ההפגנה בתל אביב
ההפגנה בתל אביבצילום: אמיר גולדשטיין

עתניאל בן עמרה, שמציג עצמו כאדם שאוהב Data, ישב לחשב בצורה מתמטית כמה אנשים השתתפו אתמול (מוצאי שבת) בהפגנת השמאל בכיכר הבימה נגד התיקון במערכת המשפט שמוביל שר המשפטים יריד לוין.

"בתור אדם מדיה-סקפטיק שגר ליד הכיכר, התגובה הראשונה שלי לכותרות על 80 אלף מפגינים הייתה צינית בלשון המעטה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "אבל בסוף הסקרנות גברה על הציניות, ויצאתי לבדוק את הנושא בעזרת דאטה ואצבעות ברוח".

בן עמרה הסביר כיצד חישב את כמות המשתתפים. "פירקתי את החישוב לשני פרמטרים - מהו שטח ההפגנה ומהי רמת הצפיפות. רמת הצפיפות של קהל זה נושא שמעסיק בין היתר מומחי בטיחות, ויש באינטרנט כל מיני סימולציות והדמיות שממחישות איך נראה קהל לפי מידת צפיפות. צפיפות למ"ר - 5 אנשים למ"ר נחשב רף עליון צפוף ומסוכן (סטייל הופעת רוק ליד הבמה). לרוב נראה צפיפות של 2-3 אנשים למ"ר (ההדמיה הראשונה היא לפי 2 אנשים למ"ר). לפי התמונות נראה שהצפיפות אתמול הייתה קצת מעל הממוצע, ברוב שטח ההפגנה. לצורך החישוב אני מניח פקטור של 2.5 אנשים בממוצע למ"ר".

לאחר שהסביר כיצד העריך את רמת הצפיפות, הוא הסביר על חישוב שטח ההפגנה. "לפי בחינה של כמה עשרות תמונות מהחדשות והסושיאל, נראה שההפגנה מילאה לחלוטין את כיכר התרבות, רחובות הוברמן ותרס"ט, השטח בין מרמורק ושדרות בן ציון, וגלשה לפאתי רוטשילד ודיזנגוף", כתב. "כדי לחשב את השטח במדויק, נעזרתי באתר http://mapchecking.com שמחשב לפי המפה שטח וכמות אנשים (ומסיר שטח של בניינים וכד' בפוליגון). לצורך החישוב קבעתי את הפוליגן הזה ותסלחו לי אם אני לא סופר מדייק פה.

לדבריו, "האתר מאפשר לחשב גם כמות מפגינים לפי צפיפות, ולפי חישוב הצפיפות והפוליגון שציירנו, נקבל את התוצאה הבאה: 79,224. מסקנות שלי: האם נכנסים באזור כיכר התרבות 80K מפגינים: נראה שכן. האם אתמול היו בוודאות 80K מפגינים: לא יודע, נראה שבהחלט קרוב לזה. האם היו גג 10-15 אלף מפגינים אתמול: ממש לא".