שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

נבצרות

על פי דיווחים שונים היועמ"שית שוקלת לגזור על נתניהו גזירת נבצרות בגלל חשש מניגוד אינטרסים, שהרי הוא נתון תחת איום משפטי ומקדם תכנית לשינוי מערכת המשפט. נחמד, לא? נראה לי שנחמד לא פחות לדעת שעל פי ההיגיון הזה היועמ"שית תצטרך להוציא את עצמה לנבצרות מאותו חשש לניגוד אינטרסים, כי הרי לא יתכן שהיא תדון בגורלו הפוליטי ציבורי של מי שדן במהות ותוכן תפקיד היועמ"ש.

מר נתניהו, שלום

במהלך ביקורו בישראל נפגש היועץ האמריקאי לביטחון לאומי, ג'ק סליבן, עם ראש ממשלתנו, בנימין נתניהו, כצפוי וכמתבקש. צילומים מהמפגש נשלחו למערכות התקשורת. אחד מהם הקפיץ אותי.

יושבים השניים, האורח והמארח, זה מול זה במה שנראה כמו אווירה ידידותית (על אף פניו הקפואות של האורח) על כורסאות חומות ונוחות. לכאורה הכול טוב ויפה, או לפחות נכון לקוות שכך המצב, אלא שנטייתי לעסוק בפרטים השוליים של האירועים גרמה לי להרים את המבט קצת גבוה מראשו של ראש הממשלה, אל התמונה שמאחוריו, ושם מסתתרת בעיה לא פשוטה.

מאחוריו
מאחוריוצילום: קובי גדעון. לע"מ

לא בדקתי את החתימה שעל התמונה, אבל מהסגנון נראה שמארק שאגאל הוא היוצר, אם כי כבר אבקש את סליחתו של הצייר אם טעיתי. עם הצייר אין לי בעיה, אולי גם עם הציור. הבעיה היא עם מי שבחר לתלות דווקא את הציור הזה בלשכת ראש הממשלה בה הוא מקיים פגישות מדיניות.

מה אני רוצה מהציור, אתם שואלים? טוב ששאלתם. ובכן, בציור נראים חומות ירושלים העתיקה המכתרים עיר ריקה כמעט לחלוטין מבתים, מרחובות, מאנשים ומעצים, אין כלום למעט פרט אחד שכן נמצא במרכזה של בירת ירושלים העתיקה, מסגד כיפת הסלע.

זהו? זה מה שיש בירושלים? המסגד המוסלמי? יסלח לי ראש הממשלה, אבל כשיושבים למפגשים עם שועי עולם עולות מן הסתם לדיון סוגיות מדיניות שעיקרן בסופו של יום הוא ירושלים. אחרי מלל בלתי נגמר על זכויותינו ההיסטוריות בירושלים, על אבותינו שהילכו בה, נביאנו שניבאו בה ומלכינו שמלכו בה ואיך אפשר בלי, גם על ההבטחה התנ"כית (בתקווה גדולה שאכן גם הדברים הללו עולים מתישהו בשיחות הללו), מרים האורח, בין אם מדובר ביועץ האמריקאי ובין אם מדובר בנשיא צרפת או פורטוגל, את עיניו אל מעל ראשו של המארח, מחייך לעצמו ושואל את בן שיחו, תגיד לי על מה אתה מדבר? תסתכל על התמונה שמאחוריך, על מה שיש בה ומה שאין בה, אפילו אתם לא מאמינים במה שאתה אומר, אז מה אתה רוצה ממני? אם רק המסגד נמצא בירושלים שבציור שאתה ואנשיך תולים לי מול העיניים, אתה מצפה ממני שלא אאמין לנרטיב הפלשתיני, לזיקה המוסלמית לירושלים?

