אדם על עצמו, על אחרים ועל העולם. למשל אחד האנשים שאותם אימנתי היה בטוח שזוגיות זה ההפך מחופש, ולכן הוא היה תקוע. הוא אפילו לא ידע שהאמונה הזו מוליכה אותו, אבל ברוך ה' הצלחנו לחשוף אותה ונפטרנו ממנה".

אין ייאוש בעולם כלל

"מבחינה מעשית", ממשיך ברק, "כיום יש מספר אפשרויות להצטרף לשירותים שאני מעניק. השירות הבסיסי ביותר הוא קבלת מדריך חינמי וצפייה בסרטונים ביוטיוב, שלי ושל רבנים ואנשי מקצוע, שמעניקים תוכן מושקע שמאוד יכול לעזור לאנשים להתחתן. השירות המקיף יותר נקרא 'השביל שלי בדרך לחתונה בקדושה', שהוא למעשה סדרת שיעורים פרקטיים ותורניים שאני מעביר, ומי שמצטרף יכול גם לקבל מענה ממני על שאלות שיש לו על השיעורים במשך שלושים יום. בנוסף לכך יש את התכנית העשירה ביותר, תכנית שנקראת '45 ימי ליווי לבניית קשר משמעותי - כזה שיכול להוביל לחתונה', שמיועדת בעיקר למופנמים. התכנית הזו כוללת את המוצר הקודם, ובתכנית הזו יש ליווי אישי שלי למשך כל התקופה, ומשימות אישיות שהמתאמנים מקבלים ממני, וכמובן את המשוב שלי עליהן. לפני כחודש סיימנו את תכנית הליווי הראשונה, השתתפו בה 12 חבר'ה, וברוך ה' שלושה מהם כבר מאורסים.

"תודה לאל, עד היום אימנתי למעלה ממאה איש, וקיימתי יותר מ-700 שיחות אימון. יש כבר 12 חבר'ה שהתחתנו בזכות האימון אצלי, חלקם מעל גיל ארבעים, ויש עוד כמה שבעזרת ה' צפויים להתארס בקרוב. קצב ההצלחה וההתקדמות הוא מדהים, וזה מטורף לראות איך אנשים עפים קדימה. אפילו אני מופתע הרבה פעמים מהאיכות והמהירות שבהן הדברים קורים. אגב, מעבר לאימונים האישיים יש מיילים שאני שולח לרשימת תפוצה גדולה, קבוצות וואטסאפ שבהן אני שולח תכנים, ואמצעים נוספים שבהם אני מפרסם את התכנים שלי.

"לקראת סוף דברי", מסכם ברק, "חשוב לי לומר לציבור הרחב שיש המון הצלחות בתחום הזה. שחשוב להחזיק חזק את התקווה, ולא להתייאש. יש כיום כלים מעולים שאפשר לעבוד איתם, ולהגיע לתוצאות משמחות. צריך להתפלל, לפתוח את הרצון, לעשות עבודה ולהצליח. ההבדל בין אדם שיש לו כלים בתחום הזה למי שאין לו כלים הוא עצום, וחבל לעבור אפילו עוד יום אחד בלי הכלים האלה. ואגב, כמה שמתחילים איתם יותר מוקדם ככה יותר קל להצליח, ולהפך. הקב"ה העניק לנו בדור הזה שפע גדול של כלים להצלחה, ועלינו מוטלת החובה להשתמש בהם ולשגשג בעזרתם".

לפרטים נוספים על תכנים של ברק וליצירת קשר-לחצו כאן >>>