מנסור עבאס בהפגנת השמאל בתל אביב
מנסור עבאס בהפגנת השמאל בתל אביבצילום: חופשי

חבר הכנסת מנסור עבאס, יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), המייצגת בכנסת את התנועה האסלאמית - הפלג הדרומי, קורא לגבש אסטרטגיה חדשה של החברה הערבית במאבק נגד הממשלה.

עבאס, שהשתתף בהפגנה בתל אביב של ארגוני השמאל נגד הרפורמה המשפטית של ממשלת נתניהו, אמר בראיון לרדיו "א-נאס": "בראייתי קיים קונצנזוס ערבי בנוגע לעמדה כלפי התוכניות שמתווה הממשלה הזו בין אם מדובר במה שנקרא הרפורמה המשפטית, או חובה לכנות אותה בשמה השינויים המשפטיים - המהפכה המשפטית, או כלפי כל הצעדים האחרים (של הממשלה)".

לדברי עבאס, "אין כמעט משרד ממשלתי אחד שבו ננקטו מהלכים או מדיניות חדשה המקובלים עלינו כחברה ערבית... קיים קונצנזוס ערבי בנוגע להתנגדות מדיניות הממשלה בכל התחומים שבהם הממשלה מנסה ליישם שינויים".

בהתייחסו לצעדים הבאים במאבק אמר עבאס: "החברה הערבית בסופו של דבר תביע את עמדתה הזו בצעדים מעשיים ובדרכים שונות. קיים מומנטום גדול ברחוב היהודי. חשתי זאת אתמול. אני מעריך, כי גם החברה הערבית תתקדם בעמדתה לפעולה בכיוון זה. התפיסה צריכה להיות אסטרטגית יותר כיוון שאורך הנשימה במחאה צריך להיות לטווח הארוך".

"הגישה שביטאתי בישיבת ראשי מפלגות האופוזיציה הינה שעל ראשי מפלגות האופוזיציה להותיר את הבמה (לאחרים) ועליהם להיות בתוך המפגינים ולאפשר לחברה האזרחית לארגן את ההפגנות האלה", אמר עבאס.

בהתייחסו לתפקיד החברה הערבית במחאה אמר עבאס: "צריך שתהיה בחברה הערבית קואליציה של גורמים אזרחיים ואגודות מסוימות, והיא תתחיל לארגן את ההפגנות האלה, ויצטרפו אליה המפלגות, וזו תהיה הזדמנות למפלגות הערביות לתת את ההובלה של השטח לגורמים חברתיים בעוד הן תהיינה שותפות".

עבאס הבהיר, כי בפעולות המחאה נגד הממשלה "הסוגיות הלאומיות שלנו תמיד תהיינה נוכחות באופן ישיר או עקיף".