אז אדוני ראש הממשלה, אני יודע שזה צעד שדורש הרבה מאוד אומץ וקור רוח השמור למנהיגים בעלי שיעור קומה היסטורי, אני יודע שיום אחר כך התקשורת תעוט עליך כרודף אמנות, אבל אני מאמין שיש בך את היכולת לעשות זאת. הורה למישהו מלשכתך להסיר את התמונה ולהחליף אותה באחרת. לא ביקשנו תמונה של בית המקדש. זה יכול להיות אפילו צילום של עדר תאואים שועט בסוואנה או ספינה טרופה בלב ים סוער, מה שתרצה, רק לא משהו שמגחיך אותך ואותנו, ובעיקר נוגס באמונה בצדקת דרכנו. תודה.

יצא המרצה מהשק

מאחר ואני רוצה לחשוב שהאקדמיה שלנו מושתתת על אנשים ישרים, הגונים ובעיקר נאורים ופתוחים, אני עדיין ממתין לתגובה נזעמת כלשהי מצידם לתיעוד המרצה שמכריז שלא יעניק מלגה לסטודנטים תומכי השינוי במערכת המשפט, או לביטוי מחאה כלשהי על המציאות בה סטודנטים חוששים להביע עמדה התומכת במהלכי שר המשפטים פן יבולע להם בציונים שיקבלו בסוף הסמסטר, ובוודאי אני ממתין להתנערות מאותם מרצים שמפנים מזמנם כדי לחלק חומרי הסברה פוליטיים נגד הממשלה במסדרונות הקמפוס.

זה ממש לא אמור להיות עניין של שמאל או ימין. הרי גם אנשי שמאל לא רוצים כאן אקדמיה מגוייסת, לא? מה, יכול להיות שאני טועה? לא יכול להיות. זה סתם נדמה לי.

משימות לבחורינו הטובים

מעת לעת אנחנו מתבשרים שכוחות צה"ל נכנסו לכפר כלשהו או מחנה פליטים כלשהו על מנת "למפות את בית המחבל" שביצע פיגוע רצחני כזה או אחר לקראת הריסתו.

בדרך כלל כניסתם של הכוחות מלווה בלא מעט הפרות סדר מצד תושבי הכפר שמתעוררים לשמע הג'יפים הנכנסים לסמטאות ומתחילים במתקפה כללית על בחורינו הטובים והיקרים ומשליכים מכל הבא ליד, אבנים, סלעים, מוטות ברזל, מכונות כביסה ומקררים ישנים מהגגות ועוד ועוד כשהאירוע כולו מתועד מכל עבר במצלמות הסלולאר.

אנחנו שומעים על האירוע הזה וממלמלים לעצמנו שעם כל הצער, לפחות בסופו של אירוע מדובר במשימה חשובה של הרס בית המחבל, מה שכמובן ירתיע את צאצאיו הרוחניים, אלא ש... מה זה בכלל "למפות את הבית"? מה זה אומר? הרי לכאורה אם צריך להרוס כדי להרתיע מזמנים לנקודת כינוס איזה D-9 או מפלצת מכנית אחרת שבידי צה"לינו ומתחילים לנסוע, אלא ש...

כדאי שנדע שהכוונה היא שחיילינו נשלחים למשימה המסוכנת על מנת לסמן באילו חדרים התגורר המחבל על מנת שההרס לא יפגע בשאר חלקי הבית. קחו לדוגמא את אחד המיפויים שהתבצעו ממש בימים האחרונים ובדו"ח הסיכום של המיפוי מתואר מפרט הבית, חדריו, מדרגותיו, קירותיו, מפלסיו מרתפו ותקרתו, דרכי ביצוע ההרס כדי להבטיח ש"ננקטים (הטעות במקור) פעולות קפדניות בשלב התכנון ההנדסי והביצוע כך שההריסה תהיה בעלת מאפיינים ממוקדים ונשלטים המביאים לרמה וסבירות נמוכים לנזק", וכך הוחלט להותיר בבניין את החלקים בהם לא התגורר המחבל הרוצח באופן אישי.

חברים יקרים, ככה ממש, אבל ממש, לא נראית הרתעה.

מסתבר שטעיתי

אני מבקש להודות כאן בטעותי, כך לפחות מסתבר עד כה. בשבועות שלפני הבחירות הזדמן לי לראיין כמה וכמה בכירי ליכוד ושוב ושוב שאלתי אם להערכתם נתניהו אכן יהיה מסוגל לקדם את הרפורמה בעולם המשפט למרות מן הסתם יאשימו אותו באינטרסנטיות.

תשובתם של אותם אנשי ליכוד לא ממש משנה כרגע. מה שחשוב הוא שני דברים: ראשית, הרפורמה במערכת המשפט דוברה לפני הבחירות, ואפילו דוברה רבות, ושנית, בינתיים נראה שהספקנות שלי לא הייתה במקומה ונתניהו אכן צועד לקראת המהלך, אף על פי כן ולמרות הכול. על כך ראוי שאודה בטעותי. נכון, האירוע רחוק מסיומו ותמיד יש להוסיף כוכבית קטנה של זהירות, אבל עצם מסירת המושכות לאדם כמו יריב לוין והגיבוי המלא שניתן בינתיים למהלכיו מעידים שהכיוון די ברור.

חושש משלטון משוגע

לקראת הפגנת ההייטקיסטים נגד מהלכיו של שר המשפטים התקיים ראיון מעניין מאוד בגלי צה"ל. חשוב לציין שבדיווח המקדים לראיון ניסתה הכתבת לתאר את עצמת הטרגדיה הצפויה לנו אם מהלכי לוין יצאו לפועל, אבל גם היא נאלצה להודות שעד כה אי אפשר לומר שחברה כלשהי כבר החליטה לנתק מגע עם ישראל, אבל הם שואלים שאלות שאולי יביאו להחלטות מהסוג הזה. אולי. בינתיים רק שאלות, אבל תבהלה כבר יש לנו והמון, ברוך ה'.

ועכשיו למה שקרה בראיון עצמו. כמרואיין זומן יזם הייטק ומנכ"ל חברת הייטק מודאג, שאול אולמרט קוראים לו, ומיד פתח במסכת מתקפות על הממשלה שמדרדרת אותנו למעמדן של מדינות שאנחנו לא רוצים להידמות אליהן, כך אמר והבהיל. אימאל'ה, הצילו!

אותו שאול ציין גם את ארגוני ה-BDS שלדבריו מתעוררים מרבצם כדי לתקוף את ישראל (כאילו שעד שהגיע יריב לוין היה מדובר באגודת חובבי ציון ופעילים של ההסתדרות הציונית, אבל כעת, כשיריב לוין מבצע את מהלכיו, הם כבר לא מסוגלים יותר). הוא אפילו תיאר תרחיש בלהה שבו תאגיד גדול לא ירצה להשקיע בישראל כי יש בה "שלטון משוגע שיכול ברגע לחוקק חוק מטורף שישפיע ישירות על ההשקעה שלי". כאילו מר נתניהו זה עתה בקע מהביצה, איש לא מכיר אותו, איש לא מעריך את יכולותיו ואת תפיסותיו הכלכליות, איש לא ראה את התנופה הכלכלית שהוא הוביל למדינת ישראל, ומאחר שמדובר באדם אלמוני כל כך אין ספק שתאגידים לרוב ייבהלו מהאיש ומפועלו ויימלטו כל עוד נפשם בם. אבל היזם המודאג אמר, אז שמענו, אלא שאיכשהו פרט ביוגראפי אחד נשכח כשהוצג אותו שאול אולמרט בפני המאזינים. ניחשתם נכון, העובדה שהוא הבן של אהוד אולמרט, זה שעבורו בנימין נתניהו הוא הרבה יותר גרוע מסדין אדום עבור שור בזירה.

לתומי שיערתי שאיזכור הפרט הבלתי שולי הזה עוד יבוא בהמשכו של הריאיון, האזנתי לו, ונחשו מה? שוב, ניחשתם נכון, שום איזכור. ובסוף הריאיון? אתם מדהימים, שום ניחשתם, גם אז שום כלום.

ככה נראה יושר, כך נראה כאב

ראויה אסנת מארק ללא מעט כבוד על היושרה והישירות. שוב ושוב מחקו תכניות סאטירה שמאלניות פוליטיקאים בישראל, לעגו להם, צחקו עליהם, גיחכו אותם לדעת וקברו להם את הקריירה, אבל תמיד כשנשאלו אותם פוליטיקאים מה דעתם על החיקוי, היה חשוב להם להשיב בנונשלאנט שהם ממש נהנים לראות את זה, לצחוק עם הילדים, זה קורע אותם מצחוק, הם ממש מחכים לפעם הבאה שהדמות שלהם תופיע. ככה הם נשמעים קולים ומגניבים.

אז זהו, שסוף סוף הגיעה פוליטיקאית לשעבר ואמרה את מה שכולם משקרים ומסתירים. זה לא מצחיק אותם, זה גורם להם לבכות, זה מבזה אותם, זה הופך את הילדים שלהם לרדופים ונלעגים בבתי הספר, זה הופך אותם לקריקטורה, זה מסכם בתסכול את השנים שהם משקיעים במדינה ובאזרחיה ולחלשים שבהם זה גם גורם לשנות את דעתם וליישר אותם עם מה שמתווים קובעי הטעם הטוב השולטים גם בתכניות הללו.

סוף סוף קמה מישהי שלא מתביישת לומר בגילוי לב שכואב לה, שמדובר בתכנית רומסת כבוד ורומסת אישיות, שהפגיעה במשפחתה קשה מנשוא, שהגיע הזמן שאנשים יצביעו בשלט. אין ספק שזה לא היה פשוט לה, ועל כך היא ראויה להרבה מאוד הערכה.

(זה המקום שבו אתם מהמהמים לעצמכם, איך זה שהוא כותב כאן נגד 'ארץ נהדרת' כשערוץ 7 משגר אלינו מדי פעם סרטוני פרומו לגבי מה שיהיה הערב בתכנית? תחליטו, אתם בעד או נגד? שאלה טובה שאלתם. והתשובה היא, אתם צודקים. מסתבר שגם במערכת ערוץ 7 לפעמים חלוקות הדעות ומה שבעיני האחד ראוי לצפייה, בעיני האחר ראוי לזיפזופ מהיר. ככה זה בדמוקרטיה)

הם לא מסוגלים איתו

ב'הארץ' מאוד מוטרדים מהקשר שיש אולי בין ד"ר גדי טאוב לממשל בהונגריה כי הדמוקרטיה שם לא מציאה, ולכן כבר לא רוצים לפרסם מאמרים פרי מקלדתו. מעניין לדעת שבאותו 'הארץ' לא מרגישים שום בעייתיות עם פרסום מאמרים בשבחה של הדיקטטורה הפלשתינית, זו שמענה את מתנגדיה, לא מקיימת בחירות, מעלימה יריבים פוליטיים, סותמת פיות של עיתונאים ומתעמרת במיעוטים ובנשים. זה ממש בסדר בעיניהם, ואפילו מצדיק הקמת מדינה בהנהגת החבורה הדמוקרטית הזו.

ומה אומר קאטו הזקן

נזכור שבכל פעם שזהבה גלאון משווה את הימין בישראל לנאצים, והפעם זו תנועת היד של איתמר בן גביר, היא מבצעת הכחשת שואה, כי אם מה שהנאצים עשו ליהודים זה מה שאיתמר בן גביר והימין בישראל עושה אז, נו... הכחשת שואה כבר אמרנו?

להערות ולהארות שלכם: [email protected]